folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Siteye Dil Desteği Ekleme Problemi

Siteye Dil Desteği Ekleme Problemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek

Merhaba müridler,

İnternet siteme dil desteği ekleyeceğim, bunu da farklı klasörlere wordpress kurarak yapıyorum. Yani site.com/eng, site.com/fr gibi klasörler oluşturdum, sistemleri kurdum.

Ancak bir problem yaşıyorum, sitenin ana sayfası türkçe olarak site.com üzerinden faaliyet gösteriyor. Dil seçeneklerini içeren bir intro dosyası yarattım,  Htaccess üzerinden "DirectoryIndex intro.htm" şeklinde yönlendirdim. İlk başta istediğim olmuş gibi göründü, fakat site.com'a girdiğimde, wordpress sistem kurulu olduğu için anasayfaya gitmek istediğimde direk olarak intro.htm adresine yönlendiriyor. Aynı şey alt klasörler için de geçerli. 

Wordpress ayarlar kısmından site ana sayfası site.com/index.php şeklinde ayarladığımda admin paneline girişte problem yaşadım, onu da "DirectoryIndex intro.htm index.php" yazarak çözdüm. Ama yine de logoya veya ana sayfa yazısına tıklandığı zaman intro.htm adresine yönlendiriliyor. Çünkü wordpress ayarlar kısmında kurulu dizin site.com olarak görülüyor, değiştirildiğinde site çalışmıyor. 

Türkçe olan kısmı da /tr gibi bir klasöre taşımak istemiyorum, index almış sayfalar silinecek vesaire, bir sürü dert ortaya çıkacak. 

Acaba bu sorunu nasıl çözebilirim, bir fikri olan var mı ?

Eğer SEO dostu biçimde /tr dizinine taşıyabilme imkanını bilen varsa çok iyi olur. 301 ile taşıdığımda bir problem çıkar mı ? Google webmaster toolsdan bildirme imkanı olmuyor.

Edit : 301 ile denediğimde anasayfaya ve tüm diğer sayfalara girenler /tr'ye yönlendirildiği için hem dil desteği bir işe yaramıyor hem de intro.htm çalışmıyor. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek

Bütün gece uğraştım hala bir çözüm bulamadım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek

Hala ayakta çözüm arıyorum :/ Son bir umut...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Haci,

Once bu yapiyi kur

index

|

-----------------------------------------

|                        |                        |

tr                     en                      n

Sonrada wordpressi hepsine tek tek kur ve wp nin root klasorunu bunlar olarak sec

En sonda index.php v.s olusturup link ver.

Son care

en.siteadi.com

tr.siteadi.com

subdomain kullan

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek
    dhmm bunu yazdı

Haci,

Once bu yapiyi kur

index

|

-----------------------------------------

|                        |                        |

tr                     en                      n

Sonrada wordpressi hepsine tek tek kur ve wp nin root klasorunu bunlar olarak sec

En sonda index.php v.s olusturup link ver.

Son care

en.siteadi.com

tr.siteadi.com

subdomain kullan

Bu durumda da mevcut indexler 404veriyor, htaccess de rewrite mode yapsam /en adresi ne türkceye yonlenecek zaten tr hariç digerleri senin dediğin sekilde kurulu

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piskopatix
    piskopatix's avatar
    Erkek

Buna bak hacı hele
    http://wpml.org/

wordpress multilanguage eklentisi neden iki sistemle uğraşasınki

Turkish Special Task Forces - Türkiye Fps oyunları derneği. tstfclan.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Siten wordpress olmak zorunda mı? asp.net ile dil desteğini daha kolay yapabilirsin. 2 den fazla dil oldumu senin işin çok zor olur

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opusdei
    opusdei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

illede php olsun dersen drupal e geç. Drupalde bu işler daha kolay. Sistemi kurduğunda dil desteği kolay iş.

wordpress için seo yu kurmadan önce dil olayını halletmen lazım. Sonra seo yu optimize edeceksin.

Bide öle bir eklenti var. Bir bak istersen çoklu dil için.

http://wordpress.org/extend/plugins/qtranslate/

opusdei tarafından 21/Eyl/12 18:40 tarihinde düzenlenmiştir

opusdei | ツ Ego sum qui sum | Travelmate, Gourmet, Funny, Unlimited, Enjoy life, uploading...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek

@piskopatix ve @opusdei

Sitenin içeriğini diğer diller için ayrı ayrı yazıyorum. Subdirectory'lere ayırdım, /en için ayrı bir wordpress kurup o dile özgü içerik giriyorum. Aynı şekilde fransızca ve ispanyolca için de ayrı içerikler giriyorum.

En başta yalnızca Türkçe olur diye planladığım için kök dizine kurdum wordpress'i. Yani türkçe dili / dizininde iken ingilizce /en dizininde oluyor. 

Tek yapmam gereken kök dizine girildiğinde türkçe bölümün wordpress index.php dosyası yerine örneğin intro.html dosyasına girilmesi. Dediğim gibi, htaccess üzerinden düzenlediğimde garip garip problemler çıkıyor. 

@holyone

Artık tema, seo gibi ayarları yaptım, ziyaretçi de gelmeye başladı, hatta adwords çalışmalarına bile başladım, asp'ye geçmek veya başka bir sisteme geçiş çok zor olur. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek

Basit gibi görünse de ne bela işmiş. Hala bir çözüm yolu yok.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

hocam direkt türkçeye giriş yapsın, header'a link koy ingilizce'ye geçiş yap diye ona tıklayınca ingilizce siteye geçsin.

en.site.com

de.site.com

falan şeklinde de subdomain ayarlarsın oldu bitti la :)

=)
Toplam Hit: 2641 Toplam Mesaj: 12