folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder Sistem Programcılarından Tavsiyeler (C/C++) ?

Sistem Programcılarından Tavsiyeler (C/C++) ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Php, Javascript ve python en sevdiğim diller. Başka dillere, hele hele sistem programlamaya fazla yönelmedim. Ne yapılır fikrim yok. Döngüler, structure, pointer vs.. kullanabiliyorum. Fakat yapım gereği, proje olmadan çalışamıyorum. İşin ilginci desktop yada sistem programlama konusunda bir fikrimde yok. Nasıl bir proje çıkartabilirim, ne yapabilirim şeklinde.

4 sene aradan sonra C'ye tekrar bakıcam. Şu an sınavlardan iyi not alacak kadar bilgim var. Fakat C'yi görüp üstünden atlamak istemiyorum. Başta söyleyeyim, sistem programlama derken öyle fazla zor birşey değil ; sadece ufak tefek proje tadında ; structure, pointer gibi şeyleri kullanmak istiyorum.

http://opensource.apple.com/source/mDNSResponder/mDNSResponder-320.5.1/Clients/dns-sd.c

apple'ın darwin alt yapısı mevcut. Bu tarz birşey değilde , kendimi geliştirmek için biraz zorlayacak birşeye ihtiyacım var. Öğrenmek için. Kernel kısmına girsem herhalde 2-3 senede işin içinden çıkamam.

İşin database kısmını düşünmedim ama sqlite yada mysql kullanabilirim. Sıkıntı olmaz. Fakat sizden proje istiyorum.

---

Kısacası ; öğrenmek içn projeye ihtiyacım var. Öyle uzun zaman alacak çok zor birşey değil. Fakat proje. Php olsa blog yaparım. Python olsa spider + server - desktop arasında iletişime geçecek bir proje yaparım. Bunlarda zaten bir çok fonksiyon ve bir sürü şey kullanıyoruz.

Öneriye ihtiyacım var. Sistem programlama konusunda çok fazla bilgim yok. Nasıl birşeyler yapabilirim ? Sizin yaptığınız ufak ama yararlı projeler varsa onları anlatabilirsiniz.

C/C++ 'ı madem başladık ve 1 sene üstünde durucam (c/data structure/pointer ve c++ diye gidecek) adam gibi öğrenip geçeyim. 

Desktop ve sistem programlamadan çok çabuk sıkılan biri olarak bu sefer oturup proje çıkartmam lazım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

bir kere işletim sistemi yapısını iyi öğrenmen lazım. System call nedir shell nedir kernel nedir. Api ler ve apilerin kullanımı. Sistem programlama öyle kısa bir iş değil. Çok hamballığı olan ve AYRINTILI bir iş. Örneğin windows üzerine gideceksen MFC kullanmadan işler yapmanı öğrenirim. İşin temelini çok daha iyi kavrarsın. Macar notasyonu nedir? Windows da veriyapıları veritipleri nelerdir. Ancak proje olarak aklımda sana verebileceğim pek bir fikir yok.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek

DrKill bunu yazdı:
    -----------------------------

bir kere işletim sistemi yapısını iyi öğrenmen lazım. System call nedir shell nedir kernel nedir. Api ler ve apilerin kullanımı. Sistem programlama öyle kısa bir iş değil. Çok hamballığı olan ve AYRINTILI bir iş. Örneğin windows üzerine gideceksen MFC kullanmadan işler yapmanı öğrenirim. İşin temelini çok daha iyi kavrarsın. Macar notasyonu nedir? Windows da veriyapıları veritipleri nelerdir. Ancak proje olarak aklımda sana verebileceğim pek bir fikir yok.

Hay çok yaşa.

Gel bili bili gates
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Twitter
    Twitter's avatar
    Erkek

Tugberk,Firex,Rene,Holy sana daha doğru bilgi verecektir hocam 

onlar bu alanda daha çok kemale ermişler :)

Tbt Dersimliler Derneği Başkanı :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

DrKill bunu yazdı:

abi sistem programcılarından istedim de kernel yazmak için değil. Mesela klasör içinde dosya isimleri arama, dosyaların (txt, php vs..) içinde kelime arama...

Bunun gibi ; stucture ve pointer kullanabileceğim işler istiyorum.

Yoksa kernel gibi birşeye imkanı yok girmem :) 

sistem programcılarından istememin nedeni ; daha profesyonel olduklarından, daha karmaşık işlerle uğraştıklarından daha fazla deneyimleri var.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

http://tahribat.com/Forum-Kendi-Isletim-Sistemini-Yazmak-153077/2/#1793541

Tuğberk hocamın yaptığı kernel inceledim baya faydalı bak bu

Si vis pacem para bellum.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wh0
    wh0's avatar
    Homo

merhaba 

@zumsuk senelerdir ogrenecem proje yapacam aliyi kaciricam, veliyi baliğa goturucem, marioda prensesi kurtaracam diye konular aciosun. :) bunu soylemek haddime düşmez ama hala ogrenemedinmi bişiler şu hayallerindeki projeleri yapabilmek için?

saygilar.. 

🏴‍☠️Hi'dan gelen varır Who'ya, Hi'da onun adıdır Who'da...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sscheme
    Sscheme's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

DrKill bunu yazdı:

abi sistem programcılarından istedim de kernel yazmak için değil. Mesela klasör içinde dosya isimleri arama, dosyaların (txt, php vs..) içinde kelime arama...

Bunun gibi ; stucture ve pointer kullanabileceğim işler istiyorum.

Yoksa kernel gibi birşeye imkanı yok girmem :) 

sistem programcılarından istememin nedeni ; daha profesyonel olduklarından, daha karmaşık işlerle uğraştıklarından daha fazla deneyimleri var.

Kernel yazmayla alakası yok, Windows sistem programlama için bunlar gerekli.

http://en.wikibooks.org/wiki/Windows_Programming

buradan Section 1 ve Section 2 ye hakim olman lazım.

Bugüne kadar fread fscanf ile yaptığın dosya okuma işlemini

BOOL WINAPI ReadFileEx( __in       HANDLE hFile, __out_opt  LPVOID lpBuffer, __in    DWORD nNumberOfBytesToRead, __inout    LPOVERLAPPED lpOverlapped,  __in_opt   LPOVERLAPPED_COMPLETION_ROUTINE lpCompletionRoutine
    );

fonksiyonuyla yapabilmek için WINAPI nedir, handle nedir lpvoid nedir bunların hepsini biliyor olman lazım.

Bütün mesajlarım ve konularım BSD Lisansı"yla lisanslanmıştır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

WH0 bunu yazdı:

merhaba 

@zumsuk senelerdir ogrenecem proje yapacam aliyi kaciricam, veliyi baliğa goturucem, marioda prensesi kurtaracam diye konular aciosun. :) bunu soylemek haddime düşmez ama hala ogrenemedinmi bişiler şu hayallerindeki projeleri yapabilmek için?

saygilar.. 

işiniz gücünüz yok mu sizin böyle boş işlerle uğraşıyorsunuz ? Evet haddine düşmez. Öğrendiklerim bana yeter, beni ilgilendirir. Hem gram yardımın dokunmuyor hemde benimle ilgili birşeyde yorum yapıp dalga geçme haddini gösteriyorsunuz. Seni ilgilendirmez, senin işin değil.

22 yaşında dünyaları kurtarıp, kerneller yarattın, herşeyi harika yaptında bana mı soruyorsun bunu ? Öğrenmeye çalışan adamlara ayak bağı olma. Bununda saygısı falan yok. 

--

Sscheme : Boş geçmemem lazım. 3-4 sene önce kernel vs.. için baya meraklandım fakat ne o kadar bilgim vardı , nede ilgi alanımdaydı. Şimdi okulda c/c++ geliyor. Boş geçmek istemiyorum. 1 hafta önce sıfır bilgi olup, dersi b ile geçip, 1 hafta sonra unutuyor millet. Madem c öğreniyoruz ; düzgünce öğrenelim.

Yarın öbürgün önüme iş gelirse bilgim olsun. Anlaşılan herşeye temellice girmem gerekecek. Teşekkürler.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wh0
    wh0's avatar
    Homo

tekrar merhaba @zumzuk

yorumun diger muridleri guldurdugu gibi beni de güldürdü.. 

//

işiniz gücünüz yok mu sizin böyle boş işlerle uğraşıyorsunuz ? Evet haddine düşmez. Öğrendiklerim bana yeter, beni ilgilendirir. Hem gram yardımın dokunmuyor hemde benimle ilgili birşeyde yorum yapıp dalga geçme haddini gösteriyorsunuz. Seni ilgilendirmez, senin işin değil.

22 yaşında dünyaları kurtarıp, kerneller yarattın, herşeyi harika yaptında bana mı soruyorsun bunu ? Öğrenmeye çalışan adamlara ayak bağı olma. Bununda saygısı falan yok.  

//

isim cok fazla war.. ancak konu basligi ilgimi cekti ve diger mesajlarina baktigim zamanda aslinda bir sey ogrenme cabasinda olmadigini ve sadece kendi capinda zirwaladigini farkettim. diger murildlerde bunun farkinda.. ogrenmeye calistigin zimbirtilar hakkinda bilgi almaya calisiyorsun, guzel bisey ancak, verilen cewaplara bakinca sonuc vahim ve güldürücü... NEDEN Mİ? 

ReadFileEx apisi arkadasin belirttigi gibi WINAPI dir ama windows apisidir..(YANI SADECE WINDOWS DA GECERLIDIR) sistem programlama ilede hicbir alakasi yoktur..  

Arkadas Handleden bahsetmiş, zaten programlamaya ilk basladiğiniz zaman sizlere algoritma ve akis diagramindan sonra ogretilen ilk sey nedir ? Degisken tipleri degilmidir? 

boyle her gordugun seyi direk gelip forma acarak bisiler ogrenmeye calismak senin isini zorlastirir. cunku bu konuda verilen bilgiler hep yanlis bilgi..

eklemeyi unuttum, yas programlama bilgisini artttirmaz sadece unutkanligi arttirip zeka geriligine sebep olur.. sende kayiptan etkilenmeye baslamissin galiba..

haksiz oldugumu dusunuyorsan C Ve Sistem Programlama ile ilgili uzmanimiz  hazret-i TUGBERK veya j4x ile PM yolu ile irittibata gecip sorabilirsiniz

saygilar...

🏴‍☠️Hi'dan gelen varır Who'ya, Hi'da onun adıdır Who'da...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

WH0 bunu yazdı:

merhaba 

saygilar.. 

--

Sscheme : Boş geçmemem lazım. 3-4 sene önce kernel vs.. için baya meraklandım fakat ne o kadar bilgim vardı , nede ilgi alanımdaydı. Şimdi okulda c/c++ geliyor. Boş geçmek istemiyorum. 1 hafta önce sıfır bilgi olup, dersi b ile geçip, 1 hafta sonra unutuyor millet. Madem c öğreniyoruz ; düzgünce öğrenelim.

Yarın öbürgün önüme iş gelirse bilgim olsun. Anlaşılan herşeye temellice girmem gerekecek. Teşekkürler.

Sana attığım postu okumamışsın bile okusan bu şekilde bi cevap yazmazdın :) bi dahada davosa gelmem :)

Si vis pacem para bellum.
Toplam Hit: 2548 Toplam Mesaj: 18