SLR Makinalar Hakkında Bilgi Lazım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Canon 650d yi öneririm sana. Hem bütçeni fazla yormazsın (hatta lens kitli halde satılıyor kampanya ile arada) hem de makul fotoğraflar çekersin.

2. el konusunda da eğer işini bilen biri ile almazsan sana ölü makinayı kitlerler. 2. elde shutter sayısı ve daha birçok faktör fiyat için önemlidir.

Bende sana 2 yıl önce falan emektar 550d ile çektiğim bir st. petersburg fotoğrafını paylaşayım. Çektiğim zaman fotoğraf çekimi hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordum kurcalaya kurcalaya böyle birşey çekmiştim. Sonradan geliştirdim kendimi.

https://yadi.sk/i/kZTs4IyNbFAZm

Hocam bir soru sormak istiyorum fotoğrafınızdan sonra aklıma geldi yine. Şimdi fotoğrafta karşı şeritte araçlar geçerken farları kırmızı lazer gibi görünmüş. Bazen denk geliyorum (şu an bulamadım ama) misal bi otoyolda köprüden çekilmiş bir fotoğraf ve araçlar geçerken araç değil de farların ışığı bir çizgi haline lazer gibi işte. O tür fotoğraflar nasıl çekiliyor ? Odak uzaklığı ile mi alakalı ? 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Ülkemizde pek kullanıcısı olmamasına rağmen bir çok dünya ülkesinde severek kullanılan Pentax Marka makinelere de bakmanızı öneririm.

Ancak 2. el alacak olursanız yukarda da yazıldığı gibi satıcının güvenilirliği konusunda titiz davranmanız gerekir. Mesela sanalpazardan alışveriş yapacaksanız getli satış yapanları tercih edin ya da get ilan açmalarını isteyin. Makinesinin temizliğine güvenen, zaten getli ilan açar. Ya da benzer şekilde, gittigidiyor gibi ürünü test ettikten sonra iade edebileceğiniz türde alışveriş yapmaya bakın.

Pentax k-x sahibiyim. Aşağıdaki linkte çektiğim fotoğraflardan örnekler var. İndirip inceleyebilirsiniz. Fotoğrafların toplam boyutu 23 Mb.

https://cloud.mail.ru/public/89804ccd0a72%2FPentax.rar

H̶u̶z̶u̶r̶ Para islamda. Paradan 1 sıfır daha attım. Dolar artık 35 değil, 3,5 lira desin, bu halkın %60'ı bayram etmezse ben de sokaklarda ben eşeğim diye bağırarak koşturucam.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek
    KotomineKirei bunu yazdı

Hocam bir soru sormak istiyorum fotoğrafınızdan sonra aklıma geldi yine. Şimdi fotoğrafta karşı şeritte araçlar geçerken farları kırmızı lazer gibi görünmüş. Bazen denk geliyorum (şu an bulamadım ama) misal bi otoyolda köprüden çekilmiş bir fotoğraf ve araçlar geçerken araç değil de farların ışığı bir çizgi haline lazer gibi işte. O tür fotoğraflar nasıl çekiliyor ? Odak uzaklığı ile mi alakalı ? 

https://www.google.com.tr/?gfe_rd=cr&ei=O8cNVIrCBsPI8geEwoDoDQ&gws_rd=ssl#q=foto%C4%9Fraf+bulb+%C3%B6zelli%C4%9Fi

H̶u̶z̶u̶r̶ Para islamda. Paradan 1 sıfır daha attım. Dolar artık 35 değil, 3,5 lira desin, bu halkın %60'ı bayram etmezse ben de sokaklarda ben eşeğim diye bağırarak koşturucam.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oksijen
    oksijen's avatar
    Erkek
    KotomineKirei bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı

Canon 650d yi öneririm sana. Hem bütçeni fazla yormazsın (hatta lens kitli halde satılıyor kampanya ile arada) hem de makul fotoğraflar çekersin.

2. el konusunda da eğer işini bilen biri ile almazsan sana ölü makinayı kitlerler. 2. elde shutter sayısı ve daha birçok faktör fiyat için önemlidir.

Bende sana 2 yıl önce falan emektar 550d ile çektiğim bir st. petersburg fotoğrafını paylaşayım. Çektiğim zaman fotoğraf çekimi hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordum kurcalaya kurcalaya böyle birşey çekmiştim. Sonradan geliştirdim kendimi.

estanteneyi uzun tutarsan öyle olur.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    KotomineKirei bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı

Orada flash vs. kullanmadan düşük ışıklı ortamda net görüntü elde etmek için enstantaneyi uzun tuttum.

http://regex.info/exif.cgi?imgurl=https%3A%2F%2Fdownloader-ams1.disk.yandex.com.tr%2Frdisk%2F701f307fe7daa82a7b8d87dcfd3a11bc%2Fmpfs%2FXfvQuRntpLSvL6y71tHUXGG9Mc68eaHjX_p9sHLGQ2m32db4HcGGJpemC1RuLaINGAT0Q7CNJUU-n2cIcNGqqw%3D%3D%3Fuid%3D0%26filename%3DIMG_1394.JPG%26disposition%3Dinline%26hash%3D%26limit%3D0%26content_type%3Dimage%252Fjpeg%26rtoken%3D83492d18358ca9bb02893793cda3e5ea%26rtimestamp%3D540e104a%26force_default%3Dno

Buradan fotoğrafın exif bilgilerine bakabilirsin. 1/6sn 400 iso değerinde çekmişim.

Tabi enstantane uzun olunca heraketli nesneler uzamaya ve bulanıklaşmaya başlar.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Enstantaneyi uzun tutmak objektifin ışık alımını arttırır. Burada yapman gereken şey, enstantane ayarından makineyi bulb'a alman. Bu ayarda deklanşöre basınca objektif açılır, elini çekince de kapanır. yani enstantane ayarını sen manuel olarak yapmış olursun. Çekeceğin nesne de hareketli olacağı için, nesne kareye girmeden hemen önce deklanşöre basman, nesne çıkar çıkmadan da alini çekmen gerekir.

Toplam Hit: 1549 Toplam Mesaj: 17