Silikon Mu Mastik Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Pencere kenarlarıdaki silikon(sanırım) dıştan yıpranmış yeniden çekmek gerekiyor... Silikon mu mastik mi kullanmam gerekiyor.

PU mastik öneren olmuş biraz tuzlu ama olacaksa o da olur... Bilen biri net bir şekilde yönlendirirse sevinirim. Her kafadan bir ses var internette...

Raylı balkon kapısı, normal balkon kapısı ve pencere kenarlarına çekilecek...

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

normalde 2si :D 

silikon çok güçlü yapışır su vs almaz güneşe dayanıklıdır fakat görüntü olarak şeffaf olduğu için zamanla sararır ve çirkin durur. mastik ise beyaz ve şık durur ama araya su alır zemine güzel tutunamaz zamanla kalkar. bu yüzden en alta silikon sonra silikon kuruyunca mastik uygulaması yapılır. 

ama artık beyaz silikon da üretiliyor. Ben olsam beyaz silikon alır çeker geçerim. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

Daha önce silikon kullanmış biri olarak söylüyorum, kesinlikle silikondan uzak dur hocam.

1 sene içerisinde güneşi görür görmez atıyor meret.

Onun yerine perde yapıştırıcılar varya ondan kullan, hem silikondan daha sağlam tutar, hem de mastikden daha sağlam ve dayanıklı oluyor.

Alta linki bırakıyorum, kesinlikle onu tavsiye ederim. Silikon falan hikaye.

https://www.trendyol.com/selsil/guclu-300-kg-a-kadar-agilik-tasir-ve-hizli-kuruyan-ultra-tack-beyaz-silikon-290-ml-p-44395460?boutiqueId=61&merchantId=277995&storefrontId=1&countryCode=TR&language=tr&gads=true&tyutm_source=google&tyutm_medium=cpc&tyutm_campaign=x:home_y:gm_z:bahce-yapi-market-hirdavat_t:pla_performance_max_test&gclid=EAIaIQobChMI6pDj7f31-QIVpkaRBR1TzA8JEAQYAiABEgLTkvD_BwE

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Eğer sadece genleşme endişesi var ise mastik, + olarak su dayanımı isteniyorsa silikon kullanılır.

Pencere için, yağmur suyu vs durumu olduğu için silikon kullanacaksın. Ne renk alırsan al zaten toz pislik vs temiz kalmayacak, o yüzden doğramalarının rengine en uygun olanını al. Fiyat olarak en uygunu beyazdır.

Marka olarak da ben Pattex öneririm. SİKA, Bostik vs ürünlerin UV dayanımı vs vardır ama 10 yıl 20 yıl çok zorlu şartlara direk maruz kalma ihtimali olmadığı için Pattex de iş görecektir. Tahminen kartuşuna 100 TL isterler.

Kartuş 290 - 310 ml arasıdır. Sosis 600 ml dir. İkisinin tabancası farklıdır. Dikkat.

Silikon uygulanacak yeri güzelce nemli bir bez ile temizle. Kuru bez ile de nemi dahil silerek kurut. Daha sonra silikonunun baş kısmını istediğin kalınlığa göre kesip uygula. Eğer titiz çalışacaksan doğramana kağıt bant çek. Silikonu sıktıktan sonra bir camsil şişesine sabunlu su yap. Sıktığın silikonun üzerine güzelce, abartmadan sık. Parmağınla orta karar bastırarak çek, düzelt. Fazlalığı nemli, atılacak bir beze sil, kaldır çöpe at. Üzerinde ıslaklık kalırsa elleme kendiliğinden kurusun.

Kolay gelsin.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tahref156
    tahref156's avatar
    Erkek
    CEO bunu yazdı

Daha önce silikon kullanmış biri olarak söylüyorum, kesinlikle silikondan uzak dur hocam.

1 sene içerisinde güneşi görür görmez atıyor meret.

Onun yerine perde yapıştırıcılar varya ondan kullan, hem silikondan daha sağlam tutar, hem de mastikden daha sağlam ve dayanıklı oluyor.

Alta linki bırakıyorum, kesinlikle onu tavsiye ederim. Silikon falan hikaye.

https://www.trendyol.com/selsil/guclu-300-kg-a-kadar-agilik-tasir-ve-hizli-kuruyan-ultra-tack-beyaz-silikon-290-ml-p-44395460?boutiqueId=61&merchantId=277995&storefrontId=1&countryCode=TR&language=tr&gads=true&tyutm_source=google&tyutm_medium=cpc&tyutm_campaign=x:home_y:gm_z:bahce-yapi-market-hirdavat_t:pla_performance_max_test&gclid=EAIaIQobChMI6pDj7f31-QIVpkaRBR1TzA8JEAQYAiABEgLTkvD_BwE

Silikondan uzak dur diyorsun, ancak verdiğin linkte de silikon yazıyor. 

the man who gets tired after eating a ban
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

Hocam silikon yazdığına bakmayın, silikon gibi doğru ama çok daha sağlam ve güneşe vs. dayanıklı bir malzeme.

Mastik vs. hikaye, bunu sürün dış cephede herhangi bir yere kurusun en az 10 sene daha orada su vs. geçirmez.

Ama daha sonrası için güneşi görüş açısına bağlı olarak ister istemez bi eskime meydana gelecektir.

Ama bu malzeme 5 senede eskiyorsa silikon 1 senede perte çıkar.

Ben de zamanında camın kenarlarına silikon çektim, 1 sene sonra güneş ve yağmuru gördü şimdi hepsi attı, birde bok gibi duruyor silikon.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Burda da sanırım kafalar karışık...

PU mastikleri de övmüşler internette onun içinde @CEO arkadaşın dediği gibi çok yorum ve övgü var... En son çağırıp bir ustayı ne dilerse onu yapıp çıksın diyeceğim sanırım... :)

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek

Silikon ucuz, mastik daha pahalı. 

Eskiden biz o tarz yerlere sosis mastik pro 3 kullanırdık. Çokta sağlam tutardı. Pahalı ama güzel üründür. 

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nigdeli
    nigdeli's avatar
    Erkek

Bunu al hocam ne silikon be mastik ikiside dış mekanda güneşi gordumu bir yil sonra çöp. Dayson denilen malzeme catilardaki eksiz oluk denilen oluklarda dahi kullanılıyor gecen çatıda ufak aydinlatma penceresi vardi su kaciriyordu çıktım baktim normal silikon sıkmışlar ve özelliğini kaybetmiş gittim mis gibi beyaz dayson aldim kenarlari temizleyip bastim daysonu mis gibi oldu tecrübeyle sabit hiç uğraşma. 

Sahte bahara aldanma ayazda kalırsın...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bedeng
    bedeng's avatar
    Erkek

Daha önce pvc işi yapmış biri olarak söylüyorum biz mastik kullanıyorduk silikon güneşe çok dayanıklı değil bi abi dayson demiş dayson en iyisi hem esnek hem yağmura güneşe dayanıklı ama diğerlerine göre biraz tuzlu bi çatı yalıtımında kullanıyoruz.

Toplam Hit: 1390 Toplam Mesaj: 18
silikon mastik pu mastik