folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Trafik Sigortalarında Değişiklik Geliyor

Trafik Sigortalarında Değişiklik Geliyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Trafik sigortasında son amanda yapılan artışlar artık Sigorta acenteleri ile müşterileri karşı karşıya getirmişti. Artış olması yetmediği gibi üstelik sigorta şirketlerinin ekranlarına hata verdirerek kendilerinde riskli gördükleri bası müşterilere sigorta yapmak istememeleri özellikle genç yaş grubu için büyük sıkıntıya sebep oluyordu. SEDDK başkanı konu üzerine konuşarak başladı. bu şirketleri bildiklerini farkında olduklarını ve sektörün zor durumda olduğu için düzenleme yapmadan bu şirketlere ceza kesmenin haksızlık olacağını belirten Mehmet Akif Eroğlu düzenleme sonrasında bu şirketlerin durumu devam ettirdikleri tespit edilmesi halinde şirket kapanmaya kadar gidebileceklerini belirtti.

Bası istatistiksel veriler gibi durumlar ile sizi iyice sıkmadan yazımın asıl sizi ilgilendiren durumuna gelelim.

8. Kademe eklendi

Çoğunuzun bildiği üzere trafik sigortaları 7 kademeden oluşur 4. kademe giriş kademesi indirim veya sür prim olmaz kademe arttıkça indirim gelir işte artık 7. kademeye ek olarak (7. kademe %42 indirimli) 8. kademe geldi buna da %50 indirim tanımlandı

0 . Kademe geliyor

Kaza yapmayan ödüllendirildiği gibi yapanda artık 1. kademeden 0 a düşebilecek şuan için %200 sürprim ön görülüyor ama değişkenlik gösterebilir. Bazı ek yaptırımlar için içişleri bakanlığıyla görüşülecek

Satıştan itibaren 15 Gün geçerliliği durumu

Trafik sigortalarında en çok bu durum kafa karşılıklılığına yol açıyordu. Çünkü trafik sigortası iptal edilince zeyilname başlangıç tarihi 15 gün sonraya atıyordu bu durumda bazı haksızlıklara sebep oldu Şöyle; aracını satan kişi alan kişinin 15 gün içinde yaptığı kazadan sorumlu oluyordu yani satış yapılsa bile hasar satan kişiye yazılıyordu bu durum artık ortadan kalkıyor.

Trafik Sigortası Sicil Belgesi

En önemli 2 karardan biri diyebiliriz. Ağır ticaride çalışan şoförleri yaptıkları kazalar prosedür gereği firmaya yansıtılıyordu şoför firma değiştiğinde hiç kusuru yokmuş gibi işe alınıp devam ediyordu. son dönemde artan otobüs kazalarına istinaden alınan bu kararda artık her şoförün bir trafik sigortası sicil belgesi bir geçmişi olacak.

Serbest Piyasaya Dönüş

Bence en önemli konu bu yıllar önce uygulanan serbest piyasa artık tekrar uygulanmaya başlanacak. Sigorta fiyatlarının hızlı artışından dolayı yıllar önce devlet müdahalesi gelip tavan fiyat uygulamasına geçilmişti. Sigorta şirketleri bu durumdan hiç memnun olmadılar yani il ve kademe durumuna göre tavan bir prim belirleniyor sigorta şirketleri bunun üzerine çıkamıyordu artık yeni uygulama ile birlikte herkes istediği fiyatı suna bilecek, Risk analizlerini ona göre yapabilecekler.

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam ben 3 yıl motosiklet kullandım, en son satmadan önce sigorta yaptırdığımda 7. basamaktaydım, şimdi otomobil alsam yine 7. basamaktan mı başlarım, yoksa 4. basamaktan mı?

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Alper abi kazık büyüyecek mi küçülecek mi?

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Mylitta bunu yazdı

Alper abi kazık büyüyecek mi küçülecek mi?

Dahada büyecek ama en azından yapmıyorum diyen şirket olmayacak :)

DJ_Alper tarafından 16/Kas/22 15:23 tarihinde düzenlenmiştir

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

Serbest Piyasaya Dönüş

şu başlık serbest piyasada döşeyiş olarak bize dönecek ben size söyleyeyim. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NiKoTiN
    NiKoTiN's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

hocam ben 3 yıl motosiklet kullandım, en son satmadan önce sigorta yaptırdığımda 7. basamaktaydım, şimdi otomobil alsam yine 7. basamaktan mı başlarım, yoksa 4. basamaktan mı?

motosiklet - otomobil - kamyonet - otobüs - kamyon .... bunlar her biri farklı sınıflardaki araçlar. bu yüzden sadece motosiklet hasarsızlık indirmin var. otomobil 4. basamaktan başlayacaksın.

ama şöyle yanlış algı oluşmasın. mevcut bi motosikletin ve ona ait poliçen var ve 7. basamaktasın. 2. motosikletini alırsan o da 4. basamaktan başlar. kazandığın hasarsızlık indirimin o sınıfa ait 1 adet poliçede kullanılabilir. 2. motosiklet, 2. otomobilde ki poliçen bu hasarsızlıktan etkilenmez.

2 aracın var, ikisini de kazasız belasız yıllarca kullandın 7. kademeye kadar hasarsızlık indirimi aldın. 2. aracını satınca 1 tane 7. kademe hasarsızlık indirim hakkın boşa düşer onu kullanabilirsin tekrar araç alırsan.

NiKoTiN
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Megalados
    Megalados's avatar
    Erkek

Valla hiç bir şey anlamadım. Sigortam.Net'e yaptırıyorum ben en ucuzunu geçirin diyorum onlarda memnuniiyetle diyorlar :) 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akrepkral53
    akrepkral53's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

Serbest Piyasaya Dönüş

şu başlık serbest piyasada döşeyiş olarak bize dönecek ben size söyleyeyim. 

ne kadar acıları var ise alırlar. hemde hiç affetmeden bence.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bhttnfndk
    bhttnfndk's avatar
    Erkek

Merhaba kardeşim;

Benim farklı bir sorum olacak.

Ben bir sigorta acentesi ile anlaşıp bayilik almak ve ya küçük bir ofis açmak istiyorum.

Ben lisans mezunuyum (alakasız bir bölüm coğrafya) ancak Kız kardeşim meslek sahibi olsun diye ona yardımcı olmak istiyorum genc ve lise mezunu. Kar beklentim yok hatta 2-3 ay destek olabilirim(kira v.b)

daha önce hiç sigortacılıkla işim olmadı yani çalışmadım.ayrıca Sagem belgem falan da yok, 

bu işin bir olurunu bulup yapabilirmiyim merak ediyorum .

Lokasyon Samsun/Çarşamba 

Göktürk'ün babası
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    NiKoTiN bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

motosiklet - otomobil - kamyonet - otobüs - kamyon .... bunlar her biri farklı sınıflardaki araçlar. bu yüzden sadece motosiklet hasarsızlık indirmin var. otomobil 4. basamaktan başlayacaksın.

ama şöyle yanlış algı oluşmasın. mevcut bi motosikletin ve ona ait poliçen var ve 7. basamaktasın. 2. motosikletini alırsan o da 4. basamaktan başlar. kazandığın hasarsızlık indirimin o sınıfa ait 1 adet poliçede kullanılabilir. 2. motosiklet, 2. otomobilde ki poliçen bu hasarsızlıktan etkilenmez.

2 aracın var, ikisini de kazasız belasız yıllarca kullandın 7. kademeye kadar hasarsızlık indirimi aldın. 2. aracını satınca 1 tane 7. kademe hasarsızlık indirim hakkın boşa düşer onu kullanabilirsin tekrar araç alırsan.

aga bu ne saçma iş böyle ya. hali hazırda 3 sene ard arda indirim alan biri yeni ekstra bi araç daha alınca niye sıfırdan başlıyor onu anlayamadım.

ama devletimiz böyle uygun gördüyse vardır bi bildikleri :)

goo.gl/qBNZmW
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    bhttnfndk bunu yazdı

Merhaba kardeşim;

Benim farklı bir sorum olacak.

Ben bir sigorta acentesi ile anlaşıp bayilik almak ve ya küçük bir ofis açmak istiyorum.

Ben lisans mezunuyum (alakasız bir bölüm coğrafya) ancak Kız kardeşim meslek sahibi olsun diye ona yardımcı olmak istiyorum genc ve lise mezunu. Kar beklentim yok hatta 2-3 ay destek olabilirim(kira v.b)

daha önce hiç sigortacılıkla işim olmadı yani çalışmadım.ayrıca Sagem belgem falan da yok, 

bu işin bir olurunu bulup yapabilirmiyim merak ediyorum .

Lokasyon Samsun/Çarşamba 

tecrübe yok

eğitim yok

portföy yok

portföy yaratacak ek iş yok

amcanın oğlu dayının kızını portföy sayma tbt bile akrabası sigortacı olan kişilere ben yapıyorum

yapmasın bu işi gıda işine girin

Toplam Hit: 1821 Toplam Mesaj: 26
trafik sigortası