Solidworks Ve 3D Yazıcı Tarayıcı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Arkadaşlar,

Kısa süre içinde Solidworks öğrenmem ve kağıt kalem üstünde çizdiğim şeyleri 3 boyutlu olarak bilgisayarda çizmem gerekiyor, daha sonra bu çizdiğim parçaları 3d yazıcı ile basmam gerekiyor.

1. solidworks'ün en son hangi sürümü için eğitim seti çıkarıldı, eğitim seti, crackli program, paralel gidebileceğim sürümler ne olmalı?

2. solidworkte çizdiğimiz 3 boyutlu modeli 3d yazıcıdan basmak için hangi programları öğrenmek gerekiyor

3. 3d tarayıcı ile taradığımız nesneyi solidworkse almak basit bir iş midir? ekstra ara yazılımlar vs ler gerekir mi?

---------------

Grafiğin g sinden anlamayan, 3d çizimi sadece kağıt kalemle yapmış birisiyim, bu süreç sizce ne kadar sürer, hangi materyalleri kullanmam faydalı olur, programından yazıcısına tarayıcısına kadar önerileriniz neler olur?

Nihai hedefim daha önce yapılmamış ancak gündelik hayatta kullanılabilecek ürünler tasarlayıp bunların patentini alıp kalıbını yaptırıp bim ve a 101 gibi yerlere toplu olarak çakmak. 8 tane ürün tasarladım fakat kesin kopyalanacağını bildiğim için hareket edemiyorum illa ki bu işi kendim yapmam gerekiyor :)

yardımlarınızı bekliyorum.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

1) SW2016 çıktı en son. 2015 indirebilirsin çok farkı yok. Eğitim setleri çok var. 3D yazıcı için .STL formatında kaydetmen gerekebilir.

2) Slicer programları mevcut. 3D yazıcının dökümanlarını okursan orda da bulabilirsin. 3D yazıcıdan basmak için Slic3r programıyla G-code'a çevirmen gerekiyor. Repetier adlı program ise G-code ve printer arasındaki haberleşmeyi sağlıyor. STL dosyasını oluştur, slic3r ile dilimle, repetier ile yazdır. Repetier ve slic3r beraber çalışıyor.

3) xbox kinect ile aktarabilirsin. xbox one'ın kinecti daha gelişmiş olduğu için onu tavsiye ediyorlar. Henüz bu işe girişmedim ama elimde x360'ın kinectini bir ara deneyeceğim. Youtube'da 13 yaşındaki çocukların videoları bile var bu konuda. Ara yazılım gerekiyor. kinectten yazılıma yazılımdan solide atman gerekebilir. Ama solide ne şekilde geliyor henüz bilmiyorum.

Kalıbını yaptıracaksan solid çizimini kalıpçıya göndermen yeterli. kalıpçıların thinkdesign adlı program benzeri kalıpçılığa uygun başla programları oluyor. Sen 3d yazdırıp kalıpçıya götür. abi buna kalıp yapabilir miyiz de. onlardan fikir al. Bimde 5TL'ye satıp maliyeti 7TL olmasın.

---

2. seçenek:  %20-30 arası yoğunlukta 3d printer ile bastır. Boyaması güzel olan birisine boyat. İnstagram/facebook'tan iş çıkartırsın kendine.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

1) SW2016 çıktı en son. 2015 indirebilirsin çok farkı yok. Eğitim setleri çok var. 3D yazıcı için .STL formatında kaydetmen gerekebilir.

2) Slicer programları mevcut. 3D yazıcının dökümanlarını okursan orda da bulabilirsin. 3D yazıcıdan basmak için Slic3r programıyla G-code'a çevirmen gerekiyor. Repetier adlı program ise G-code ve printer arasındaki haberleşmeyi sağlıyor. STL dosyasını oluştur, slic3r ile dilimle, repetier ile yazdır. Repetier ve slic3r beraber çalışıyor.

3) xbox kinect ile aktarabilirsin. xbox one'ın kinecti daha gelişmiş olduğu için onu tavsiye ediyorlar. Henüz bu işe girişmedim ama elimde x360'ın kinectini bir ara deneyeceğim. Youtube'da 13 yaşındaki çocukların videoları bile var bu konuda. Ara yazılım gerekiyor. kinectten yazılıma yazılımdan solide atman gerekebilir. Ama solide ne şekilde geliyor henüz bilmiyorum.

Kalıbını yaptıracaksan solid çizimini kalıpçıya göndermen yeterli. kalıpçıların thinkdesign adlı program benzeri kalıpçılığa uygun başla programları oluyor. Sen 3d yazdırıp kalıpçıya götür. abi buna kalıp yapabilir miyiz de. onlardan fikir al. Bimde 5TL'ye satıp maliyeti 7TL olmasın.

---

2. seçenek:  %20-30 arası yoğunlukta 3d printer ile bastır. Boyaması güzel olan birisine boyat. İnstagram/facebook'tan iş çıkartırsın kendine.

Sağolasın incelemeye araştırmaya başlıyorum.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Hocam solidworks için haluk tatarın eğitim setini bulabilirsin nette. Hatta tbt'de bir konudada vardı ama hangı konuydu unuttum.

3d yazıcıya aktarmak için arkadaşında dediği gibi ayrı slicer programları var. Gerekli uzantıyla kaydeder halledersin. 

Tarama konusunda pek fikrim yok malesef. 

Ek olarak solidde kendini geliştirmek istiyorsan eğitim süresince sende çizileni tekrarla sonra kombine et. İnternette tutoriallar var. Atıyorum solidworks engine tutorial yaz youtube'a adamla birlikte adım adım çiz. Eğitimden çok çizerken takıldığın noktayı araştırarak öğrenebilirsin. Yani en azından benim için bu şekilde. Şimdilik ufak tefek çizimler yapıyorum.

www.kriptopedi.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    Easx bunu yazdı

Hocam solidworks için haluk tatarın eğitim setini bulabilirsin nette. Hatta tbt'de bir konudada vardı ama hangı konuydu unuttum.

3d yazıcıya aktarmak için arkadaşında dediği gibi ayrı slicer programları var. Gerekli uzantıyla kaydeder halledersin. 

Ek olarak solidde kendini geliştirmek istiyorsan eğitim süresince sende çizileni tekrarla sonra kombine et. İnternette tutoriallar var. Atıyorum solidworks engine tutorial yaz youtube'a adamla birlikte adım adım çiz. Eğitimden çok çizerken takıldığın noktayı araştırarak öğrenebilirsin. Yani en azından benim için bu şekilde. Şimdilik ufak tefek çizimler yapıyorum.

Yapacağım şey 3 5 liralık hiç yapılmamış ürünleri ortaya çıkarmak, sonrası bunlardan binlerce üretip a 101 bim gibi yerlere satmak, muhakkak taklit edilecek, işte o taklit vaktine kadar (ilk 3 satış) ne vurmuşsam vurmuş olacağım. şu an kafamda hazır 5 ürün var ve 100 bin er adet üretmemem için tek sebep şu aradaki öğrenme kısmı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    Easx bunu yazdı

Yapacağım şey 3 5 liralık hiç yapılmamış ürünleri ortaya çıkarmak, sonrası bunlardan binlerce üretip a 101 bim gibi yerlere satmak, muhakkak taklit edilecek, işte o taklit vaktine kadar (ilk 3 satış) ne vurmuşsam vurmuş olacağım. şu an kafamda hazır 5 ürün var ve 100 bin er adet üretmemem için tek sebep şu aradaki öğrenme kısmı.

Ücreti karşılığında çiziyim ne olacak yani sen üretirsin bende para kazanırım .İlgilenirsen telden görüşelim veya mail adresimden,farketmez.

NetBABA tarafından 24/Haz/16 17:33 tarihinde düzenlenmiştir

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

http://baskaboyut.com/iletisim/

ortaklarından biri benim çok eski ve yakın arkadaşım hem tasarım hem print konusunda yardımcı olur Kütahya' dan Sercan demen yeterli olur zamanın olduğunda bi uğra kahve içip fikir alışverişide yapabilirsin. 

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek

Dostum yaklaşık 3 senedir 3d Printer üzerinde çalışıyorum, ithalat , imalat vb falan var.

Tasarım programı öğreneceksen dikkat edeceğin hususlar var. Örneğin ne çizmek istiyorsun? en basit soru bu. Solidworks demişsin fakat solidworks ile çizemeyeceğin ya da solidworks ile 1 hafta da tasarlayacağın şeyi başka bir program ile 1 günde çizersin. Ayrıca solidworks 2015 ile 2016 arasında bir fark yok diyenleri gördüm gerçekten aşırı komik geldi bana :D  3d Tarama ile ilgili David diye bir tarayıcı ürün kullanıyoruz. Fakat çok profesyönel birşey yapmak istemiyorsan ilk etapta telefonuna indirebileceğin bir kaç uygulama ile de tarama yapabilirsin. Boşuna cihazlara para vermene gerek yok (amatör birşey yapmak istiyorsan). Eğer Solidworks te gerçekten karar kıldıysan çok rahat bir şekilde giriş düzeyinde youtube videolarından öğrenebilirsin. 6 senelik SW kullanıcısıyım. Güzel ve kullanışlı bir programdır. Eğer mekanik parçalar için kullanmayı düşünüyorsan tabi. Fakat değişik tasarımlar için Autodesk Maya, 3ds Max, Autodesk lnventor vb. (Autodesk'in programlarını eğer öğrenciysen 3 sene orjinal olarak bedavaya kullanabilirsin). 

Eğer printer ile basmak istiyorsan bastıracağın yere parçaları STL formatında göndermen yeterlidir. Onuda farklı kaydet diyip STL olarak kaydederek yapabiliyorsun

FDM ya da toz olarak bastıracaksın büyük ihtimalle. Ve bu sana 3-5 lira değil de daha da pahalıya gelecek. 3D Print etme işi biraz pahalıdır seri imalata göre.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

hocam solidworksun en son 2016 sı çıktı. Kullanım açısından hangi sürümünü öğrenirsen öğren cabucak adapte olursun. internette solidworks eğitim diye aratırsan direk videolar cıkıyor zaten. 3d print için arkadaşlarında dediği gibi stl formatında kayıt etmen gerekiyor. slicing vs. gibi işlemleri zaten 3d print sahibi yapıyor. her makine her slicingi kabul etmez. 3d tarayıcı ile taradığın bir nesneyi solidworkse aktarmak çok basit. ekstra birşeye ihtiyacın yok ancak yüzey ya da katı modelleme olarak alabilirsin ve bunun üstünde değişiklik yapamazsın. en azından ben öyle biliyorum. fakat üzerinden giderek çizimi tekrarlayıp sonrasında değişiklikler yapabilirsin.

baskıda makinen seçimin ve ne tür materyal ile çıktı alacağın önemli. çünkü makine var 250 mikron hassasiyet ile üretim yapar, makine var 10 mikron hassasiyet ile üretim yapar. Hassasiyet arttıkça ve kullanacağın malzeme metale doğru kaydıkça fiyatlar da artar. Öğrneğin ben CoCr materyal ile üretim yapıyorum kullandığım materyalin kilosu 450 euro + kdv. düşün sana geri dönüş değerlerini...

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Hevesini kırmak gibi olmasın ama bu iş tutmaz. Bunun adı hızlı prototipleme ama kendi okadarda hızlı değil. 100k ürün basmaya ömrün yetmeyebilir. Ortalama 2 saat süren bir parça bassan 22 sene yapar tek printer ile(uykusuz).  Enjeksiyon kalıb işlerini bir araştır. Ekonomik ve hızlı

1234567B tarafından 24/Haz/16 22:56 tarihinde düzenlenmiştir

arbeit macht frei
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

Hevesini kırmak gibi olmasın ama bu iş tutmaz. Bunun adı hızlı prototipleme ama kendi okadarda hızlı değil. 100k ürün basmaya ömrün yetmeyebilir. Ortalama 2 saat süren bir parça bassan 22 sene yapar tek printer ile(uykusuz).  Enjeksiyon kalıb işlerini bir araştır. Ekonomik ve hızlı

Zaten prototip için 3d yazıcı düşünmüş sanırım hocam. Yani son kısımda kalıbını bastırıp dediğine göre seri üretimi kalıpla halledecek

www.kriptopedi.com
Toplam Hit: 2897 Toplam Mesaj: 18
solidworks 3dyazıcı 3dprinting 3dtarayıcı 3dmodelleme