Şifre Kırma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek
    selam arkdaşlar.
    Sizlerle kafama takılan bir soruyu paylaşmak istiyorum. Şimdei 35 haneli bir şifreli dosya var elimde özel bir şifreleme programı bu bunun şifresini kaç saate kırabilirim.
    Bide şunu merak ediyorum kırılmayan bir şifre nasıl oluşturabilirim. Yada kaç haneli olması lazım vb.. ve tavsiye edebileceğiniz güzel bir şifreleme programı varmı elinizde.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pillibebek
    pillibebek's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    35 haneLi diyosun bunun için ayLarca bekLemen gerekebilir tabi elindeki wordlistede bağlı.Kırılmayan şifrede senin hayal gücüne bağLı.gizli harflerle yapabilirsin mesela.kolay gelsin

İç güdüyü Tanrı;Aklı ise İnsan Güder.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KieRoN
    KieRoN's avatar
    Erkek
    arkadaşa katılıyorum hayal gücüne bağlı

ETİKETE GEREK YOK ESKİLER TANIR BİZİ
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Brute Force ile kırmaya calisirsan degil ay yil bile sorar hoca ne dion sen...Sifreleme turu nasil winrar a falanmi sifre konulmus ne olmus o konuda bilgi ver birseyler soyleriz..

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    multiyano
    multiyano's avatar
    Erkek
    neymiş bu be 35 haneli şifre devlet sırrımı var merak ettım
    ayrıca bıraz zor kırarsız sağlam world listlerın olamsı gerekir

imza
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek
    başka görüşü olan yokmu birde dosyalarımı saklayabileceğim özel bir şifreleme programı varmı elinizde. gizlediğim dosya winzip yada winrar gibi değil özel bir program adını bilmiyorum.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    hoca sen neyi kıracaksın anlatsana,yöntem tektir zaten brute-force ile deneme-yanılma yöntemi ile kırılmaya ÇALIŞILIR

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    Sanırım, üniversitede geçerim diye aldığım ve hayatımın hatası olarak tabir ettiğim kriptoloji seçmeli dersi ençok bu forumda işe yarıyor :) Zira başka boka yaramadı.

Şimdi hocam 35 haneli şifren olması değil, burada önemli olan verinin hangi kripto algoritması ile kriptolandığıdır.

Örneğin winzip de şifrelediğiniz bir veri, winzip'in yıllar önce geliştirdiği ve artık kendinin de vazgeçtiği algoritma ile şifrelenir ki,
    kendisi brute-force çok yatkındır.CPU güçüne göre saniye 500.000 ile 2 milyon şifre deneyebilirsiniz.Fakat WinRAR ise, AES-128 (a.k.a. rijndael) kripto algoritması kullanırki bu arkadaşda bir zat güvenilirlilik açısından ödül almıştır. Brute-force'a bu da yatkındır fakat algoritma o kadar uzun dur ki, ziksen saniyede 400-500 olasılık zor dener.(CPU göre) 10 yıl falan sürer 35 haneli birşeyi bulmak.
    Hele eğer bu kriptolama Asimetrik Eliptik Eğri sınıfı bir kriptolama (= elliptic curve cryptography, ki kendisi yakın zamanda uydu kanallarında kullanılacak) ise o zaman hiç uğraşma bile derim. Ömrün yetmez.

Aslında Kriptoloji ve kriptoanaliz(=Cryptanalysis,kripto çözme, brute-force değil!) birer bilim dalıdır ve temeli tamamen matematiktir.
    Çok fazla sayıda kripto türleri ve alt katagorileri vardır;

* Simetrik kriptolama algoritmaları
    Yerine koymalı --> Monoalfebetik, polialfabetik,tek kullanımlık
    Yer Değiştirmeli --> Basit , Nihilist ....
    Blok - Ürün --> DES, 3DES, AES............
    * Asimetrik kriptolama algoritmaları
    DLP (Diffie-Hellman ElGamal)
    RSA
    Eliptik Eğri
    ..........

Bunların dışında çeşitli işlere yarayan Hash (MD4,MD5,Panama.. gibi) imzalamaya veya Mesh gibi daha değişik işlere yarayan algoritmalar mevcuttur.

Dediğim gibi aslen bilim dalıdır ve matematiğiniz iyiyse gidin 2-3 kitap alın ve google başvurun.(bulaşmayın derim ben şahşen)

Yanlız unutulmaması gereken kural şudur ki, kriptoloji asla tek başına bir güvenlik önlemi değildir.

Ne zaman pc'ler; matematiğin a.q. ve bir sayısı asal çarpanlarına ayırır ve CPU lar 80 Ghz. hıza ulaşır o zaman bugün geçerli olan algoritmaların %90 qöt olur.

Saygılarımla....

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek
    ben bi klip indirnmiştim emuleden ama rarlıydı bi baktım şifreli a.q
    hemen açtım arpr programını bütün karakter gruplarını ejkedim ve 3 karakterdenn 20 klaraktere kadar taratmaya başladım 100 senden fazla zaman kaldı yazıyodu :D
    bende gittim başka yerden indirdim:D

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turunc4u
    turunc4u's avatar
    Erkek
    ben iç bi zama şifre kırmadım ama siz bu siteye girin ve bilgileri yazın ve oturumu açın
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    milyar yıl sürebilir.
    ayrıca burda şifre kırmak da ne anlama geliyor ? md5 mi ne bu kıracağın şifre nedir yani milletde bi şifre kırmak deyimidir gelmiş gidiyor. kaç bin tane şifreleme yöntemi var haberiniz var mı

Zimbabwe
Toplam Hit: 6166 Toplam Mesaj: 15