folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Stephen Hawking Nasıl Konuşuyor?

Stephen Hawking Nasıl Konuşuyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Merhaba hocalar,

Biliyorsunuz Stephen Hawking ALS hastası, bir bilgisayar yardımıyla konuşabiliyor. Sistemin nasıl çalıştığını merak ettim, burda da paylaşayım dedim.

Şu anki sistemde gözlüğüne entegre kızılötesi bir sensör yanak kasının kasılıp kasılmadığını algılıyor. Kullandığı programda (EZ Keys) bir sanal klavye var. İmleç satır satır veya sütun sütun klavyeyi tararken Hawking yanağını kastığında duruyor, böylece istediği harfi seçebiliyor. Hawking'in dersleri, eserleri vb. kaynaklardan derlenen metinlerle kelime tahmin algoritması eğitiliyor (bildiğimiz auto-complete). Aynı zamanda Hawking'in şu an yazdığı her şey de sistemi eğitmek için kullanılıyor.

Sonrasında bunu text to speech sisteme yollayıp seslendirebiliyor. Mesela ders anlatacağı zaman önceden metni hazırlıyor, ders sırasında cümle cümle seslendirtiyor.

Kullandığı yazılım açık kaynaklı, 1997'den beri Intel Hawking'e sponsor. Onun hikayeside şu şekilde:

Intel'in kurucularından Gordon Moore 97'de bir konferansta Hawking ile tanışıyor ve bilgisayarının AMD olduğunu fark ediyor. Bunun üstüne Intel işlemcili "gerçek bir bilgisayar"ı tercih edip etmeyeceğini soruyor ve o günden beri 2 yılda bir yenilenen donanım desteğini Hawking'in hizmetine sunuyorlar.

Hawking'in şu anki donanımı:

Lenovo ThinkPad X220 Tablet (2 copies)
    Intel® Core™ i7-2620M CPU @ 2.7GHz
    Intel® 150Gb Solid-State Drive 520 Series
    Windows 7

Speech Synthesizers (3 copies):
    Manufacturer - Speech Plus (Incorporated 1988, Mountain View, CA)
    Model - CallText 5010

EZ Keys ile Windows'ta mouse u kontrol edebiliyor, Eudora ile de maillerine bakabiliyor, ders metinlerini Notepad'de yazıyor, Firefox ve Skype kullanıyor.

Kaynaklar ve ileri okuma:

http://www.hawking.org.uk/the-computer.html  (Kendi sitesinden)

https://blog.swiftkey.com/swiftkey-reveals-role-professor-stephen-hawkings-communication-system/ (Hawking'in yazılımı için çalışan firmaların birinin resmi blogunda yayınladığı yazı)

http://www.wired.com/2015/01/intel-gave-stephen-hawking-voice/ (Hawking'in konuşma sorununu, bilgisayardan önce nasıl iletişim kurduğunu ve nasıl bilgisayar geçtiğini anlatan ayrıntılı bir yazı)

https://www.quora.com/How-does-Stephen-Hawkings-speech-device-work

Lightsaber tarafından 24/Haz/16 02:10 tarihinde düzenlenmiştir

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

bunun ilkel haliyle ilgili herşeyin teorisi filminde kısa olarak değiniyordu sanırım, ayrıca kendisi ingiliz şovalyeliğinide reddetmiş bir dava adamıdır :D

sanırım ilk olarak böyle bir şeye kitap yazacağı için ihtiyaç duyuyor.

akmarky tarafından 24/Haz/16 02:20 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Yarın ayrıntili bakicam sağol

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

hastayım lan şu adama kimileri ALLAH çarpmış dio ama umrumda değil 

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek
    DevilKingtr bunu yazdı

aynı kimileri gece tırnak kesmenin ölüm getirceğinede inanıyor çokta iplememek lazım

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    DaSpOnGe bunu yazdı
    DevilKingtr bunu yazdı

aynı kimileri gece tırnak kesmenin ölüm getirceğinede inanıyor çokta iplememek lazım

Aynen onlara yobaz diyoruz pek tınlamamak lazım. Kimilerine kalsa Hawking ateist olduğu için çarpılmış, müslümanlara ibretlik bir örnek. Ama ibret olsun diye çarpıldığına inanılan adam şu an dünyanın en itibar gören bilim insanı :D Bilemiyorum altan burada büyük bir çelişki var...

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    21li
    21li's avatar
    Erkek

özellikle karadelikler ile ilgili müthiş teorileri var.. + als olupta hayatta kalmasıda bi mucize cünkü als hastaları hastalığın belirli bi aşamasında artık hayata tutunamıyor:/

Çocukken müzik kesilince sandalyelere oturmaya çalıştığımız oyun, meğerse hep otobüsün alıştırmasıymış.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

intel işlemcilerin yaydığı elektronik sinyaller ile ALS hastalığının daha da ilerlediğini biliyor muydunuz ? Hayır çünkü ben uydurdum :D

Yani bence evet büyük bir bilimadamı ama bazen konuşmaları o kadar kahvede oturan dayılar gibi oluyor ki la bi siktir git diyorum.

Çalışma mantığı güzelmiş ama 250 kelime yazmak için abov adam bilim ile mi uğraşsın bunu anlatmakla mı :& 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı

intel işlemcilerin yaydığı elektronik sinyaller ile ALS hastalığının daha da ilerlediğini biliyor muydunuz ? Hayır çünkü ben uydurdum :D

Yani bence evet büyük bir bilimadamı ama bazen konuşmaları o kadar kahvede oturan dayılar gibi oluyor ki la bi siktir git diyorum.

Çalışma mantığı güzelmiş ama 250 kelime yazmak için abov adam bilim ile mi uğraşsın bunu anlatmakla mı :& 

2011 yılında dakikada 2 kelime konuşabiliyormuş, Intel'e söylüyor. En son dakikada 10'a çıkacak deniyordu, şu an kaç bilmiyorum.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    DaSpOnGe bunu yazdı
    DevilKingtr bunu yazdı

sdfshffds. dayı sesli güldürdün :D güzeldi.

[22817//kaanabak]
Toplam Hit: 2987 Toplam Mesaj: 12
intel stephen hawking als word prediction ez keys