folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Sevgililer Günü Nedir Bi Bakın Bakalım....Sevgililer Günü Nedir Bi Bakın Bakalım....

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Herbokolog
  KaptaN
  KaptaN's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Ağustos/2005
  Erkek
  Aziz Valentin

  Bugün 14 Şubat, Batı aleminin “Aziz Valentin Günü” (St. Valentine’s Day). Bugün Türkiye’de de coşku ile kutlanıyor.


  Tarihin derinlerinden bugüne intikal eden bu özel günü bizler, “Sevgililer Günü” adıyla kutluyoruz. Eksik olan, bu özel günün anlamı ve sebebi hakkındaki bilgimiz.

  Her gelenek bir dinin eseridir. Öyleyse “hangi tanrı ve hangi din?” diye sormamız gerekir.

  Birbirinden farklı efsaneler var; en meşhuru: Roma’da zalim bir imparator olan II. Claudius tahttadır. Bir gün bir ferman yayınlar ve askerlerin evlenmesini yasaklar. Sebep, bekar askerlerin evlilere göre daha iyi savaştıklarına inanmasıdır. Valentine isimli iyi kalpli bir rahip bu yasağı dinlemez. Gizlice askerlerin nikahını kıymaya devam eder. Claudius durumu öğrenince, papaz 14 Şubat 269’da yakılarak idam edilir. Genç sevgililere karşı yüreği şefkatle dolu bu rahibin ölüm günü, bütün çiftlere adanır.

  İkinci efsane, bugüne dair oluşmuş bir âdete ışık tutuyor. Yine antik çağlarda Valentine hapiste gardiyanın kızına âşık oluyor. İdam edileceği gün, kızcağıza kısa bir ilan-ı aşk notu yazar ve altına şu imzayı atar: “Senin Valentine’inden”. Bu ibare daha sonra bütün âşıkların sevgiliye arzlarının altına koydukları imzanın kalıbı olur ve “Valentin selamı” olarak yerleşir.

  Aslında gerçek, bu efsanelerden çok farklı. Eski bir pagan geleneği, Kilise tarafından Hıristiyanlaştırılmaktadır. Eski Roma’da “Lupercalia” adında bir festival var. Şubat ayının tam ortasına tesadüf ediyor. Pagan inancına göre 14 Şubat, tabiatın tekrar uyanmasının, yani Bahar’ın başlangıcı kabul ediliyor. Bu kabulün arkasında da kuşların aşk mevsiminin başlangıcı var. Rumî takvimi Miladî takvim ile eşlersek, bizim mart kedileri de bu aya tekabül ediyor. Bu festival, Romalı tabiat tanrısı Faunus’a ithaf ediliyor. Romanın kurucuları olan Romus ve Romulus’a bir dişi kurdun annelik yaptığı efsanesinin geçtiği kutsal mağara önünde keçiler ve köpekler kurban ediliyor. Keçi canlanmayı, köpek de üretkenliği temsil ediyor. Aynı festivalde, Romalı genç kızlar ve delikanlılar bir araya geliyor. Normal hayatta birbirinden uzak yaşayan gençler, bu festival günü yan yana gelebiliyor. Her genç kızın adı bir kağıt parçasına yazılıyor ve çömleğe atılıyor. Sonra piyango çekiliyor. Delikanlı hangi ismi çekerse akşama kadar o genç kıza refakat ediyor. Bu refakatlerin bazıları evlilikle neticeleniyor. Bu gelenek ile, yine bizdeki pagan kaynaklı hıdrellez ve newruz kutlamaları arasında bir fark yok. Aynı şeyi, tabiatın uyanışını, üretkenliği temsil ediyorlar.

  498’de yani tam iki asır sonra Papa Gelasius, pagan Roma âdeti ile St. Valentine’i birleştiriyor ve 14 Şubat’ı “St. Valentin Günü” olarak ilan ediyor. Kilisenin resmileştirdiği bu gün orta çağlar boyunca uzun yüzyıllar kış uykusuna yattıktan sonra 18. yüzyıl başlarında yeniden canlanıyor. Bu tarihlerde sevgililer, 14 Şubat gününde küçük not ve hatıra alışverişinde bulunmaya başlıyorlar. Günün anlam ve önemi küçük kağıtlara sevgililerin karşılıklı olarak yazdıkları duygu ve sevgi ifade eden notlara odaklanıyor. Yüzyıl ortalarında basılı kartlar devreye giriyor. Postanın yaygınlaşması ve ucuzlaması ile bu kartlar da yaygınlık kazanıyor. 1840 yılı, bir dönüm noktası oluyor. Ester A. Howland isimli biri, ilk Valentine kartını basarak, bu geleneği bir endüstriye dönüştürüyor. Mutlaka dinî bir geleneğe veya ritüele dayanan bu tür kutlamalar için şayet hâlâ bir din ve tanrı aramamız gerekiyorsa, çok tanrılı dinlerden biri olan “serbest pazar tanrısı”na ve “piyasa ekonomisi dini”ne müracaat etmemiz gerekiyor. Aşkları ve sevgileri bile standartlaştırıp basit bir tüketim metaı haline getiren, sıradanlaştıran ve kitleleştiren serbest piyasa dışında, bize bu gün hakkında mesaj veren başka bir kaynak yok.

  Aşkın, sevginin, sadakatin ve birlikte yaşanacak hayatın kendisi de tüketilebilen bir metaya dönüşüyor böylelikle. Derin duyguların, bağlılıkların ifade edileceği, özenle saklanacak mektupların yerini; değeri fiyatıyla ölçülen hediyeler alıyor. Şiirin, sanatın, ruhumuzu sarıp sarmalayan estetik kayguların yaşamasına, serbest piyasanın acımasız kuralları izin vermiyor. Koskoca bir yılda, “bir güne sığdırılan aşk” kaç günde tüketilir?


  KİM NE DERSE DESİN HRİSTİYANLIĞIN ADETİNİ COŞKUYLA KUTLUYORUZ İĞRENÇÇÇÇÇ :((((

   

  Kim Kime benzerse o ondandır.  Hadisi Şerif

   

  Varın ne kadar müslüman olduğumuza siz karar verin. Hee tabi bazı zekalılar çıkıp yaaa müslümanlığın ölçüsü bu olur mu diye saçma sapan laflar edebilir zaten müslümanlık adına yaptığımız ne kaldı ki... :((
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  tbbsg.
  agrilion
  agrilion's avatar
  Kayıt Tarihi: 26/Ağustos/2005
  Erkek
  14 şubat trabzonda bi ilçenin kurtuluşu

  ve de

  14 şubatı mikeyim

  Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Arlong
  Arlong's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Şubat/2005
  Erkek
  +1
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  scuderia
  scuderia's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Aralık/2005
  Erkek
  14 şubat Vakfıkebirin kurtuluş günü.ayrıca bi sevgilimiz bile yok sıçmışım sevgililer gününe.

  l enfer c est les autres Sartre ...
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  İnce Memed
  ComputerWolf
  ComputerWolf's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 26/Mart/2003
  Erkek
  Aziz valentenin anasının adresini bilen varmı ?

  Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Jeday
  Jeday's avatar
  Kayıt Tarihi: 20/Ağustos/2005
  Erkek
  zuahhahahhahhaaa ne yapacan.....
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  tbbsg.
  agrilion
  agrilion's avatar
  Kayıt Tarihi: 26/Ağustos/2005
  Erkek
  anassını da mikmek lazım itin

  bi adet çıkarmış a.q gavur icadı
  benim kız arkadaşım geçen gün bilmem neyi hatırlamadım diye bana küs bu yıl yırttım
  zikerim kızı ya dert a.q her gün adam dövüyom okuldan atılcam.

  Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ertan
  ertan's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Temmuz/2005
  Erkek

  Jeday bunu yazdı:  zuahhahahhahhaaa ne yapacan.....


  Senin yapamadığını yapacak :D


  Sevgililer günü tamamen maddiyat üzerine kurulmuş bir sistemdir.Bu sistemi kuranlarda burjuvadır.İnsanları her yönden sömürüyorlar,gözümüz artık artık aşkımıza da el atmışlar


  McYargic Bilgilendirme için teşekkürler hocam


  Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Kith-Kanan
  Kith-Kanan's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Eylül/2005
  Erkek

  çok saçma bigün olduu konusunda katılıorum arkadaşlar. insanlar ne zaman ne yapcaını bilmem ne papazının öldüü günemi bağlı. sanki kural gibi bugün öpüşmeler elele gezmeler falan... hıh sanki başka zaman yapamıyolar. 


  *667* Neighbour Of Satan Born To Lose, Live To Win...
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  esrardede
  esrardede's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Eylül/2005
  Erkek

  Sıkmayın canınızı,ekonomiye katkı sağlayan çıkışlar bunlar,arz ve talebi arttırmak için kullanılan yöntemlerden birisi,kimisi oyuna gelir kimsi gelmez,biz gelmeyelim.


  Yakınınızdan geçerken tıslayan kaç şey sayabilirsiniz?
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  be_cool
  be_cool's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Eylül/2005
  Erkek
  sadece budegil mart ayiy di sanirim buda yunanlilarin inadiklari tanrilarin isimlerinden birinden geliyor hatirladigim kadariyla

  adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
Toplam Hit: 3012 Toplam Mesaj: 12