folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Tasarım Desenleri Hakkında Soru

Tasarım Desenleri Hakkında Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Hocam tasarim desenlerini projenin cizimi esnasinda daha iyi anlayabilirsin.

Onemli olan hangi desenin nerede kullanilacagini bilmek. Yoksa ben burada bunuda uyguliyayim dersen kod kalabaligindan baska birsey olmaz. Porjelerde onemli olan nokta yazilan unitlerin coupled olmamasidir. Eger birbirine siki bagli olmazlarsa unit testingleri fln da kolay olur. IoC (DI) mock objectlerle rahatlikla uygulanabilir.

Her sinifin sablonu ayri olabilir hocam. Karmasik hale getirmez. Eger isin icinde karmasiklik var ise bir yerde bir yanlislik veya eksik var demektir. Mesela veritabani icin singleton sart. Belki senin projende FTP baglantisinin da bir defa olmasini istiyorsun. O zmn orada da singleton kullanman gerek.

Karmasik isleri basitlestirmek icin facade pattern kullaniliyor mesela. Bir suru seyi var.

Ben kismetse blogumda software engineering topics serisi baslattim yazacagim hepsini zaman buldukca. Istedigin kisim olursa Turkceye cevirip atarim sana da.

Kolay gelsin

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    dhmm bunu yazdı

Onemli olan hangi desenin nerede kullanilacagini bilmek. Yoksa ben burada bunuda uyguliyayim dersen kod kalabaligindan baska birsey olmaz. Porjelerde onemli olan nokta yazilan unitlerin coupled olmamasidir. Eger birbirine siki bagli olmazlarsa unit testingleri fln da kolay olur. IoC (DI) mock objectlerle rahatlikla uygulanabilir.

Her sinifin sablonu ayri olabilir hocam. Karmasik hale getirmez. Eger isin icinde karmasiklik var ise bir yerde bir yanlislik veya eksik var demektir. Mesela veritabani icin singleton sart. Belki senin projende FTP baglantisinin da bir defa olmasini istiyorsun. O zmn orada da singleton kullanman gerek.

Karmasik isleri basitlestirmek icin facade pattern kullaniliyor mesela. Bir suru seyi var.

Ben kismetse blogumda software engineering topics serisi baslattim yazacagim hepsini zaman buldukca. Istedigin kisim olursa Turkceye cevirip atarim sana da.

Kolay gelsin

hepinize teşekkürler bir çok anahtar kelime öğrendim, araştırıyorum.

Blog varsa adresi at hocam. İngilizce az buçuk çakıyorum anlarım bir şeyler.

Yazılım proje yönetimi konularını öğrenmem gerek. :))

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı

Kolay gelsin

hepinize teşekkürler bir çok anahtar kelime öğrendim, araştırıyorum.

Blog varsa adresi at hocam. İngilizce az buçuk çakıyorum anlarım bir şeyler.

Yazılım proje yönetimi konularını öğrenmem gerek. :))

Hocam Ingilizce degil Yunanca yaziyorum :) www.softwareengineering.gr yeni basladim.

Ama istedigin konuyu TR ye ceviririm.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
Toplam Hit: 2084 Toplam Mesaj: 15
design patterns