Ssd Arızalı Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selam 

Yakın zamanda yeğenin laptopa ssd taktık. Format atıp kurulumu yapıp teslim ettim. Eski hdd de içinde ve iki Windows kurulu. 

Boot ayarlarından ssd seçili onun altında hdd var. Hangisini açayım diye sormadan direkt ssd windowsu açıyor. 

Teslim ettikten 1 hafta sonra d sürücüsü kayboldu diye getirdiler baktım disk biçimlendirilmemiş hale düşmüş hdd den açıyor windowsu. Ssd yi görmüyor açılınca. Diskmgmt de de görünmüyor şuan. Tekrae format usbsi takacağım bakalım görecek mi

Tekrar formatlayıp verdim 10-15 gün sonra yine ssd kayboldu diye geri geldi. Yine eski windowsa dönmüş. 

Kurulumda falan hiç teklemiyor ben test ederken programları kurarken ssd gık demiyor. 

Sizce diskte arıza mı var başka bi durum söz konusu olabilir mi?

Ssd yuvaya takılı, hdd için cdrom söküp adaptör taktık. 

noname tarafından 28/Şub/22 10:55 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek

selam, tanılama araçlarıyla herhangi bir yamukluk var mı bakılmalı eğer yoksa da kendi cihazlarından birinde dene hocam

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Şimdi baktım biosta görünüyor ikisi de. 

Ssdle açınca recovery ekranı geldi mavi0xc000000f

F1 deyince kurtarma menüsü...

Disk durduk yere windowsu mu bozuyor anlamadım ki aq 

Test edebileceğim başka cihaz da yok..

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Stress testleride yapılabilir. Mümkünse başka bilgisayarda.

Bu sorunun sebebinin birden fazla işletim sistemi kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bir sebepten dolayı yani laptopun aniden kapanması, mavi ekran gibi sorunlardan windows ön yükleme sırasında eskisini siliyor olabilir. Diğer yandan, OS lerin versiyon farkı varsa windows ön yükleme versiyonlarıda faklı olduğundan eskiyi versiyon yüklemeye çalıştığında onu görmeyebilir ya da yapılandırılmasını silebilir.

İlla iki işletim sistemi mi olması gerekiyor ? Olucaksa ikisinide sıfırdan kurmanı tavsiye ederim. Eski versiyonlar önce yeni versiyonlar sonra. En temizi SSD ye işletim sistemi kurmak HDD yi de depo olarak kullanmak.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Şimdi baktım biosta görünüyor ikisi de. 

Ssdle açınca recovery ekranı geldi mavi0xc000000f

F1 deyince kurtarma menüsü...

Disk durduk yere windowsu mu bozuyor anlamadım ki aq 

Test edebileceğim başka cihaz da yok..

diski ıskartaya çıkar, hata hatırladığım gibi önyükleme hatası çıktı ve çoğu zaman disk hatasına işaret ediyor(garantisi varsa garantiye yolla)

ya ikisinden birinde önyükleme bölümü olmasın ya da yeni bir ssd ile dene

geçmiş olsun

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdemYakups
    AdemYakups's avatar
    Erkek

anladığım kadarıyla 2sinde de önyükleme dosyası var bios İLK taklıan sürücüye geri dönüp ben ilk olarak HDD ye kurulmuştum yada oradaki wimbooot/bootmgr dosyalar ile ilgili kafası karışıyor olabilir.

yedekleri al.Master (Ana sürücü) olan kısım hangisi ise oraya ssd yi koy 2. birime ise hdd koy hepsini biçimlendir. Biçimlendirirken hdd sadece birim olarak kalsın ilk önce ssd yi sonra hdd yi biçimlendir.

kurulum yap.tamamdır.

https://i.hizliresim.com/npo4v3i.PNG
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Hocam diğer diskteki windows u uçur gitsin. Daha önce başıma geldi. Windows dosyaları yeniden gözden geçiriyor scandisk yapıyor açılışta. Her 2 hdd de de sistem olduğundan bazı kümeleri hatalı algılayıp kendince düzeltmeye çalışıyor. Daha sonra da uyumsuzluk oluşuyor.

Syntax error..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

İkinci windowsu silmeyi unutmuştum başta. Sonra ssd arızalandı diye düşündüğümden iyi ki silmemişim demiştim. 

Ssd arızaya düşünce eski Windows açılıyor aşşşırı yavaş da olsa bilgisayarsız kalmamış oluyorlar...

Silsem düzelme ihtimali var mı diyorsunuz

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

temiz format atıp test edeyim diye aldım bilgisayarı az önce elime.

konuyu açarken çalışmadan ssd windows, hddyi sökünce açıldı çat diye :)

çakışmaymış demekki gerçekten. ama enteresan şekilde onarma ekranı geliyordu hdd takılıyken. bi garip.

şimdi bu ssd deki windows tamamen normal mi yoksa hasarlı mı bunu check edebileceğim bir tool var mı?

bi kontrol edelim format istiyorsa yol yakınken atalım... 2 ay sonra daha büyük proıblem çıkarıp verileri götürmesin

noname tarafından 28/Şub/22 11:00 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdemYakups
    AdemYakups's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

temiz format atıp test edeyim diye aldım bilgisayarı az önce elime.

konuyu açarken çalışmadan ssd windows, hddyi sökünce açıldı çat diye :)

çakışmaymış demekki gerçekten. ama enteresan şekilde onarma ekranı geliyordu hdd takılıyken. bi garip.

şimdi bu ssd deki windows tamamen normal mi yoksa hasarlı mı bunu check edebileceğim bir tool var mı?

bi kontrol edelim format istiyorsa yol yakınken atalım... 2 ay sonra daha büyük proıblem çıkarıp verileri götürmesin

Yukarda belirttim zaten bu şekilde olması normal.Herhangi bir uygulama bulma işine de girme temizle gitsin.

https://i.hizliresim.com/npo4v3i.PNG
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

ssd'deki windowstayım şuan. harici hdd kutusuyla hddyi takıp yedekliyoırum. bitsin bu windowsun içinden formatlayacağım. sonra cdrom yerine takacağım. yeterli olur heralde.

ssdyi cdroma takmak mantıklı gelmiyor master slave değişikliği olur heralde bu şekilde

...said addicted.
Toplam Hit: 1672 Toplam Mesaj: 12
windows laptop ssd upgrade