folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sigarayı İlk Bırakmanın Etkileri

Sigarayı İlk Bırakmanın Etkileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugrahan45
    bugrahan45's avatar
    Erkek

20 sene içtikten sonra 25 eylülde bıraktım.  3 evreye ayrılıyor hocam.

ilk 3 gün balyoz gibi çakar kafana her yerde onu görürsün :) 

ilk 10 gün her yemekten sonra özellikle kahvaltıdan sonra aranırsın. tuvalete girerken yakma alışkanlığın varsa o da baya zorlar.

ilk 1 ay aranma azalsada arada bi yine gelir. sonrasında ise krizler çok seyrek ve kısa olur.

ben bırakalı 8 ay oldu unuttunmu dersen aklıma çok az geliyor ama krizleri uzun sürmüyor. tavsiyem aklına her geldiğinde bol bol su veya soda iç. sigarayla yaptığın alışkanlıklarını yapmamaya çalış. mesela çay kahve fazla içme. ben çok çay içerdim aklıma gelmesin diye çayı şekersiz içmeye başladım mesela :) ilk haftanı bitirirsen gerisi kolay oluyor hocam allah kolaylık versin.

.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    COURAGE_x
    COURAGE_x's avatar
    Erkek
    bugrahan45 bunu yazdı

ilk 10 gün her yemekten sonra özellikle kahvaltıdan sonra aranırsın. tuvalete girerken yakma alışkanlığın varsa o da baya zorlar.

ilk 1 ay aranma azalsada arada bi yine gelir. sonrasında ise krizler çok seyrek ve kısa olur.

ben bırakalı 8 ay oldu unuttunmu dersen aklıma çok az geliyor ama krizleri uzun sürmüyor. tavsiyem aklına her geldiğinde bol bol su veya soda iç. sigarayla yaptığın alışkanlıklarını yapmamaya çalış. mesela çay kahve fazla içme. ben çok çay içerdim aklıma gelmesin diye çayı şekersiz içmeye başladım mesela :) ilk haftanı bitirirsen gerisi kolay oluyor hocam allah kolaylık versin.

Hocam eminmisin dimi.?  kanırmıyon dimi beni :) bi kalkıyom bi oturuyom,yumruğumu sıkınca avucumda taş var gibi şiş uruyor,kendi kendime gülüyorum, durmadan yutkunuyorum, baş dönmesi göz buğulanması var,  aşırı derecede çay içerim ama şu an çaydan nefret ediyorum. ama kafada bi noksanlık hissediyorum.:)

Yani cidden bıraktın sende dimi böyle birden zırt diye.?

Altın'ı olan kuralı koyar,kuralı koyan altın'ı alır!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek

sigarayı bırakmak bende agır sonuclara yol actı.pişman oldum.iştah acması yerine bende tam tersi oldu.ağır depresyona%panik atak girdim iştah gitti.yeme içme yok.bacaklarda yaralara vs cıktı.yileşmeyen bir geniz akıntısı halen devam ediyor.kokulara karşı aşırı reaksiyon alerji.tuvalet düzensizligi bagırsaklarda sorun.vsvs.3 yıl oldu bıraktıgım hala iyileşemedim.işin kötü tarafı şu andada sigara icemiyorum.kokusunda nefret ediyorum.tekrar başlamam şart.(aylaraca serum igne vs vs)

yine bir olay komşumuzun beyin damarları tıkalı idi.sigrayı bırak dediler.adam bıraktı vucudu simsiyah olmaya başladı.az daha oluyordu.hemen sigara iç dediler.başladı tekrar şu an iyi.

herkezde değişik tepkiler yaratıyor.sigara icip olmeye razı oldum.samimi soyluyorum bunu.

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    COURAGE_x
    COURAGE_x's avatar
    Erkek
    sansar55 bunu yazdı

sigarayı bırakmak bende agır sonuclara yol actı.pişman oldum.iştah acması yerine bende tam tersi oldu.ağır depresyona%panik atak girdim iştah gitti.yeme içme yok.bacaklarda yaralara vs cıktı.yileşmeyen bir geniz akıntısı halen devam ediyor.kokulara karşı aşırı reaksiyon alerji.tuvalet düzensizligi bagırsaklarda sorun.vsvs.3 yıl oldu bıraktıgım hala iyileşemedim.işin kötü tarafı şu andada sigara icemiyorum.kokusunda nefret ediyorum.tekrar başlamam şart.(aylaraca serum igne vs vs)

yine bir olay komşumuzun beyin damarları tıkalı idi.sigrayı bırak dediler.adam bıraktı vucudu simsiyah olmaya başladı.az daha oluyordu.hemen sigara iç dediler.başladı tekrar şu an iyi.

herkezde değişik tepkiler yaratıyor.sigara icip olmeye razı oldum.samimi soyluyorum bunu.

Krdeş sen ciddimisin yaa? ilk defa duyuyorum böyle birşeyi.! çok ilginç peki sen doktora gittiğinde doktor sana demedimi peki hiç.

Bak böyleydi fonksiyonların sigara başlama sonucu şu deişiklikler oldu şu şu fonksiyonlar şu reaksiyonları gösyerdi, veya işte senin bırakman sonucu şu aşamalarda bu tarz sonuçlar elde ettik.

olayı kısaca özetleyebilirmisin.

Altın'ı olan kuralı koyar,kuralı koyan altın'ı alır!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WitchKing
    WitchKing's avatar
    Erkek
    sansar55 bunu yazdı

böyle bi muhabbeti ilk defa duydum 

Güzelleş be oğlum, şimdilik ölümüne kadar hayattasın..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kilit11
    kilit11's avatar
    Erkek

5 yıl içtim 1 sene ara verdim.Bir ramazandı bacanak içiyordu iftardan sonra bir tane yakayım bişey olmaz 1 yıldır içmiyorum dedim.O akşam bacanakla muhabbet ede ede 6-7 tane sigara içtim tekrar başladım.bir buçuk yıl gene içtim.17-05-2011 tarihinden beri içmiyorum.Bazen an geliyor biri yanımda sigara yakınca elim ayağım uyuşuyor beynim karıncalanıyor hatta şu an bahsediyorum ya gene canım istiyor.5 dakika sabredip araya başka şeyler girince unutuyorum.An geliyor biri yanımda sigara yakıyor o kadar rahatsız oluyorum ki kalkıp gidesim geliyor.Bazen sigara içen birinin kokusunu duyunca nasıl içmişim bende böyle mi kokmuşum diyorum.

Azaltarak bırakamazsın birden kesmen lazım.Başta sinir yapar, öksürük yapar,boğulacak gibi hissedersin ama 1 hafta sonra nefes alışın değişir rahatlamaya başlarsın.Altından geçtiğin ağacın kokusunu alırsın.Hafiflersin hareketlerin kolaylaşır.

Özellikle ilkzamanlarda sigara içilen ortamdan içen arkadaştan uzak durmaya çalış.Sigarayaharcayacağın parayı kenara koy.1 ay sonra o poarayla bir ihtiyaç hediye bişey al kendine.Sakız çiğne ffazla yemek isteyeceksin başta ye sonra azaltmaya çalış.Canın sıkılmasın birşeylerle oyalan.Elinde de sürekli bişey olsun tespih anahtarlık vs.

Bağımlılık bitmiyor 2 yıl sonra bile an geliyor canın istiyor ama bu zamanla azalıyor.İnşallah bırakabilirsin.Sakın o bir fırtı çekme

21 mayıs 1864
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erblood
    erblood's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

İşin özü o bir fırtı çekmemek. Eğer çekersen gene başlıyorsun. "Bi bok olmaz bi fırt çekeyim"  ---"Ne zamandır içmiyorum bıraktım sayılır bi fırt alayım" gibi yalanlarla sakın kendini kandırma. Umarım bırakırsın hocam. Kolay gelsin.

+1 (5 yıl oldu bırakalı)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek

ilk duymuş olabilirsin.ama ben cok duydum.agır depresyon panik atak.akcigerlede kanama astım. vs vs.olanları çokgördüm.sigara bırakacaksanız ciddi olarak düşünün.sigaranın gizledigi bir çok hastalık hepsi birden ortaya cıkıyor.buda insanı mahvediyor.

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    command3r
    command3r's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Gerginlik en kötü yan etkisi başgan bide sigara içen kişilerle takılma şöyle 2 hafta gene başlarsın tecrübeyle sabittir :D

djarum black kanka
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugrahan45
    bugrahan45's avatar
    Erkek
    COURAGE_x bunu yazdı
    bugrahan45 bunu yazdı

Hocam eminmisin dimi.?  kanırmıyon dimi beni :) bi kalkıyom bi oturuyom,yumruğumu sıkınca avucumda taş var gibi şiş uruyor,kendi kendime gülüyorum, durmadan yutkunuyorum, baş dönmesi göz buğulanması var,  aşırı derecede çay içerim ama şu an çaydan nefret ediyorum. ama kafada bi noksanlık hissediyorum.:)

Yani cidden bıraktın sende dimi böyle birden zırt diye.?

20 yıldır içiyordum 16 yaşından beri. hem öyle böyle içme değil. sabah kalkar kalkmaz aç karnına içmeye başlardım. geçe tuvalete kalkarsam yakardım. günde 2 paket yetmiyordu.. son 5 senem böyleydi. beni bırakmaya teşvik eden oğlum oldu. kucağına gelip ağlayarak baba sigaradan ölürsen ben ne yaparım dedi. ondan sonra bırakma kararı aldım. champix denen ilaçtan aldım ilk kutunun 20 günlüğünü kullandım sonrada gerek duymadım zaten. ama 1 kere dahi olsa çekme. geri dönemezsin.

.
Toplam Hit: 4071 Toplam Mesaj: 39