Sony Xperia Z Ekran Kalitesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    Quetzalcoatl bunu yazdı

zumsuk puremotion hd+ teknolojisini de bir incele sonra retina ekran ile bir karşılaştır :)

yardımcı olması açısından;

http://conversations.nokia.com/2012/09/06/the-smartphone-display-redefined-puremotion-hd/

http://www.phonearena.com/news/The-Nokia-Lumia-920-PureMotion-HD-screen-explained-is-this-the-best-phone-for-Snooki_id34169

konu biraz sapıyor fakat olaya sadece apple ın retinası gözüyle bakıyorsun biraz da farklı yerlerden bak. nokia çok büyük bir iş başardı bir incele derim.

retina dan iyi yada kötü demiyorum sadece incele ve kendin karar ver :)

Hocam Nokia Lumnia ile iyi iş çıkarttı. Ekranıda Retina'dan daha iyi görünüyor (bir kaç yere daha baktım). Araştıracağım daha sonra.

Yani burada tekrar olay şuna geliyor : Amoled dediğimiz şey LCD'yi döver, ezer diyemeyiz. Adamlar IPS LCD ile Lumnia sağlam iş çıkartmış. Retina Display + LCD ile Apple sağlam iş çıkartmış.

Telefonu eğip bükmek dışında , amoled'in bir artısını görebilmiş değilim henüz. LCD akıllı kullanıldığında sağlam işler çıkıyor.

Başka videolarında geleceğini düşünüyorum da ; şu videoda nokia yılların tecrübesini konuşturmuş gibi ;

http://www.youtube.com/watch?v=aa1kOuw6zS0

Açıkçası Lumnia 920 sağlamlık konusunda ve bir çok konuda iyi olmasına karşın (üstelik android aksine windows'u taklit etmediği için tebrik ediyorum) ; telefona ısınamadım. Tasarımını sevemiyorum bir türlü. iPhone 5'in büyük olması bile soğuttu beni.. Büyük telefonları sevmiyorum.

Fakat Nokia, Lumnia ile iyi iş çıkartmış

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    zumsuk bunu yazdı

ABicim telefonu neredeyse yatay tutup bakarak ekran kalitesi mi karşılaştırılır ?

Ben birşey kaçırdım herhalde bu konuda ?

--

Adamlar ekran üzeirnde geliştirme yaptı, ar-ge yaptı bir ton. Canlı dursun, gerçekçi dursun diye uğraştılar. Onların nedeniyle ; dik değilde farklı açılardan bakmada bu şekilde olabilir.

Şu cihaz bi piyasaya düşsün sonra konuşun abicim. 

hocam ekran teknolojisinin avantajları ve dez avantajları bunlar apple iphone da LCD kullanıyor biraz açıyı değiştir bakam neler oluyor.

OLED teknolojisi neredeyse her açıdan keskin netlik sunar. TFT ve LCD ise karşıdan bakmayı gerektirir , açıya göre renk değişir. 

iPhone larda TFT değil IPS ekran teknolojisi vardır, IPS ekranlar çok kalitelidir, hangi açıdan bakarsan bak bozulma yapmaz ve OLED ekranlardan daha gerçekçi renk tonu/kontrast skalası sunarlar. Yani çektiğin bir fotoğrafa iPhone ekranında bakarsan gerçek renkleriyle görürsün, OLED ekranlı bir telefonda bakarsan renk cümbüşü içinde, sanki photoshopla oynanmış gibi kontrastlı görürsün. (adamlar bununla övünüyor birde daha iyi ekran diye, kekolar da inanıyor.)

Mesela Galaxy S3'de Pentile denilen dandik ötesi bir ekran türü kullanmışlar, yakından bakmasan bile telefonun ekranında sinir bozucu noktacıklar görünüyor piksel piksel eski telefonlar gibi, ve gün ışığında sokaktayken ekranda nerdeyse hiçbirşey göremiyorsun hava biraz güneşliyse..

Ehl-i Byte
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek
    trampfd bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    zumsuk bunu yazdı

ABicim telefonu neredeyse yatay tutup bakarak ekran kalitesi mi karşılaştırılır ?

Ben birşey kaçırdım herhalde bu konuda ?

--

Adamlar ekran üzeirnde geliştirme yaptı, ar-ge yaptı bir ton. Canlı dursun, gerçekçi dursun diye uğraştılar. Onların nedeniyle ; dik değilde farklı açılardan bakmada bu şekilde olabilir.

Şu cihaz bi piyasaya düşsün sonra konuşun abicim. 

hocam ekran teknolojisinin avantajları ve dez avantajları bunlar apple iphone da LCD kullanıyor biraz açıyı değiştir bakam neler oluyor.

OLED teknolojisi neredeyse her açıdan keskin netlik sunar. TFT ve LCD ise karşıdan bakmayı gerektirir , açıya göre renk değişir. 

iPhone larda TFT değil IPS ekran teknolojisi vardır, IPS ekranlar çok kalitelidir, hangi açıdan bakarsan bak bozulma yapmaz ve OLED ekranlardan daha gerçekçi renk tonu/kontrast skalası sunarlar. Yani çektiğin bir fotoğrafa iPhone ekranında bakarsan gerçek renkleriyle görürsün, OLED ekranlı bir telefonda bakarsan renk cümbüşü içinde, sanki photoshopla oynanmış gibi kontrastlı görürsün. (adamlar bununla övünüyor birde daha iyi ekran diye, kekolar da inanıyor.)

Mesela Galaxy S3'de Pentile denilen dandik ötesi bir ekran türü kullanmışlar, yakından bakmasan bile telefonun ekranında sinir bozucu noktacıklar görünüyor piksel piksel eski telefonlar gibi, ve gün ışığında sokaktayken ekranda nerdeyse hiçbirşey göremiyorsun hava biraz güneşliyse..

çakma galaxi s3'den bahsediyorsunuz sanırım ? dandik ötesi ekran filan ? zaten cep telefonu dediğin böyle olur.. yanında prizle filan gezmek gerekir.. şarj tüketimi filan hiç önemli değil bunlarda.. keşke crt tüplü filan kullansalarmış.. bide o nasıl bir gözse artık yakından bakmadan bile pikselleri görüyorsunuz.. göz değil mikroskop maşallah.. 

saygı duydum şuan...

baristbt tarafından 31/Oca/13 15:42 tarihinde düzenlenmiştir

http://www.leyladansonra.com/
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    BarisYigit bunu yazdı

çakma galaxi s3'den bahsediyorsunuz sanırım ? dandik ötesi ekran filan ? zaten cep telefonu dediğin böyle olur.. yanında prizle filan gezmek gerekir.. şarj tüketimi filan hiç önemli değil bunlarda.. keşke crt tüplü filan kullansalarmış.. bide o nasıl bir gözse artık yakından bakmadan bile pikselleri görüyorsunuz.. göz değil mikroskop maşallah.. 

saygı duydum şuan...

http://www.engadget.com/gallery/iphone-4-vs-samsung-galaxy-s-display-face-off/3115588/

bahsettiği olay şu hocam. 4 ve galaxy s arasında görülüyordu. iPhone 5 ile galaxy s3 arasında bu şekilde bir karşılaştırma bulamadım (yada 4s-s2 ve s3).

Fakat ekranlar hakkında güzel karşılaştırma şurada var : http://www.displaymate.com/Smartphone_ShootOut_2.htm

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    BarisYigit bunu yazdı

saygı duydum şuan...

Her iki telefona da sahip birinden ilk defa yorum duyuyorsun sanırım? 

Aksine gözümde astigmat var, ona rağmen görebiliyorum, bence göremiyorsan bana değil gidip en yakın göz doktoruna saygı duyman senin için daha iyi olur.

Zumsuk vermiş linki ahanda böyle: 

10x0624oiub134213sa.jpg%20%28800×400%29

Edit: burada daha bariz

cozunurluk-549882103583.jpg%20%28640×480%29

trampfd tarafından 31/Oca/13 15:57 tarihinde düzenlenmiştir

Ehl-i Byte
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

trampfd insan gözünün ayırt/fark edebileceği ppi değeri 270-290 arası kabul edilirken.

her 2 telefonunda +300ppi olupta astigmat birinin bunu ayırt etmesi cidden beni şaşırttı.

soldaki telefonda 2010 çıkış galaxy s , ailenin ufak çocugu.

neysem op iphone.. s3 taka :)

http://www.leyladansonra.com/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    BarisYigit bunu yazdı

trampfd insan gözünün ayırt/fark edebileceği ppi değeri 270-290 arası kabul edilirken.

her 2 telefonunda +300ppi olupta astigmat birinin bunu ayırt etmesi cidden beni şaşırttı.

soldaki telefonda 2010 çıkış galaxy s , ailenin ufak çocugu.

neysem op iphone.. s3 taka :)

Mevzu ppi değeri değil işte, piksel görünüyor demiyorum ekranda "noktacıklar" görünüyor diyorum farkettiysen. 

Bir çok örneği ve karşılaştırması var internetten bakabilirsin.

Ehl-i Byte
Toplam Hit: 4606 Toplam Mesaj: 28