folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder TCP/IP Veri Gönderimi Hakkında Bir Soru

TCP/IP Veri Gönderimi Hakkında Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

Merhaba Arkadaslar,

Tcp protokolu ile veri gonderen/alan bir programımız oldugunu ve bu programın 1234 nolu portu kullandıgını farzedelim. Bildiginiz gibi herhangibi bir iki kişinin bu programı kullanabilmesi icin modemlerinden 1234 nolu portu kendi pclerine yonlendirmeleri gerekiyor(yanılmıyorum degil mi?). Benim sorum su: onegin msn'de cam actigimiz zaman, modemlerimizden port ayari yapmamıza gerek kalmadan nasıl iki bilgisayar birbirine direkt baglanıyor ve goruntulu gorusme yapabiliyoruz? Bir network uygulaması geliştirecegim, iki client ve bir de server olacak ama gerektiginde bu iki client'in direkt birbirleri ile iletişim kurabilmeleri gerekiyor. Kullanıcıyı modemle ugrastırmadan programı kullanabilmesini saglamalıyım, bu yuzden boyle bir soru soruyorum.

Simdiden tesekkurler,

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

http://www.cizgi-tagem.org/localres/vfiles/tagem/dms_file//3017/tcpip%20iletim%20katmani.pdf

adresteki bilgiler eşiğinde gidersen istediğin bilginin temelini alarak sorunu halletmişsin olursun umarım anlatabildim :)

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

Addict bunu yazdı:
    -----------------------------

http://www.cizgi-tagem.org/localres/vfiles/tagem/dms_file//3017/tcpip%20iletim%20katmani.pdf

adresteki bilgiler eşiğinde gidersen istediğin bilginin temelini alarak sorunu halletmişsin olursun umarım anlatabildim :)

Hocam, dokumanda aradigim soruya cevap bulamadim dogrusu. Zaten baya bir temel konuları iceriyor o dokuman.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

0-1023 arasındaki kendine uygun  portları konuşturarak yapıcaksın işlemi :) kontrol et mesela msn hangi portları kullanıyo diye netstat komutuyla ondan sonra wikipedia'dan 0-1023 arasındaki port işlevlerine bak ordan ztn çözüme gidiceksindir programlama bilgin warsa eğer :)

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

Addict bunu yazdı:

0-1023 arasındaki kendine uygun  portları konuşturarak yapıcaksın işlemi :) kontrol et mesela msn hangi portları kullanıyo diye netstat komutuyla ondan sonra wikipedia'dan 0-1023 arasındaki port işlevlerine bak ordan ztn çözüme gidiceksindir programlama bilgin warsa eğer :)

Hmm, daha once farklı portlarla denemiştim ama illede modemden ayarlamak gerekti. Buradaki mesele port numarasını 0-1023 arasında secmek yani senin dedigine gore hocam. bir deneyelim :) cok tesekkur ederim cevap icin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zfc
    zfc's avatar
    Erkek

Selamlar,

Msn'in kullandığı portlar daha önceden tanımlıdır.
    Yarın lab'da modemde tanımlı olmayan portların nasıl erişimine ezin verildiğini Prof'a soracağım.

Ayrıca sorunda yanlışlık var. İki client'ı server'a bağlamaktan ve iki bilgisayarın server aracılığıyla iletişiminden bahsediyorsun belki router'ı kast ettin. Router ,switch yada hub olmalıki arada dataları yönlendirebilsin. Her şekilde aracı cihaza ihtiyacın olacak. Server'da 1 ethernet kartı olduğunu bildiğimizi varsayıyorum, cross- over kablo kullanarak bir client'ı server'a bağlayabilirsin diğer client boşta kalır.

Aşağıdaki  çizim cisco paket tracer'da oluşturdum.
    Sende alıştırmalar yapabilirsin.

PC3  ve Server 2 birbirine cross - over ile bağlı, fakat pc4'ü bağlamak istediğimizde serverda başka bir ethernet kartı olmadığı için "No Available Ports" hatası vermektedir.

İkinci figurde klasik ethernet kablosu kullanılmıştır ve kırmızı noktalar bağlantı olmadığını gösterir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

zfc bunu yazdı:

Hocam ilgilendigin icin tesekkur ederim oncelikle. Makinalar internet uzerinden kendi modemleri aracılıgıyla iletisim kuracaklar. Server ın modeminden port yonlendirme yapmıs olacagım icin, client ların server a baglanmasında sıkıntı yok ayrıca.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Sorunun cevabını ben de heyecanla bekliyorum.

Server iki client'i direk birbirine bağlayacak ve sonra aradan çekilecek. MSN'deki dosya transferi gibi.

UP!

Blue Screen of Death
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Şimdi olay şurada...

Örneğin senin bilgisayarın bir web sitesine girdiğinde, bunun için senin bilgisayarındaki 80. portu yada herhangi bir portu acmak yönlendirmek gerekmez,

sadece bağlanacağın serverda 80.portun yönlendirilmiş olması gerekir...

Çünkü sen siteyi istediğin anda routing özelliği olan modemin gerekli verileri route tablosuna yazmıştır...

Msn'deki olay şöyledir, msn 1078. portu mesajlaşma portu olarak kullanır...

Senin yazdığın şeyler öncelikle servera iletilip oradan gelmektedir...

dosya yollama işlemi ise msnde 5000 ile 65000 portlar arasında herhangi bir erişime geçilebilecek port üzerinden servera bağlantı sağlanmaya calışılır eğer o port uygun ise acık olan bağlantdan dosyayı yollayacak kişinin verisi gelir... Oradaki işlem biraz daha kopmlike...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

@renegadealien

Abi, en basta yazdıgın kısımlar hakkında bilgim var, burayla ilgili sıkıntım yok. Serverın router tablosunda port yonlendirme bilgileri var ve server a giden kişi biz oldugumuz icin, bizim router ımızda herhangibi bir konfigurasyon yapmaya gerek yok.

Ama bana tam olarak, son pasajda yazdıgın sey lazım abi, o iki pc arasında baglantı kurulması ve dosya yollanması, goruntulu gorusme vs. Eger uzunsa yada yazacak vaktin yoksa ingilizce yada turkce bir makale, vs de olabilir hocam. Google da biraz arattırdım ama bir sonuc elde edemedim ne yazık ki..

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

MaviEkran bunu yazdı:

Sorunun cevabını ben de heyecanla bekliyorum.

Server iki client'i direk birbirine bağlayacak ve sonra aradan çekilecek. MSN'deki dosya transferi gibi.

UP!

Korkarim ogrenemeyecegiz :)

Toplam Hit: 3158 Toplam Mesaj: 19