folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Tescil,Patent Ve Üretim İle İlgili Bir Soru ?

Tescil,Patent Ve Üretim İle İlgili Bir Soru ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bisson
    bisson's avatar
    Erkek

Arkadaşlar öncelikle  merhaba şimdi ben elektrik elektronik mühensiyim bir proje geliştirdim hem yazılım hem donanım olan bir otomasyon sistemi bu("fabrikalar için ve otomasyon firmaları için ") şimdi bu konuda daha profesyonel bir arkadaşımla pcb tasarımını revize edip çinden üretip getiricez ve sadece yazılım kısmını evde yükleyeceğiz şimdi sorum şu bir marka oluşturup tescil etmemiz şartmı ? veya patent almak ?(ki bu çok zor bir iş) yoksa direkt olarak piyasaya sürebilirmiyiz ? Şayet sürer isek hukuki olarak ceza alırmıyız ?

(Bu arada benzer ürünler var fakat en yakını  %50 oranında  benzerlik gösteriyor  ancak  işleyiş ve kullanım yönünden bu proje daha kullanışlı ve daha uygun fiyatlı.)

I know me you know you.......
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scarletbeard
    scarletbeard's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Var olan bir ürünü geliştirdiysen faydali model olarak patentletebilirsin. Hiç patentlemeden de piyasaya sürebilirsin illaki markalaman gerekmiyor marka konusu cok farklı birşey. Fakat markalamak istersen o süreç çok uzun değil basvurunu yapip speciment i Yani proof Yani göstereceğin seyi sunudugun anda süreç başlamış oluyor. max 6 ay içinde marka tescilleniyor. Markanı tercillerken sadece bir kutu yaptirip kutuyu dahi markalatablirsin ürün ile hiç bir alakası yoktur. Sadece classification yani siniflandırmasını belirteceksin hangi siniftan başvuruyorsan o sinifin ücretini eger bir den cok sınıfta başvururusan sınıf basşına ücret odersin ve sınıf arttıkca itiraz gelme oranıda artar. Panent sadece cizimden dahi ilerlenerek alinabilir. Prototype var ise onun üzerinden de alabilirsin. Amerika üzerinden yaparsan işlerin daha hizli ve kolay yürür türkiye bu konularda cok cok  geri. Madrid protocolu üzerinden markanı tescilletmedikce international Trade Mark olmaz sadece o ülke içinde olur. Ama zaten dünya piyasasi 3 5 pazardan ibarettir. Avrupa EU Amerika US Ve Japonya. gidip magadisudan markalatmanın bir anlamı yok yani. Biz o yüzden Direk sadece Amerikayı seçmiştir. Başka ne anlatayim bilemedim. Çinde de ürünü yaptirdigin dakika artık onun sahteside yapılıyor olarak kabul et. Başımıza geçmiş birseydir. Kesinlikle umursamazlar ve illaki sahtesini yaparlar hatta Adamlar tüm Official Gazete leri takip edip nelerin patenti yada başvurusu oluyor neler donüyor takip ediyorlar. 

Çünkü Amerika'da Avrupa'da Türkiye'de Resmi gazetede sonuçlar ilan ediliyor. Allah Yardımcın olsun. Bol Şanş Çok Kazançlar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bisson
    bisson's avatar
    Erkek

Çok teşekkür ederim ilgilendiğin için 😊

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kenan_tok
    kenan_tok's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam öncelikle endüstriye uygulanabilir, elle tutulur bir ürün olduğu için patent de alınabilir.
    Ben de yıllar içinde birçok yazılım projesi gerçekleştirdim ve telif, patent gibi konuları düşündüm. Projenizi yeterince gizli tuttuktan sonra o konular şu aşamada düşünülecek şeyler değil.
    Son ürüne baktığınızda ne yapacağınıza daha iyi karar verirsiniz. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bisson
    bisson's avatar
    Erkek
    kenan_tok bunu yazdı

Hocam öncelikle endüstriye uygulanabilir, elle tutulur bir ürün olduğu için patent de alınabilir.
    Ben de yıllar içinde birçok yazılım projesi gerçekleştirdim ve telif, patent gibi konuları düşündüm. Projenizi yeterince gizli tuttuktan sonra o konular şu aşamada düşünülecek şeyler değil.

Peki hiç patent aldınız mı ? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kenan_tok
    kenan_tok's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hayır ama Einstein'ın rahmetli olmadan önce bir ülkede patent inceleme ve onayı kurulunda olduğunu duymuştum. Ne kadar doğru bilmem

Türkiye'de yaygın değil ancak Abd'de bu patent işleri çok hızlı ve insanlar deli gibi patent alıyor

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kenan_tok
    kenan_tok's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    bisson bunu yazdı
    kenan_tok bunu yazdı

Hocam google'a "patent" yazmak zor mu geliyor? İlk sırada çıkan Patent Kurumu linkinde çoğu bilgi var. İletişime de geçebilirsin, bizi de aydınlatırsın?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scarletbeard
    scarletbeard's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    kenan_tok bunu yazdı
    bisson bunu yazdı
    kenan_tok bunu yazdı

Hocam google'a "patent" yazmak zor mu geliyor? İlk sırada çıkan Patent Kurumu linkinde çoğu bilgi var. İletişime de geçebilirsin, bizi de aydınlatırsın?

Hocam kesinlikle patent işleri öyle yürümüyor türkiyedeki bir çok kurum patent nedir bilmiyor bile. Bunu samimiyetle söylüyorum. Cidden Ayrıca türkiye Patent kurumununda sınıfta kalacak kadar düşük durumda olduğunu belirteyim. İncelemeyi yapan ekip ve kadro ne seni savuna biliyor nede talebin hakkını verebiliyor. İşin sonunda siz saçlarinizi yollarak vaz geçiyorsunuz. Amerika'da ise denemesi bedava sadece boş bir mail atin bakalım nasıl ilgileniyorlar. 

Good afternoon,

I am the examining attorney reviewing U.S. Patent and Trademark Office Application Serial No. 87046796 (BULL SHOCK). I have identified the following issue that I believe can be resolved via email. 

1.      Identification of goods: The identification of goods needs to be amended to clarify the nature of the goods. Applicant may adopt the following if applicable:

Class 9: Covers for telephone receivers not made of paper; Headphones; Navigation apparatus for vehicles; Protective cases for smartphones; Protective Cleophobic Coated Chemically Treated Glass for cell phones, tablet computers, mobile device screens; Glass and plastic screen protectors for all cell phone models, tablets and laptops. Protective covers and cases for cell phones, laptops and portable media players; Battery chargers for cell phones and mobile devices; Portable solar and rechargeable power banks for cell phones and mobile devices; Waterproof screen protectors for cell phones and mobile devices

These changes can be made on my end through an Examiner’s Amendment once you confirm agreement with the above changes.

Please respond to this email by Wednesday, September 14, 2016.

Regards,

Jeffrey Chery

Trademark Examining Attorney

United States Patent and Trademark Office

Alexandria, VA 22314

Tel: (571) 272-5657

jeffrey.chery@uspto.gov

Benim örnek yazısmam. VE sonuca ulaştırmak için nekadar gayret gösterdiklerini bir bilseniz keşke. Sürekli iyileştirme ve kabul edilebilirligini kendileri sana soylüyorlar. Amaçlari ülkeye katma değer yaratmak senin şevkini kırmak yada paranı almak değil. Ve ayrıca türkiyede senin ürünün sahtesini vs kullansalar kimsenin umrunda değil anca gümrüklerde Amerika'da adamın A... ına korlar hiç sakası yok ülke kapitalist sistem ve Ticarete dayalı ekonomi var. Öyle gözünün yaşına bakmazlar affı yok ve çok katı cezaları sonuçları var.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    kenan_tok bunu yazdı

Hayır ama Einstein'ın rahmetli olmadan önce bir ülkede patent inceleme ve onayı kurulunda olduğunu duymuştum. Ne kadar doğru bilmem

Türkiye'de yaygın değil ancak Abd'de bu patent işleri çok hızlı ve insanlar deli gibi patent alıyor

Rahmetli olmadan önce değil, ilk işi patent memurluğuydu hocam

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vardamir
    vardamir's avatar
    Erkek

Patent,marka tescil vb konular beyana dayali belgelerdir ve urununuzu hicbir zaman tam olarak korumaz. Ayni urunun lacivertini yaparim en kotu faydali model olur. 

Pazarda daha iyi hizmet veririm seni batiririm kimse de bisey diyemez.

Urunu satmak icin boyle seylerede ihtiyacin yok. Vergi levhan ve kasen yeterlidir.

Ama kafan karismasin firman varsa git bi danismana senin yerine kagitlari doldursun sen satisina durmadan devam et.

glossiness effect
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kenan_tok
    kenan_tok's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    vardamir bunu yazdı

Patent,marka tescil vb konular beyana dayali belgelerdir ve urununuzu hicbir zaman tam olarak korumaz. Ayni urunun lacivertini yaparim en kotu faydali model olur. 

Pazarda daha iyi hizmet veririm seni batiririm kimse de bisey diyemez.

Urunu satmak icin boyle seylerede ihtiyacin yok. Vergi levhan ve kasen yeterlidir.

Ama kafan karismasin firman varsa git bi danismana senin yerine kagitlari doldursun sen satisina durmadan devam et.

Hocam ilk cümlede yanlış söylüyorsun ve ona dayanarak başka yanlış cümleler kuruyorsun.

Patentten bahsediyorsak, aynı ürünün lacivertini yapamazsın

Toplam Hit: 1595 Toplam Mesaj: 14
patent tescil