folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sevgili İnsan Kaynakları Uzmanı

Sevgili İnsan Kaynakları Uzmanı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Son zamanlarda gittiğim iş mülakatlarında karşılaştığım sorunlara sitem ettiğim ufak bir yazı. Linkedin profilime ve kariyer sitelerinin açıklama kısmına yapıştırdım. Özgür bir ülkede yaşamak dileğiyle.

------------------------------------------------

Sevgili İnsan Kaynakları Uzmanı,

Eğer iş görüşmesinin ilerleyen safhalarında, aşağıda listelemiş olduğum veya buna benzer sorular yöneltiyorsanız, şirketinizin kıymetli zamanını daha etkili kullanabilmek adına lütfen dikkatlice okuyunuz.

Kendini seküler olarak tanımlayan şirketlerin dikkatine;

-Alkol kullanıyor musunuz?

+Hayır kullanmıyorum. Eğer iş çıkışı kendinize eşlik edecek bir arkadaş arıyorsanız, diğer sosyal ağlarda daha etkili sonuçlar elde edeceğinize inanıyorum.

-Bizim alkol kullanmamız seni rahatsız eder mi?

+Hayır. Kimin ne içtiği beni ilgilendirmez. Çalışma ortamına sarhoş gelip ufak çılgınlıklar yapmadığınız sürece.

-Namaz kılıyor musunuz?

+Sürekli değil. Cuma namazlarına gidiyorum.

-Cuma namazı sizin için vazgeçilmez midir? yani tam Cuma namazı sırasında fabrikanın en önemli yerinde çok büyük bir problem çıksa sizin orada bulunmanız gerekir. Bu durumda ne yaparsınız?

+Açıkçası şirket için 30 dakika bile ayrılamayacak kadar kritik bir konuma sahip olmak gururumu okşadı. Umarım maaş ile ilgili detayları konuşurken bu durumu göz önünde bulundurursunuz.

Kendini muhafazakar olarak tanımlayan şirketlerin dikkatine;

-Alkol kullanıyor musunuz?

+Kullanmıyorum. Alkol kullanmayan bir çalışan istihdam etmenin size ekstra sevap point kazandırmayacağını hatırlatmak isterim.

-Namaz kılıyor musun?

+Sürekli değil Cuma namazlarına gidiyorum.  Bu arada makine mühendisliği pozisyonu için başvurmuştum. Şirkete imam mı arıyorsunuz?

Özetle, insanların fikirlerini özgürce dile getirebildiği, her türlü lobiciliğe karşı, bizi bir araya getiren şeyin iş olduğunun farkında olan, istihdam ettiği mavi yakalı personelin emeğinin karşılığını türlü bahanelerle sömürmeyen bir ortamda çalışmayı diliyorum.

İyi Çalışmalar.

Bay B.

Makine Mühendisi

1234567B tarafından 07/Ağu/17 16:47 tarihinde düzenlenmiştir

arbeit macht frei
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Mühendis olsaydım aynı postayı atabilirdim fakat mühendis değilim. Güzel yazı olmuş. Yazılanlardaki gibi evet şirketlerin bu tür takıntıları oluyor. İnsanların dinine göre değerlendirildiği bir ton şirket var.

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek

İş başvuru sürecinden yılmış bir kafadan çıkmış, isyan niteliğinde bir yazı olmuş. Sanırım ik olsam bu yazıyı okuduktan sonra almazdım işe. Mevzu alkol almak, namaz kılmak değil. Bu kadar atarlı bir adamın psikolojisi. İşini iyi yapsan da insan ilişkilerinde problemin olduğunu düşünürdüm. Nefret etmeyin bu kadar.

They are as numerous as ants in the earth, as fish in the water, as birds in the air. They are timid, brave, ignorant, dominating and they are children.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    AlbayHardal bunu yazdı

İş başvuru sürecinden yılmış bir kafadan çıkmış, isyan niteliğinde bir yazı olmuş. Sanırım ik olsam bu yazıyı okuduktan sonra almazdım işe. Mevzu alkol almak, namaz kılmak değil. Bu kadar atarlı bir adamın psikolojisi. İşini iyi yapsan da insan ilişkilerinde problemin olduğunu düşünürdüm. Nefret etmeyin bu kadar.

Türkiyede devlet full ve özelde de neredeyse yarıdan fazlası akrabacılık yapıyor ve senin ne denli prof olup olmadığına bakmıyor. Bizden misin değilmisin ? konusuna eğiliyorlar. İnsanların yetenekleri ile ilgilenen yok. Müslümanmısın , içkin sigaran var mı, vart curt sorular soruyorlar. Yahu zaten senin işe alacağın adam belli bir düzeyde olan adam sana maksimum çıkartacağı sorun insan ilişkilerinde hırçın olmasıdır onun dışında problem yapmaz ama zaten onu da yüz yüze mülakatta anlaması gerekiyor. Onun dışında bu gibi sorular harbiden çok gereksiz değil mi ?

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

O bu değilde bu sorulari kim sordu?

şirket isimlerini yaz merak ettim :)

Ben bunlarin hepsini yaşam koçu gibi görüyorum. Çünkü hangi mülakata gittiysem hayatı sorguladım.

Bana kötü davranan herkese teşekkür ederim kendimi düzelttim sayelerinde :)

Bir iki gıcık kisi daha var hırsımı alamadığım şimdi onlar için çalışıyorum..

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Vardiyalı çalışan bir çok büyük otomotiv ve beyaz eşya fabrikası direk sorar namaz kılıyonmu içki içiyon mu .

Minimalist Değilim Tembelim
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlpBTN
    AlpBTN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hacım iş görüşmesi değil de iş saatleri değişse iyi olur. Mağaralar basık uyunmuyor hesabı.
    Saat 8-9 işe başlamak için çok geç, akşam 5-6 işi bırakmak için çok geç.
    Çalışma saatleri çok fazla. 
    Maaşlar tatmin edici değil (verdiğin emeğe değiyor mu tartışılır)
    İşçiler yaptığı işe yabancı, projeden pay verilmeli,

"Yeni mezunların 1 yıllık maaşını devlet ödeyecek" deyip işverenleri yeni mezun peşinde koşturuyorlar.

Bana geçen gün stackoverflow'dan iş teklifi geldi, Avustralya'da ve baktığım zaman kolaylıkla yapabileceğim bir işti. Maaş olarak da $90k-$120k yazmışlar (yıllık sanırım)
    Aylık $10k yapar.........Ben çalıştığım birçok iş yerinde o iş tanımındaki işleri yaptım hiç bu kadar maaş almadım.

Özel sektöre devletin el atması lazım. iş işçi kanunu ile olmaz bence

AlpBTN tarafından 07/Ağu/17 21:23 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Ben 1 ay falan iş aradım yakın zamanda, cidden bunları soruyorlar mı?

çok kazmalara denk geldim ama bu kadarına denk gelmedim

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Ben 1 ay falan iş aradım yakın zamanda, cidden bunları soruyorlar mı?

çok kazmalara denk geldim ama bu kadarına denk gelmedim

Yok şeyhim bilişim sektöründede ilanlara başvurdugum için orda yok hiç rast gelmedim.

Zaten vazgeçtim iş aramaktan freelance çalışmaya devam. Kurumsal tecrübe yapalım belki ilerde lazım olur diyoruz ama kalsın az kazanalım kafamız rahat olsun. Kafa önemli :D

arbeit macht frei
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek

Genelde, nereye başvurduysam sürekli bir "referansınız var  mı? sorusuyla karşılaşıyordum.Bu referansın mantığını bir türlü çözemedim. Bir şirket kendi içinden istiyor. Diğer şirket ise kamu sektöründen. İllaha bir yerde dayın yada akraban olacak. Yeni mezunsun abi, tecrüben yok yada biraz tecrüben var diyelim; nereden bulacaksın referansı. Ben büyük şirketlerde referansı olanların çoğunluk yalaka veya yandaş olduğunu düşünüyorum. Ek olarak son görüşmemde adam bildiğin bana özel hayatımla ilgili derin sorular sordu. Sonuç görüşmemizin olumsuz geçtiğine dair bir mail aldım.

İş başvurusunda biz zaten cv mizi insan kaynaklarına gönderiyoruz.  Eğer kriteri karşılıyorsak zaten karşınıza alıyorsunuz, iş ile alakasız sorular sorup ne diye umut tacirliği yapıyorsunuz ? Gerçi karşı tarafın içinde bulunduğu aciz durum, klimalı odasında 9-5 çalışan ve haftasonu full eğlenen bir insan kaynakları uzmanı için pek de önem arz etmiyor.

Nova Vida !
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLdPriNCe
    coLdPriNCe's avatar
    Erkek
    tereke34 bunu yazdı

Genelde, nereye başvurduysam sürekli bir "referansınız var  mı? sorusuyla karşılaşıyordum.Bu referansın mantığını bir türlü çözemedim. Bir şirket kendi içinden istiyor. Diğer şirket ise kamu sektöründen. İllaha bir yerde dayın yada akraban olacak. Yeni mezunsun abi, tecrüben yok yada biraz tecrüben var diyelim; nereden bulacaksın referansı. Ben büyük şirketlerde referansı olanların çoğunluk yalaka veya yandaş olduğunu düşünüyorum. Ek olarak son görüşmemde adam bildiğin bana özel hayatımla ilgili derin sorular sordu. Sonuç görüşmemizin olumsuz geçtiğine dair bir mail aldım.

İş başvurusunda biz zaten cv mizi insan kaynaklarına gönderiyoruz.  Eğer kriteri karşılıyorsak zaten karşınıza alıyorsunuz, iş ile alakasız sorular sorup ne diye umut tacirliği yapıyorsunuz ? Gerçi karşı tarafın içinde bulunduğu aciz durum, klimalı odasında 9-5 çalışan ve haftasonu full eğlenen bir insan kaynakları uzmanı için pek de önem arz etmiyor.

şahsen bana geçmişte uçağa binmeyi sevip sevmediğim soruldu iş görüşmelerinde. sonrasında askerlik hikayemi anlatmamı istediler. bunların yaptığım işle hiç alakası yok. 2 defa iş değiştirdim ve her ikisinde de ne söylediğimden çok nasıl söylediğimi görmek için sorduklarını söylediler... Yani adam işe alacak seni her şey OK fakat nasıl birisin onu anlamaya çalışıyor. Sorulan sorulara net ve kısa cevaplar vermeli (sevgili tribi gibi tek kelimelik değil tabi :) ) demem o ki masanın bir de öbür tarafından bakmaya çalışınca çok da mantıksız değil.

bir diğer arkadaşın da dediği gibi bu açıklamaları görürsem ben de görüşmeye çağırmazdım. çok agresif :(

De genio e de louco, todos temos um pouco!
Toplam Hit: 2226 Toplam Mesaj: 15
özgürlük