folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Tadilat Deneyimleriniz Ve Ev Network Kablolaması Hk.

Tadilat Deneyimleriniz Ve Ev Network Kablolaması Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

Merhaba dostlar,

Artık ev alma gibi hayalimiz bile olmadığı için var olan evimizi tadilat yapmak için kırdık döktük. Bu aşamada deneyimlerinizden faydalanmak isterim.

İç kablolamayı CAT6 kablo ile yapmamız uygun olur mu? Binaya fiber gelme ihtimaline karşı nasıl bir tedbir almalıyım?

Standart 3+1 bir apartman dairesi. 

Bunların dışında evin içerisinde şunu şöyle yap, mutfakta şöyle bir lavabo kullan, kurutma makinesi bir boka yaramıyor vs. her türlü önerilerinize açığım. 

Şimdiden teşekkür ederim <3

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

Pano odasindan daireye kadar hem cat6 hem fiber cektireceksin. Ikiside bulunsun. Yedekli olsun dersen 2 3 kil fiber cektir. Tt yada superonline elemanlarindan birinden istersen onlarda halleder.

Gizli aydinlatmalar ve akilli sistemler icin kablolamayi simdiden hallet. Sonradan is cikartmasin.

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Modeme kadar kablo/fiber getirmek isp'nin sorumluluğundadır ve abone olursan bunu kendileri yapar.
    Seni ilgilendiren ev içi tesisat. Modemi nereye koyacaksın? Ona karar ver, genelde kapı girişi, koridorda masa/drasuar üstü gibi yerler olur. Bunun seçininde kablo nereden eve gireceğide (genelde apartmanlarda havalandırma bacasından çekerler) önemli.
    Orayı merkez alarak; wireless çekmeyeceği düşündüğün fazla duvar olan uç odalara birer cat6 kablo çektirmende fayda var. Mesela; tv olan odalara mutlaka tv için cat6 kablo çektir. Modemin yeri önemli çünkü aynı zamanda switch olarak kullanacaksın ve kaploların uçları orada toplanacak.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Modeme kadar kablo/fiber getirmek isp'nin sorumluluğundadır ve abone olursan bunu kendileri yapar.
    Seni ilgilendiren ev içi tesisat. Modemi nereye koyacaksın? Ona karar ver, genelde kapı girişi, koridorda masa/drasuar üstü gibi yerler olur. Bunun seçininde kablo nereden eve gireceğide (genelde apartmanlarda havalandırma bacasından çekerler) önemli.
    Orayı merkez alarak; wireless çekmeyeceği düşündüğün fazla duvar olan uç odalara birer cat6 kablo çektirmende fayda var. Mesela; tv olan odalara mutlaka tv için cat6 kablo çektir. Modemin yeri önemli çünkü aynı zamanda switch olarak kullanacaksın ve kaploların uçları orada toplanacak.

Modemi hemen kapının girişinde küçük bir sigorta dolabı gibi bişey yapıp oraya koymayı planladım. Boş bir boru bıraktım dışarıdan oraya kadar ne olur ne olmaz diye. Modemden evin içine CAT6 kablo yeterli yani anladığım kadarıyla. TV olayını hiç düşünmemiştim çok doğru.

Teşekkür ederim <3

Dos_Attach bunu yazdı

Pano odasindan daireye kadar hem cat6 hem fiber cektireceksin. Ikiside bulunsun. Yedekli olsun dersen 2 3 kil fiber cektir. Tt yada superonline elemanlarindan birinden istersen onlarda halleder.

Gizli aydinlatmalar ve akilli sistemler icin kablolamayi simdiden hallet. Sonradan is cikartmasin.

Modemi odaya götürmeyeceksem gerek yok ama heralde fiber çektirmeye zannediyorum.

Yine de yapabilirsem öyle yapacağım. 

Teşekkür ederim <3

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

ugreen marka ca8 kullanabilirsiniz

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bir köşeye 16 lı swtich koy. her odadan o switche cat6 çek. Fiber falan ev içinde kullanılmaz eğer onu soruyosan, fiber kıvrılmaz vs...

Asıl önemli konu, 7.1 ses sistemi için salona kablo çek, hoparlör döşersin daha sonra.

Bununla ilgili bir video çekicem hatta 

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Bir köşeye 16 lı swtich koy. her odadan o switche cat6 çek. Fiber falan ev içinde kullanılmaz eğer onu soruyosan, fiber kıvrılmaz vs...

Asıl önemli konu, 7.1 ses sistemi için salona kablo çek, hoparlör döşersin daha sonra.

Fiber nasıl kıvrılmaz.. çekemezler ki..

Türknetin kablosunu 15m fazla istedim rulo yaptılar çalışıyor internet 

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

kablolama yaparken 1,5 luk bakır kabloda döşe derim, mesela modem, mesh konumlandırıcaksın bir yere internet kablosu gitti elektrik kablosu yok gibi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Selam

Hayırlı olsun hocam 

Eğer evinde şu klasik misafir wc varsa direk wc iptal edip çamaşırlik yapmanı tavsiye ederim. Banyoda yer açılmış, eğer çamaşır makinesi mutfakta ise hoş olmayan gürültü ve ses engellenmiş olur. Ben misafir wc kirdirip kapattirdim, makineyi oraya koydum ve üzerine derin bir sandık dolap yaptırdım. Deterjan, çarşaf, sarf bakım ürünler full tek bir yerde.

İkinci bir önerim de banyo tadilatı yapıyorsanız döşeme altındaki tesisat ürünlerini kontrol ettirin gerekliyse yenileyin. Seramikler yenilenecekse kesinlikle bunu yapın çünkü yarın bir gün aşağı su akıyor vs durumlar olursa yepisyeni seramikleri kırmak zorunda kalırsınız.

Yerleşim planı yapmadıysan kagit kalem bir rolove al buraya at sana alternatifler çizelim. Tatildeyiz vesselam :))

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı

Fiber nasıl kıvrılmaz.. çekemezler ki..

Türknetin kablosunu 15m fazla istedim rulo yaptılar çalışıyor internet 

Fiberi, bakır kablo gibi, 90 derece köşe açıyla döndüremesin, dairesel (corner radius) olarak dönüş yapar (ki onunda minumum dönüş yarıçapı vardır).

Ev içi dağılım için fiber gereksiz ve sonlandırması, konnektörleri vs... pahalı olur. Fanteziye gerek yok. Ev içi için; standart Cat 5e veya Cat6 utp kablo 10 gbit/sn kadar bandwith için yeterli. Daha kalın (cat7,cat8) pahalı, işçiliği zor ve gereksiz olacaktır.

cukurova tarafından 31/Ara/23 19:31 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Ev içinde fiber kullanayım dersen şöyle aletler takıcan PC lere 

https://www.qnapworks.com/fibre-channel-card.asp

Çok saçma birşey olur ev içinde. ben bile yapmadım yani =)

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!