Şu Soruyu Bir Çözünsenize

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    viperstrike
    viperstrike's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

Son bir up olsun, çözebilen biri varsa iyi olacak

Olmadı cevabı yazacağım

Teşekkürler

Çözdüğümü düşünüyordum 😂

Tango 1 Never Die
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

soru sıkıntılı hocam.

Bir sürü net olmayan nokta var. Mesela oyuncunun kazandığı oyun sayısının turnuvada oynanan tüm oyun sayısına oranı mi rank, yoksa kendi oynadigi toplam oyun sayısına oranı mi?

İki türlü de değerler tutmuyor. Mesela mert ilk tabloda 30 oyun oynamış, 5 oyun daha oynayıp 3ünü kazandıktan sonra ikinci tablo oluşmuş. O zaman ikinci tabloda mert 35 oyun oynamış olmalı. Ama hiçbir tam sayı bölü 35 = 0,7 etmez, virgullu galibiyet sayısı da olmaz.

Tüm oyun sayısına oranı olsun desek, o zaman sadece bu 4 kişi olmalı ki oyun sayısını hesaplayabilelim. Ama sadece bu dört kişi olsa tablodaki sayılar oluşamaz. Çünkü bunların hepsi yarıdan fazlasını kazanmış. Kaybeden olmadan bu kadar kazanma oranı olamaz. Demekki bunlar ilk dört. Herkes değil.

soru kendi içinde çelişkilerle dolu yani.

edit: bu arada biraz zorlama şekilde çözmeye çalışırsak;
    galibiyet sayısına X desek tablo 1 ile tablo 2 arasında: 15 ile 21,5 arası 6 değer alabilir. Cevap muhtemelen 6dır ama soru saçma. 21,5 diye galibiyet sayısı olamaz. Ayrıca katıldığı turnuvada galibiyet sayısı kaç farklı değer alır değil, 1. Tablodaki skordan 2. Tablodaki skora kadar kaç farklı değer alır gibi bir şey demeliydi bunu soruyorsa eğer.

muaythaist tarafından 01/Haz/21 23:56 tarihinde düzenlenmiştir

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Hocalar bir çözmediniz şu soruyu kafama takıldı acaYıp, doğru cevaptan ziyade çözüme nasıl ulaşıldığı önemli idi benim için

Çözenler var ama çözümü anlatanı yok

24<x<31 olarak çözümlemişler yani doğru cevap ilk konuyu açarken belirttiğim C şıkkı ( 6 ) 

Bu çözüme nasıl ulaşmış yapabilenler bilemiyorum, yine de bir göz gezdirirsiniz vaktiniz olursa soru örgüsünü bana anlatın en azından ve 24<x<31 i açıklayın.

Haydi çokca teşekkürler.

Kurtlar tasma takmaz....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    Jinpachi bunu yazdı
    LaNCeLoT bunu yazdı

Bir türlü örüntüyü kurgulayamadım var mıdır çözebilecek yiğido

A-)3  B-)9  C-)6  D-)12  E-)15

https://i.ibb.co/VmPV2SC/image.png

kazandığına X dersek

X/30 > 0,5

X>15

ikinci tabloya göre

(X + 3) / 35 = 0,7   ise  2x+6 = 49 ve  x=21,5   biz bunu 22 kabul edersek

15'ten büyük 22'den küçük 6 tane sayı vardır

edit.

soru kökünü okumamışım. kafamda oturtamadım. düşüneyim biraz...

Sen aslında doğru sonuca ulaşmışsın da kankim hem farklı bambaşka bir yoldan hem de yanlış okudum diyerek üstünü çizdin ben de sorAmadım haliyle detayını :/ 

Kurtlar tasma takmaz....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    LaNCeLoT bunu yazdı

Hocalar bir çözmediniz şu soruyu kafama takıldı acaYıp, doğru cevaptan ziyade çözüme nasıl ulaşıldığı önemli idi benim için

Çözenler var ama çözümü anlatanı yok

24<x<31 olarak çözümlemişler yani doğru cevap ilk konuyu açarken belirttiğim C şıkkı ( 6 ) 

Bu çözüme nasıl ulaşmış yapabilenler bilemiyorum, yine de bir göz gezdirirsiniz vaktiniz olursa soru örgüsünü bana anlatın en azından ve 24<x<31 i açıklayın.

Haydi çokca teşekkürler.

24 demelerinin sebebi şu: 35 maç yapılmış toplamda ve 0,7 dediği aslında %70ini kazanmış demek. 35 maçın %70'i 24,5 maç yapıyor. Yani bu adam en az 24,5 maç kazanmıştır diyorlar.

31 diye düşünmüşler onun da sebebi Mert 3. sırada olduğu için Eyüp'ten daha fazla maç kazanmış olamaz. Eyüp de 35 mac yaptığına göre %89 oranında kazanma istatistiği varsa bu adam 31,15 maç kazanmış olur. Demek ki Mert 31 maçtan daha fazla maç kazanmış olamaz.

Bu sebeple 24 ile 31 mac arasında maç kazanabilir. O da 25, 26, 27, 28, 29, 30 maç olur ve toplamda 6 ihtimal olur.

Bence bu yolla çözmek çok saçma, Jin reyizin çözümü daha iyi.

Caliber tarafından 22/Haz/21 04:15 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
Toplam Hit: 2463 Toplam Mesaj: 16
matematik ales