folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sizce Özgür İrade Dye Bişey Varmı ?

Sizce Özgür İrade Dye Bişey Varmı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugax
    bugax's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    sizce özgür irade diye bişey varmı ? varsa ne biçim özgürlük bu sorarım size ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hitbaytar
    hitbaytar's avatar
    Erkek
    hayırdır neye kafan bozuldu :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baron_27
    baron_27's avatar
    Erkek
    cevap: b)yoktur

///______________
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeliDumrul
    DeliDumrul's avatar
    Erkek

Özgür irade insanın kendine yakışanı giymesidir. :herbokubilensmiley.

Dünya gözümde kerbeladır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    e-toLqa
    e-toLqa's avatar
    Erkek
    Var ve yokluk arasında...

Böyle bir imza yok yada siz görüntüleyene kadar adminler tarafindan silindi.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugax
    bugax's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

sonsuz bilgiye ve güce sahip tanrı kavramı ile insanların özgür iradeye sahip olma olgularının çelişmesi durumudur. bu klasik belki de biraz bayat bir tartışma konusu olabilir ama dün akşam arkadaşla konuşurken akıllı ve bilgili bir din adamının direnmek için bir kaç manevra alanı olduğunu farkettik. muhabbeti simule edelim:

- bak din adamı kardeş. tanrı muhteşem ve herşeyi biliyo, görüyo değil mi. geleceği de görüyor. yani daha big bang olurken 5 milyar yıl sonra kosovadaki savaşta sırpların bebekleri kesip annelerine yedirdiklerini de görüyor. ve bu işi yapan o askerin küçükken nasıl yetiştiğini falan da görüyo biliyo. benim bu yazıyı bu zamanda yazacağımı falan da biliyodu. ee nerede peki bizim özgür irademiz? bana çizilen bir şey var onu yapıyorum anasını satayım.

- hmm, senin neleri seçeceğini biliyor ama ona müdahale etmiyor ki? en başta yaratmış sonra kendi haline bırakmış.

- lan olur mu öyle şey! nasıl müdahale etmiyor? daha taaa en başta tanrı dünyayı yaratırken, biz diyelim big bang sen de kutsal yaratılış falan, bu olayın olduğu anı düşün. bilmemne atomuyla bilmemne atomunu yanyana koyarken görmüyor mu tanrı 5 milyar yıl sonra ne olacağını? ee benim ne yapacağımı belirlemiş oldu işte, benim ne gibi bir katkım var bu duruma? o atomları farklı bir tepkimeye soksa başka bir şey olacak belki ama yine olacakları tamamen o belirlemiş olacak.

- ama sen şimdi deterministik bir evren modelinden bahsediyorsun. halbuki olay tek bir çizgiden ibaret değil. kuantum muantum biliyorsun, sonsuz tane seçenek var. her zar atışımızda evren 6 farklı yola daha bölünüyor. yani bir kader çizgisi değil de giderek genişleyen ve sonsuza giden bir kader ağı gibi düşünmen lazım olayı. senin hangi yoldan gideceğini belirlemiyor işte. olasılıklar koymuş, sen bir tanesinden gidiyorsun.

- olur mu bir tanesinden gidiyorsun! hepsinden gidiyorum ben. istediği kadar birbiri içinden ayrılan ağ gibi olsun, hepsi kendi içerisinde bir çizgi. şu anda akıllı uslu şirketinde sözlüğe entry giren bir adamsam, başka bir olasılıklar zincirinde hedefini öldürmeye giden kiralık katilin tekiyim. ve muhteşem güce sahip tanrı o olasığı da görüyor ve biliyor.

- neden kiralık katil değilsin o zaman şu anda?

- çünkü bilincim sadece bir tanesinde olabilir, o da bu. başka bir tanesinde olsa neden diğerinde değil derdik.

- ama senin bilincinin hangisinde olacağını o belirlemiyor. her olasılık ayrımında bir tanesine random gidiyorsun.

- random mu gidiyorum? hadi öyle oldu diyelim özgür iradem mi oldu böyle hahaha! istemiyom la öyle özgür iradeyi. random da gitmiyorum ayrıca. sonsuz güce sahip olduğu için sonsuz ihtimalin sonucunu da görüyor olması lazım. hepsini yine kendi isteyerek yapmış oldu taa en baştan. neyse salla yaa. gidiyom ben, bi soğuk arjantin çakayım. geliyon mu?

- yok

- hehe, istesen de gelemessin olm. hehe! içemessin sen içki. neyse bana daha güzel bir yol çizmiş en azından bari şükredeyim...

--eksisozluk-- 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LordVader
    LordVader's avatar
    Erkek

Vardir, ozgur irade kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür. Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede ser­gilediği kararlılık; belli bir durum karşısın­da, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksı­zın, kararlaştırma ve uygulama gücü; eyle­me neden olan eylemi başlatabilen yetidir. :D 

I find your lack of faith disturbing.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugax
    bugax's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    LordVader bunu yazdı:
    -----------------------------

Vardir, ozgur irade kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür. Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede ser­gilediği kararlılık; belli bir durum karşısın­da, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksı­zın, kararlaştırma ve uygulama gücü; eyle­me neden olan eylemi başlatabilen yetidir. :D

-----------------------------

ama şu açıdan bak şimdi sen o herhangi bi durumlardan kendi öz iradenle iyi olanı seçersen bunu tanrı bilir  hatta 5 milyar yıl önce daha dünya yeni oluşurken protanlarla nötronlar falan birleşirken bile biliyodu .ama kötü olanı seçersende yine kendi öz iradenle seçmiş olursn ve tanrı hangisini seçeceğini yine 5 milyar yıl önceden bilir yani 5 milyar yıl önce hangisini seççeğin çoktan biliniyo tanrı 5 milyar yıl önce örneğin x yerine y'yi seççeğini biliyo yani sen demekki 5 milyar yıl sonra y'yi seççeksin.böyle özgür iradenin ben.....

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek

irade konusunda maalesef insanlar pek bilgi sahibi olmadan yalanlamaya gidiyorlar. Oysa bazı gerçekleri ayırt edemiyorlar.Bilmiyorlar ve onun için farklı düşünüyorlar. elmasekeri nickli arkadaşın bashettiği zaman kavramı.O zaman kavramı biz insanlar için geçerli.Allah  zaman ve mekandan ayrıdır.Eğer onu da zaman ve mekan içinde düşünürseniz öyle saçma döngüler içine girersiniz.

Bu konuda sizlere bi kaç yazı okumanızı öneririm.Eğer akılınıza takılan bişey olursa pm den mailinizi yollayabilirsiniz.

http://www.kurandaceliskiyoktur.com/?p=137

http://www.islamustundur.com/konular/kaza.html

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugax
    bugax's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    abi benim demek istediğim şu diyelim senin baban bi seri katil,herkese zulm ediyo adam pisikopat yaparkende zevk alıyo ,annende kötü biri bu durumda senin pisikolojinde ona göre gelişiyo demi ? yani senin baştan bi seçim hakkın yoq doğal olark o ortamda büyüdüğün için sende kötü biri oluosun ve böyle olmayı sen istemezdin belkide ama daha iyi bi ailede olsan çok daha iyi biri olabilirdin.irade falan diil bence sadece yetiştirilme meselesi
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek

senin çevreni bilmiyorum ama şöyle bi örnek vereyim. Babası alkolik ama oğlu dindar biri.Bu çocuk nasıl çıktı peki.Hep babasının alkol içtiğini görüp büyüyor hatta babası ikram da ediyor.Böyle yetiştirlmiş bir insan nasıl dindar olabilir sence.Demek burda akıl devreye girer.Allah herkese beyin vermiştir ve aşağı yukarı zeka kat sayıları herkesin aynıdır.Farklı olsan ise akıldır. aklını kullanan biri doğru yolu bulur,eğer doğru yolu bulamıyorsa demek ki aklını kullanmıyor.Sana verilen birşeyi doğru dürüst kullanmıyorsan suçtur bu o zamanda cezanı çekersin. Yani katil olarak yetişirsin :) Ama akıl sahini bi insan bunu yapmaz.İnsan aklını kullanamıyorsa bu onun sorunu,kendini zayıflatmış demek,yeteri kadar gayret göstermemiş. Çok tkenik bi futbolcu düşün.Yeteneği var ama çalışmıyor.Çalışmaması kimin suçu?"futbolcunun" o zamanda sorumlu o olacak.o çalışıp da yeteneğiyle birlikte güzel işler başarabilir.Bu onun tercihi. Kuralları Allah koyar seçme işini insan yapar.

Şöyle düşünelim. Yolda yürüyorsun ve önündeki adamın cebinden para düşürdüğünü gördün ve sen yaklaştın.İşte o noktaya kadar herşeyi Allah ayarlamıştır (kural olarak) Sonra parayı alıp sahibine vermek ya da kendine almak ise senin "tercihindir" Seçenekleri o çıkartıyor sen seçiyorsun. Biz sınavdayız.O yüzden önümüzde sorular olacak

Soru ne? Bulduğun parayı ne yaparsın.

Şıklar Ne? A) Sahibine Veririm    B)Kendime Alırım

Bu soruları ve şıkları bir öğretmen hazırlıyor (haşa teşbihte hata olmasın)

İşaretlemeyi ise öğrenci kendi iradesiyle yapıyor. Tercih onun tercihi.Doğru ve yanlış ise öğretmenin takdiridir ve bilgisine bağlı.Allah da sonsuz bilgi sahibi olduğuna göre.Doğru cevap tekdir.Onu da göreceğiz

Sorun varsa yaz ilerde cvplamya çalışırım.Olmazsa pm den msn inin bırakırsın

Hayırlı cumalar dilerim..

hoşçakal şimdilik

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
Toplam Hit: 3768 Toplam Mesaj: 32