folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Anketi

Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Anketi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Mürid(e)ler merhaba. Bir rica üzerine ankete yardımcı olmamı istediler ve benim de aklıma direkt olarak burası geldi. Yardımcı olursanız ben de şahsım adına sevinirim. Anket giriş metnini direkt yapıştırıyorum.

"Bu ölçek Ege Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programında bulunan "RPD 236 Non Test Techniques" ders kapsamında bireylerin toplumsal cinsiyet rollerine dair tutumlarını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Ad-Soyadı belirtmeksizin vereceğiniz cevaplar ders dışında herhangi bir amaçla kullanılmayacaktır. Anketten sağlıklı sonuçlar elde edilebilmesi, hiçbir soruyu cevapsız bırakmamanıza ve samimi cevaplar vermenize bağlıdır. 

Yardımlarınız için teşekkür ederiz."

https://docs.google.com/forms/d/1QthK1G7SbLatujzVu_wG5W5sciYxrnhXp6ZCNVsjTN4

EK:
    Şu ana kadar yakın akraba, tanıdık çevreden sorular güzel geribildirimleri geldi ve sonucu herkes sordu. Sonucu buraya da ekleyeceğim. (Tabi ki dikkat çeken sonuçlardan bazılarını ekleyeceğim.)

Caliber tarafından 18/May/16 23:44 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

En içten duygularımla doldurdum hocam.

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    Dark_Lord bunu yazdı

En içten duygularımla doldurdum hocam.

Çok teşekkür ediyorum müridim. :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Doldurdum. Genel sonucu ben de merak ediyorum :)

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Anketi
    Yanıtınız kaydedildi.

yalnız müdür anlamadığım şey biraz feminen bir anket olmuş
    hem kadın em erkek oalrak sorulabilecek sorularda vardı
    evlilik öncesi gibi
    onada ilişkiye girmemeli diye işaretledim ama aynı sorunun erkeği olsaydı onada ilişkiye girmemeli diye işaretleyecektim bu olmadığı için sadece kadın olarak sorulduğu için bakın kadını böyle eziyorlar sonucu çıkacak
    yada sonraki soruda kürtaj sadece kadının kararıdır gibi birşey vardı
    benim düşüncem baba ile annenin ortak kararı olması yönünde ama soruda ona benzer bişey olmadığı için haliyle bende katılmıyorum işaretledim bu sefer bakın erkekler bizim hayatımızda böyle karışıyorlar diye bir sonuç çıkacak. anketin amacı bir araşmatırmadan ziyade "feminen bir düşünceyi kendi kendine bakın işte dediğim gibi gördünüz" demek gibi duruyor(tarışma konusu yada anlatmak istediğim kürtaj konusu değil onu başka yerdede tartışabiliriz)

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

hocam ben hepsine katılıyorum kısacası doldurmaya usendım burdan söyleyim 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Anket sorularında pek çok ara seçenek olmasına rağmen anket genelinde iki temel yanıt var. Ya ataerkil ya da feminist yaklaşım. Birisinden birisi ile yetişmiş birisinin tüm sorulara ya katılıyorum ya da katılmıyorum diyeceği çok bariz.

Çıkan sonuçları merak ediyorum. Az çok gelecek olan sonuç belli ama yine de en azından değişim olup olmadığına dair fikir sahibi olmak için güzel bir veri olur.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OdiN
    OdiN's avatar
    Erkek

tamamdır hocam cevapladım :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

@ozgunlu, @efendi, @Auesten, @Bosluk ve @OdiN çok teşekkür ederim.

@wert, şimdi dediğine ben de açıkçası katılıyorum ki birkaç benzer tepki daha aldım yani benim anketin yapılmasını rica ettiğim kesimden bu tepkiyi aldım. Dediğin gibi biraz kadın ağır basan taraf olmuş, ancak projeyi yürüten kişilere sorduğum vakit aslında toplumdaki kalıplaşmış yargıların sormak istediklerini söylediler. Normal olarak dediğin şekilde hazırlamışlar öncede ancak o zaman da anket pek uzun olmuş ve vazgeçmişler. Örneğin kürtaj gibi, benim vücudum benim kararım gibi kalıplaşmış şeylerin aslında nasıl düşünüldüğü merak edilmiş ve sorular öyle hazırlanmış. Bahsettiğin gibi kürtaj meselesi ortak alınacak bir karardır ancak yine belli başlı kesimlerde bu sanki kadının hakkıymış gibi, o doğurup o bakacakmış gibi ya da "çocuğu ben doğuruyorum ben taşıyorum ben emzirip büyütüyorum" türevi algılar olduğundan bu şekilde amaçlanmış. Keza aynı şekilde istenmeyen yollardan oluşan çocuklarda da bu durum var. Mesela  sen doğur gerekirse devlet bakar söylemi vardır sanki tecavüzcünün hiç suçu yok ve kadın bunu yapmakta (yani doğurmakta) yükümlüymüş gibi ya da kürtaj cinayetten daha kötüdür gibi açıklamalar vardı ve dediğin bölüme katılarak ortak sorular sorulabilirdi düşüncesi bende de var, ancak bu seferde ölçüm "kürtaj olsun mu olmasın mı"ya kayacağı için pek etkili olmayacaktı diye düşünüyorum.

EK: Çıkan sonuçları ilk mesajımda da belirttiğim gibi paylaşacağım.

Caliber tarafından 18/May/16 23:36 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    Caliber bunu yazdı

@ozgunlu, @efendi, @Auesten, @Bosluk ve @OdiN çok teşekkür ederim.

@wert, şimdi dediğine ben de açıkçası katılıyorum ki birkaç benzer tepki daha aldım yani benim anketin yapılmasını rica ettiğim kesimden bu tepkiyi aldım. Dediğin gibi biraz kadın ağır basan taraf olmuş, ancak projeyi yürüten kişilere sorduğum vakit aslında toplumdaki kalıplaşmış yargıların sormak istediklerini söylediler. Normal olarak dediğin şekilde hazırlamışlar öncede ancak o zaman da anket pek uzun olmuş ve vazgeçmişler. Örneğin kürtaj gibi, benim vücudum benim kararım gibi kalıplaşmış şeylerin aslında nasıl düşünüldüğü merak edilmiş ve sorular öyle hazırlanmış. Bahsettiğin gibi kürtaj meselesi ortak alınacak bir karardır ancak yine belli başlı kesimlerde bu sanki kadının hakkıymış gibi, o doğurup o bakacakmış gibi ya da "çocuğu ben doğuruyorum ben taşıyorum ben emzirip büyütüyorum" türevi algılar olduğundan bu şekilde amaçlanmış. Keza aynı şekilde istenmeyen yollardan oluşan çocuklarda da bu durum var. Mesela  sen doğur gerekirse devlet bakar söylemi vardır sanki tecavüzcünün hiç suçu yok ve kadın bunu yapmakta (yani doğurmakta) yükümlüymüş gibi ya da kürtaj cinayetten daha kötüdür gibi açıklamalar vardı ve dediğin bölüme katılarak ortak sorular sorulabilirdi düşüncesi bende de var, ancak bu seferde ölçüm "kürtaj olsun mu olmasın mı"ya kayacağı için pek etkili olmayacaktı diye düşünüyorum.

EK: Çıkan sonuçları ilk mesajımda da belirttiğim gibi paylaşacağım.

Alintiladigim mesaj senin dusuncelerin mi arastirmaci kadinlarin dusunceleri mi diye merak ettim (: 

sigara değil, balık olan.
Toplam Hit: 4247 Toplam Mesaj: 18
anket toplumsal cinsiyet