folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Toplanın Machine Learning Öğreniyoruz - Linear Regression Nedir?

Toplanın Machine Learning Öğreniyoruz - Linear Regression Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

"Merhaba hocalar,

Şu aralar Coursera’da Andrew Ng’in Machine Learning derslerini izliyorum, hem pekiştirmek hem de sizlere en azından konsept olarak herhangi bir learning algoritmasının nasıl işlediğini anlatabilmek adına bu dökümanı yazıyorum. Doküman Coursera’daki anlatım ve lecture notlarından derlenerek benim tarafımdan yazılmıştır, hatalar olasıdır sonuçta uzman değilim."

Editörün azizliğine uğrayarak worddeki halini buraya koyamadığım için PDF haline getirdim, buradan okuyabilirsiniz: https://mega.nz/#!15JUWRwa!M2J4O0g_xz1QbujN99RDFT2tFFNKKZN__zet9BmmJhE

Kafanıza takılan şeyleri bildiğim ölçüde cevaplamaya çalışırım. Dökümanda herhangi bir hata fark edip uyarırsanız düzeltirim. Eğer ilgi çekerse bu dökümanların elimden geldiğince devamını da getirebilirim.

Lightsaber tarafından 15/Eki/17 23:32 tarihinde düzenlenmiştir

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek

Bildiğin sayısal çözümleme anlatıyor şimdilik. İleride fena kasar diye tahmin ediyorum.

Gauss Eleminasyondur

Gauss Seidel'dir v.s'dir.

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..." Y.Kemal
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Hocam öncelikle ellerine sağlık, doküman güzel. Ben ekonometride doğrusal regresyon görüyorum ancak merakım şu: Neden notasyon farklı? Mesela biz Beta kullanıyoruz ama burda teta var. Başka yerlerde adamlar bildiğiniz alfabeyi kullanmışlar ("y = a + bx + u" gibi) ve merakım şu ki neden bir notasyon birliği yok?

Y = β0 + β1(X1) + Ɛ

Bizde böyle. Amaç, modeli kurup fonksiyonu elde etmek ve cari dönemin istenilen olası sonuçları hakkında çıkarımda bulunmak. Çok çok temel olmasına karşın çok etkili ve işin teferruatına girdiğiniz zaman cidden işlerin boku çıkıyor. Şahsen istatistikçilere saygım sonsuz!

Burdan Gujarati'ye selamlarımı iletiyorum.

Ek:
    Bunlar da benim kitap tavsiyelerim (Ekonometri üzerinedir):
    Statistical Methods in Econometrics, Ramu Ramanathan: http://libgen.io/ads.php?md5=A38288366763C73A90781D5F1FE88B06

Basic Econometrics, Damodar Gujarati, Dawn Porter: http://libgen.io/ads.php?md5=C87DE9470571EB75C6BC782F239577D2

Caliber tarafından 27/Tem/16 01:28 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

Hocam öncelikle ellerine sağlık, doküman güzel. Ben ekonometride doğrusal regresyon görüyorum ancak merakım şu: Neden notasyon farklı? Mesela biz Beta kullanıyoruz ama burda teta var. Başka yerlerde adamlar bildiğiniz alfabeyi kullanmışlar ("y = a + bx + u" gibi) ve merakım şu ki neden bir notasyon birliği yok?

Y = β0 + β1(X1) + Ɛ

Bizde böyle. Amaç, modeli kurup fonksiyonu elde etmek ve cari dönemin istenilen olası sonuçları hakkında çıkarımda bulunmak. Çok çok temel olmasına karşın çok etkili ve işin teferruatına girdiğiniz zaman cidden işlerin boku çıkıyor. Şahsen istatistikçilere saygım sonsuz!

Burdan Gujarati'ye selamlarımı iletiyorum.

Bize de olasılık ve istatistik dersinde hocamız kalınla belirttiğin gibi gösterdi.

Bu olay bazen gerçekten kafa karıştırabiliyor. Hatta öyle notasyon farklılıkları oluyor ki. Mesela zamanında elektromanyetik alanlar teorisi dersi alıyoruz, hoca elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümünden geliyor ben elektrik mühendisliği bölümünde okuyorum. Doğal olarak her iki bölümde de ortak bir ders bu. Ama mesela o derste bile bizim devre temelleri dersinde gördüğümüz bir terimi atıyorum biz ß olarak kullanıyorsak elohabda aynı terimi λ olarak kullanıyorlarmış. Tabi biz λ yı farklı bir terimde kullandığımız için ders zaten zor kafa bir milyon oluyordu.

Mesajını görünce aklıma geldi finallere falan hazırlanırken iyi küfretmiştim :D

torpedo_XL tarafından 27/Tem/16 01:01 tarihinde düzenlenmiştir

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iKlotho
    iKlotho's avatar
    Erkek

Bu cost function ile mean squarred error arasında ne fark var çözemedim. İkiside aynı şeyi ifade etmiyor mu?

Too weird to live, too rare to die.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

GG WP

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

güzel.. şurada da bir kaç türkçe kaynak var :) 

https://www.acikakademi.com/portal/acik-akademi-tv/default.aspx

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

@Caliber hocam o notasyon farkı hakkında hiçbir bilgim yok, @torpedo_XL'nin dediği gibi sıkıntılar çıkarabiliyor. matematikçi arkadaşlar varsa açıklayabilirler olayı belki

@iKlotho sanırım başındaki katsayı fark ediyor bir tek

ek kaynak paylaşan arkadaşlara da teşekkürler

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    iKlotho bunu yazdı

Bu cost function ile mean squarred error arasında ne fark var çözemedim. İkiside aynı şeyi ifade etmiyor mu?

aslinda cost function arkadasin verdigi gibi degil, summation icerisinde parantezin disinda bir de degisken katsayi vardir. yani her hypothesis icin farkli bir katsayidir. Ornegin "buyuk theta degerleri icin katsayi yuksek olsun, kucuk theta degerleri icin katsayi dusuk olsun"  denirse, yapilan hatada odenen bedel (cost) fonksiyonu, bu uygulama icin ozel bir sonuc verecektir. verilen formulde katsayi, fair olmasi icin = 1 kabul edilmistir. 

Mean Squared Error ise isminden de anlasilacagi gibi yapilan hatayi once gercek degerden cikarip, sonra karesi alinip, sonra ortalamasini bulan genel bir estimator dir. regressionda risk function (cost function) olur, teorik hesaplamalarda estimator olur, predictor olur. Yani aslinda Cost function MSE'den turemistir, dolayisiyla once MSE anlatilmasi gerek, geometrik sekil uzerinde Euclidean distance vs. gosterilerek; daha sonra cost function anlatilir. Diger bir estimation metodu da least squares'dir mesela. LS kullanilarak bir suru fonksiyon uretilir. Hypothesis testing konusuna galiba hic girilmemis pdf te. 

Bir de tavsiyem bu gibi konulari Turkce'ye cevirmeden direkt olarak ingilizcesinden ogrenin. Cunku bazi kavramlari aciklayacak kelimelerimiz yok. ornegin istatistigin iki temel konusu "estimation" ve "prediction" bizde "tahmin" olarak tek kelimede cevriliyor. "Error", "regression (regret)", "cost" gibi kavramlar "hata" diye anlatiliveriyor. Halbuki hepsi farkli seyler ifade ediyor. 

All I need is a possibility.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Hani nerde öğreniyoruz?

Konuyla ilgili ders video site adresleri verin de başlığa uysun. 

Öğrenelim tabi. İnsanlara anlatıyorum takan yok makinelere öğreteceğim. :) Ciddiyim. Aklimdaydi konuyla alevlendi...

Bakınız: ex machine (film)

İzlemeyen izlesin

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur