Telefon Satarken Yapılması Gerekenler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    affetmez
    affetmez's avatar
    Erkek

Satın alacak kişiden nufus cüzdanı fotokopisi falan istemeli miyiz? Telefonla yasadışı bir iş yaparsa başımız yanmasın.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Satanın değil alanın yapması gerek aslında. Bir ara DH Forumda bir konuda okumuştum. Adam telefonu satıyor sonra savcılığa dilekçe verip telefonum çalındı diyor. Savcılıkta operatörden imei numarası üstünden cihazdaki hattı tespit ettiriyor ve telefonu parasıyla alan kişiye telefonu getir diyor. Adam paşa paşa teslim etmişti zira elinde bir belge yoktu. Konu linkini bulursam atarım. Bayağı eski bir olaydı taa iPhone 4'ler yeni yeni çıkıyordu.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Satanın değil alanın yapması gerek aslında. Bir ara DH Forumda bir konuda okumuştum. Adam telefonu satıyor sonra savcılığa dilekçe verip telefonum çalındı diyor. Savcılıkta operatörden imei numarası üstünden cihazdaki hattı tespit ettiriyor ve telefonu parasıyla alan kişiye telefonu getir diyor. Adam paşa paşa teslim etmişti zira elinde bir belge yoktu. Konu linkini bulursam atarım. Bayağı eski bir olaydı taa iPhone 4'ler yeni yeni çıkıyordu.

Hocam alandan istenmezki böyle birşey

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    affetmez
    affetmez's avatar
    Erkek

Sattığım kişi telefonla suç işlese sıkıntı yaşar mıyım? 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    C-force bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Satanın değil Alanın yapması gerek aslında. Bir ara DH Forumda bir konuda okumuştum. Adam telefonu satıyor, sonra savcılığa dilekçe verip, telefonum çalındı diyor. Savcılıkta operatörden imei numarası üstünden cihazdaki hattı tespit ettiriyor ve telefonu parasıyla alan kişiye telefonu getir diyor. Adam paşa paşa teslim etmişti zira elinde bir belge yoktu. Konu linkini bulursam atarım. Bayağı eski bir olaydı taa iPhone 4'ler yeni yeni çıkıyordu.

Hocam alandan istenmezki böyle birşey

Telefonu alan kişinin, telefonu satan kişiden Kimlik Fotokopisini istemesi gerekir, diyor. 

-@-

İkinci elde satışta da, ilk 6 Ay için Değişik bir durum vardı. Yoksa 2. el otomobil satışlarında mi geçerliydi neydi.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Aranızda satış sözleşmesi yapın bence. Şu imei numaralı cihaz şu TC kimlik numaralı kişi tarafından şu tarihte şu TC kimlik numaralı kişiye şu bedel karşılığında satılmıştır. Satış sözleşmesine ek şahısların kimlik fotokopisi evrağa eklenmiştir deyip bunu 2 nüsha yapın, biri sende biri alıcıda kalsın. Kimlik fotokopilerinin üzerine de 2 çizgi çekip şu imei numaralı cihazın satışı içindir, başka bir şey için kullanılamaz dersiniz herkesin kafası rahat olur. Şimdiye kadar aldığım tüm ikinci el cihazlarda satıcı istemese bile bunu hazırlamayı şart koştum. Faturası varsa faturasını da iste, bitti gitti. İleride bir sorun çıkınca hem kimlik fotokopisi hem de imzalı sözleşme olur. Her türlü kendini ispatlarsın. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maniacrelax
    maniacrelax's avatar
    Erkek
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Başımdan geçeni anlatayım ona göre karar ver. Bir ara iphone 7 telefon aldım. Elemanla fiyatta anlaştık. Yarın gelicem dedim. Yarına gelecekler var istersen şimdi gel al yarına ne olur bilmem dedi. Ben de tamam dedim anlatım arabaya gittim.

Oturduk baktık telefona. Ben çok anlamam biraz da basiretim bağlandı. Telefonun kamera lensinde toz vardı. Önemsemedim. Değişim telefonu dedi ancak kutuda faturada aynı imei var. Onu da önemsemedim. Zaten elemanla konuştum sözleşme imzalıcaz demiştim. Tamam demişti. Neyse yaptık sözleşmeyi. xxx imei numaralı telefonu xxx tl karşılığında xxx tc. kimlik numaralı xxx isimli şahsa sattım. Telefonun değişim cihazıdır. Satış tarihi itibari ile başka arızası yoktur. Öncesinde herhangi bir suçta kullanılmamıştır. Satıcının bildirmediği, belli olmayan herhangi bir arızası yoktur. Telefonun şu tarihe kadar garantisi vardır. 15 gün içinde arıza çıkarsa ve alıcıdan kaynaklı değilse iade edilecektir. Falan filan yazdık. Ben buna parasını verdim. Ayrıldım. Bir iki gün kullandım ama sanki wifi az çekiyor gibi geldi emin olamadım. Evdeki interneti kapatmıştım modem açık kalmıştı. Sadece birkaç diş çektiğini görüyordum. 

Neyse telefonu piyasadan 200tl altına almıştım. Dedim satılığa çıkarayım. 7 plus bakayım biraz ufak geldi telefon bana. Hatta buraya da satışa koymuştum. Allahtan kısa sürede alıcı çıkmadı yoksa rezil olacaktım. Acil para lazım oldu aldığım fiyata bir telefoncuya götürdüm. Eleman diğer telefonculara falan gösterdi. Kamerada toz olduğundan telefon açılmış dediler. İnanmadım pek. Telefonun garantisi seri numarasından falan hala gözüküyor. Götürdüm Genpa'ya. Eleman dedi ki bu cihaz daha önceden gelmiş. Ekranı değişik bu cihazın. Anakartında tamir denemişler birkaç bir şey daha ekledi. Garanti dışı dedi. Dedim nasıl olur. Seri numarasından hala garantili gözüküyor bu. Durum böyle diyince çıktı istedim. Ben telefonu almadan 10 gün evvel servise vermişler telefonu. Muhtemelen bu salaklara da kitlemişler telefonu onlar da elden çıkarmaya uğraştı bana kitledi. 

Elemana bir şekilde ulaştım. Sallamadı tabi. Sözleşme tarihinde de ben salaklık yapıp 2. ay yerine 1. ay yazmışım. Tabi bundan da cesaretle süresi de geçti karışmam diyor bana. Dedim sen görürsün. Noterden ihtarı çektim evine. Bu Antalya'da okuyor. Ailesine teslim etmişler. Aradı beni sen ne yapmaya çalışıyorsun. Dedim uzatma gel al. Ya süre ver bana. 2 hafta içinde gel al yoksa icraya vericem falan. 1 haftaya kalmadı. Noter parası dahil aldım geri.

Demem o ki sözleşmede telefonun imei numarası, genel durumu (varsa çiziği kırığı eziği belirt iade edecek olursan bu yoktu diyemesin), garanti durumu, aksesuar kutu durumu, varsa arıza ve tamir durumu belirt. Hangi tarihte kaç paraya aldığın yazsın. Son olarak hangi koşullarda iade edebilirsin onları da belirt. Telefondan emin olmayan eleman sözleşme yapmaz. Birkaç kişiyle görüştüm sözleşme yapalım diyorum. Kem küm ediyor. Belki başka bir kazıktan kurtulmuş oldum.

Bir de sözleşme ile telefonu aldığından  dolayı senden önce bir suçta kullanılmış olsa bile sana bir zararı olmaz. Tabi görüşme kayıtlarında telefona sim kartını ne zaman taktığın belli olur ve kendini aklaman zaman alır ama önemli bir suçta kullanılmış olsa kendini hemen aklayamazsın belki tutuklu bile kalabilirsin ancak sözleşme seni bundan kurtarır...

İmzalamazsam ne olcak?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    affetmez
    affetmez's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

Başımdan geçeni anlatayım ona göre karar ver. Bir ara iphone 7 telefon aldım. Elemanla fiyatta anlaştık. Yarın gelicem dedim. Yarına gelecekler var istersen şimdi gel al yarına ne olur bilmem dedi. Ben de tamam dedim anlatım arabaya gittim.

Oturduk baktık telefona. Ben çok anlamam biraz da basiretim bağlandı. Telefonun kamera lensinde toz vardı. Önemsemedim. Değişim telefonu dedi ancak kutuda faturada aynı imei var. Onu da önemsemedim. Zaten elemanla konuştum sözleşme imzalıcaz demiştim. Tamam demişti. Neyse yaptık sözleşmeyi. xxx imei numaralı telefonu xxx tl karşılığında xxx tc. kimlik numaralı xxx isimli şahsa sattım. Telefonun değişim cihazıdır. Satış tarihi itibari ile başka arızası yoktur. Öncesinde herhangi bir suçta kullanılmamıştır. Satıcının bildirmediği, belli olmayan herhangi bir arızası yoktur. Telefonun şu tarihe kadar garantisi vardır. 15 gün içinde arıza çıkarsa ve alıcıdan kaynaklı değilse iade edilecektir. Falan filan yazdık. Ben buna parasını verdim. Ayrıldım. Bir iki gün kullandım ama sanki wifi az çekiyor gibi geldi emin olamadım. Evdeki interneti kapatmıştım modem açık kalmıştı. Sadece birkaç diş çektiğini görüyordum. 

Neyse telefonu piyasadan 200tl altına almıştım. Dedim satılığa çıkarayım. 7 plus bakayım biraz ufak geldi telefon bana. Hatta buraya da satışa koymuştum. Allahtan kısa sürede alıcı çıkmadı yoksa rezil olacaktım. Acil para lazım oldu aldığım fiyata bir telefoncuya götürdüm. Eleman diğer telefonculara falan gösterdi. Kamerada toz olduğundan telefon açılmış dediler. İnanmadım pek. Telefonun garantisi seri numarasından falan hala gözüküyor. Götürdüm Genpa'ya. Eleman dedi ki bu cihaz daha önceden gelmiş. Ekranı değişik bu cihazın. Anakartında tamir denemişler birkaç bir şey daha ekledi. Garanti dışı dedi. Dedim nasıl olur. Seri numarasından hala garantili gözüküyor bu. Durum böyle diyince çıktı istedim. Ben telefonu almadan 10 gün evvel servise vermişler telefonu. Muhtemelen bu salaklara da kitlemişler telefonu onlar da elden çıkarmaya uğraştı bana kitledi. 

Elemana bir şekilde ulaştım. Sallamadı tabi. Sözleşme tarihinde de ben salaklık yapıp 2. ay yerine 1. ay yazmışım. Tabi bundan da cesaretle süresi de geçti karışmam diyor bana. Dedim sen görürsün. Noterden ihtarı çektim evine. Bu Antalya'da okuyor. Ailesine teslim etmişler. Aradı beni sen ne yapmaya çalışıyorsun. Dedim uzatma gel al. Ya süre ver bana. 2 hafta içinde gel al yoksa icraya vericem falan. 1 haftaya kalmadı. Noter parası dahil aldım geri.

Demem o ki sözleşmede telefonun imei numarası, genel durumu (varsa çiziği kırığı eziği belirt iade edecek olursan bu yoktu diyemesin), garanti durumu, aksesuar kutu durumu, varsa arıza ve tamir durumu belirt. Hangi tarihte kaç paraya aldığın yazsın. Son olarak hangi koşullarda iade edebilirsin onları da belirt. Telefondan emin olmayan eleman sözleşme yapmaz. Birkaç kişiyle görüştüm sözleşme yapalım diyorum. Kem küm ediyor. Belki başka bir kazıktan kurtulmuş oldum.

Bir de sözleşme ile telefonu aldığından  dolayı senden önce bir suçta kullanılmış olsa bile sana bir zararı olmaz. Tabi görüşme kayıtlarında telefona sim kartını ne zaman taktığın belli olur ve kendini aklaman zaman alır ama önemli bir suçta kullanılmış olsa kendini hemen aklayamazsın belki tutuklu bile kalabilirsin ancak sözleşme seni bundan kurtarır...

Satan benim

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek
    affetmez bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

Satan benim

Tamam kardeşim aynı sözleşmeyi yapacaksın işte, telefonun mülkiyeti 17.03.2020 tarihinden itibaren xx tc numaralı xx'tedir telefon kendisine xx tl karşılığında satılmıştır telefonun şurasında ezik kırık vuruk vardır imei numarası şudur, bu tarihten sonraki tüm cezai sorumluluklar kendisine aittir.

isim soyisim imza satan                                                                                                                  isim soyisim imza alan

Mylitta tarafından 17/Mar/20 12:47 tarihinde düzenlenmiştir

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    affetmez bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

...

Satan benim

Bu hikayeden kendine bir ders çıkarmak bu kadar zor mu hocam :) Satarken cihazın durumunu tam olarak yaz. Alan kişi de bunu teyit etsin ki ilerde iade etmeye kalkarsa sözleşme buna engel olur. Belki düşürüp iz yaptıracak sözleşmede kırığı izi yoktur yazınca iş garantiye alınmış olacak. İşin adli kısmı da arkadaşın bahsettiği gibi sen sattıktan sonra istediği işi yapsın seni bağlamaz. Hatta parayı da bank havalesi olarak alabilirsin.

Nüfus cüzdanı fotokopisini al tabiki de. Almazsan sözleşmeyi adama yazdır. Kendi el yazısı olsun en azından inkar edemez.

İmzalamazsam ne olcak?
Toplam Hit: 1240 Toplam Mesaj: 11
telefon telefon