folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder TTNET Ve Phorm Anlaştı: Bir Çift Göz Monitörünüzü İzleyecek!

TTNET Ve Phorm Anlaştı: Bir Çift Göz Monitörünüzü İzleyecek!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustaphachan
    mustaphachan's avatar
    Erkek

TTNET ve Phorm anlaştı: Bir çift göz monitörünüzü izleyecek!

Kişisel verileri ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, AB sınırlarında faaliyetleri yasadışı kabul edilen Phorm, Türkiye’de TTNET ile anlaşarak faaliyetlere başladı.

Kişisel verileri ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, yurttaşların tepki gösterdiği, Avrupa Parlementosu'nun Türkiye'yi de içeren bir kararıyla AB sınırlarında faaliyetleri yasadışı hale gelen Phorm, Türkiye'de faaliyetlerine başladığını duyurdu.

“İnternet kullanıcılarını tepki göstermeye çağırıyoruz”
    Alternatif Bilişim Derneği, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Phorm adlı şirketin, Türkiye'nin fiili tekel durumundaki servis sağlayıcısı TTNET ile anlaştığını duyurdu. Aynı tarihlerde TTNET’in GEZİNTİ adlı servisini başlattığının belirtildiği açıklamada, “bütün dünyada büyük tepkiler gören ve yasal yaptırımlarla faaliyetleri engellenen Phorm konusunda Türkiye'de İnternet kullanıcılarını kişisel verilerinin gizliliğine sahip çıkmaya ve tepki göstermeye çağırıyoruz” denildi.

Bir çift göz monitörümüzü izleyecek
    Dernek tarafından yapılan açıklamada Phorm’a ilişkin çeşitli bilgiler verildi:

TTNET'in yeni hizmeti GEZİNTİ adlı servisin "gezinti.com" adresindeki sitesinde Phorm ile ilgili herhangi bir ifade yok. Fakat hizmetin Phorm teknolojileri ile sunulduğunu tahmin etmek çok da zor değil.

"Phorm nedir, ne yapar?
    Phorm kendi ifadesiyle kullanıcıların internet deneyimlerini daha fazla kişiselleştirmeyi amaçlıyor. Bu tam olarak şu demek: Sizi gezdiğiniz siteler, tıkladığınız reklamlar, izlediğiniz videolar, doldurduğunuz formlar vb. aracılığı ile profilliyor. Elde edilen profile göre ticari olan/olmayan içerikler sunuyor. Yani İnternette neler yaptığınızı/davranışlarınızı izleyip ona uygun reklamlar ve içerikler sunuyor.

Bunun ne zararı var?
    Öncelikle izleniyorsunuz. Fakat bu izleme DPI olarak bilinen teknolojilerle yapılıyor. Bu teknoloji sadece sizin bilgisayarınız ya da tarayıcınızla ilgilenmiyor. İnternet hattınızı izleyip, gelen giden tüm verilerinizi analiz ediyor. Bu durumun siz İnternette dolaşırken başınızda durup monitörünüzü izleyen bir çift gözden farkı yok.

İkinci büyük problem İnternet'in geleceğini tehdit etmesidir. İnternet gayri-merkezi, kendi dinamikleri ile gelişen, tarafsız küresel bir ağdır. Ağ teknolojileri "net tarafsızlığı" ilkesine göre çalışır. İnternetteki trafiğiniz, üzerinde gönderici/alıcı bilgileri bulunan paketler halinde akar. Paketler gönderir, paketler alırsınız. Ağ üzerindeki herhangi bir düğüm (paketinizi ulaşacağı hedefe doğru yönlendiren noktalar) sadece kaynak ve hedef adresleri okur, paketi ilgili yere teslim eder. Paketin içeriği, yani sizin erişmek veya iletmek istediğiniz bilgilerle ilgilenmez. Tüm paketlere eşit davranılır. Kimsenin paketi diğerlerinden değerli değildir. Tıpkı tarafsız çalışan bir postane gibi. DPI teknolojileri ve Phorm gibi DPI kullanarak profilleme/analiz yapan firmalar bu tarafsızlığı bozmakta, içeriklere göre paketleri tasnif etmekte, kişisel verilerimizi bilemediğimiz/kontrol edemediğimiz süreçlerden geçirmektedir. Bu da net tarafsızlığını bozmakta ve ağın yapısını 'ticari önceliklere' göre şekillendirme tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir."

"TTNET ve Phorm işbirliği derhal son bulmalı"
    Toplanan profillerin, elde edilen bilgilerin başka ne amaçla kullanıldığının bilinemediğine dikkat çekilen açıklamada, bu hizmetin şeffaf ve hesap verebilir olmadığı ifade edildi.

“Kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal eden, İnternetin dağıtık, demokratik, tarafız yapısını bozan, merkezi, karanlık teknolojileri İnternet'te istemiyoruz” denilen açıklamada, TTNET ve Phorm’un, Türkiye'deki faaliyetleri hakkında bilgi vermesi ve yapılan işbirliğine son vermesi talep edildi.

Phorm'un neden olacağı zararlara dikkat çekmek için Alternatif Bilişim Derneği tarafından bir de kampanya sitesi oluşturuldu: http://enphormasyon.org/

Kaynak : http://haber.sol.org.tr/bilim-teknoloji/ttnet-ve-phorm-anlasti-bir-cift-goz-monitorunuzu-izleyecek-haberi-59267

Şirket Açıklaması : http://www.phorm.com/sites/default/files/2012.07.09%20TTNET%20Commercial%20Activities.pdf

edit: http://www.tahribat.com/Forum-Gizliligimize-Dikilmis-Bir-Cift-Goz-164508/ bu konuyu görmedim konu kilitlenebilir yada birleştirilebilir.

# birikimini önyargı ve yalanlara hizmet etmek için kullanan kültürlü bir insan olmaktansa maymundan gelmeyi tercih ederim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

burayı alıyım lazım olacak

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Provakasyon olmadığı ne malum bu bir.

İkincisi 20 milyon bilgisayar (Belki daha fazla) İzlemek için en kötü 5 milyon 7/24 izleyen adam mı olacak?

3.sü yasadışı siteler ve deep web'i ortaya çıkarmak için (ki deep webin nekadar pislik olduğunu biliyoruz) bu sistem kötü mü?

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustaphachan
    mustaphachan's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

İkincisi 20 milyon bilgisayar (Belki daha fazla) İzlemek için en kötü 5 milyon 7/24 izleyen adam mı olacak?

3.sü yasadışı siteler ve deep web'i ortaya çıkarmak için (ki deep webin nekadar pislik olduğunu biliyoruz) bu sistem kötü mü?

peki ya girdiğin sitelerle fişlenmek ne kadar iyi? ilerleyen hayatın boyunca yaptığın iş başvurularının bile sebepsiz yere kabul görmemesine varacak kadar bir fişlemeden bahsediyorum.. 5 milyon adam sorununu şirket zaten çözmüştür ki bu hizmetleri sunabilsin. yasadışı siteleri ortaya çıkarmak için buna gerek var mı? lig tv bile maç yayını yapan tonlarca blogu anında kapatabilirken yasadışı siteler sorununu bu şekilde mi çözecek? yapma hoca, mantıklı düşün. 

# birikimini önyargı ve yalanlara hizmet etmek için kullanan kültürlü bir insan olmaktansa maymundan gelmeyi tercih ederim.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    mustaphachan bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

peki ya girdiğin sitelerle fişlenmek ne kadar iyi? ilerleyen hayatın boyunca yaptığın iş başvurularının bile sebepsiz yere kabul görmemesine varacak kadar bir fişlemeden bahsediyorum.. 5 milyon adam sorununu şirket zaten çözmüştür ki bu hizmetleri sunabilsin. yasadışı siteleri ortaya çıkarmak için buna gerek var mı? lig tv bile maç yayını yapan tonlarca blogu anında kapatabilirken yasadışı siteler sorununu bu şekilde mi çözecek? yapma hoca, mantıklı düşün. 

Deep webteki hiç bir ligtv yayını kapanmaz hocam :) Ama tabiki dediğinde haklısın milleti izleyerek olmamalı bu iş. Provake zannetim.

iyibu! yeniden..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

deepweb pislik diyorsan senin sorunun. ona bakarsan sokaklarda kötü? adam öldürülüyor,tecavüz ediliyor ama aynı zamanda güzel şeylerde yapılıyor. sokakları da mı kapatalım?

bu düz mantıktan kurtul hoca bir an önce.

yurtlarda senin kafayı yıkamışlar gibi geldi..

SharpShooter tarafından 06/Eyl/12 14:41 tarihinde düzenlenmiştir

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek
    Ne yapacaz ? Elimizden ne gelir

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

uydunet akar aga :)
    amk uydunet`de boyle birsey yaparsa.

Bu sever uydu dan internet kullanirim.

iyi olmus güzel olmus demeyin..

yarrak gibi olmus.. Adamlar her bokunu kayit alicak..

Sevgilin ile konusmani arkadasin ile dertlesmeni..

vs vs ..

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

" ... "

Benim eklediğim haber uçmuş..

Bknz: Acıların Müridinin Dramı

SerYolcu tarafından 06/Eyl/12 14:50 tarihinde düzenlenmiştir

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    SharpShooter bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

deepweb pislik diyorsan senin sorunun. ona bakarsan sokaklarda kötü? adam öldürülüyor,tecavüz ediliyor ama aynı zamanda güzel şeylerde yapılıyor. sokakları da mı kapatalım?

bu düz mantıktan kurtul hoca bir an önce.

yurtlarda senin kafayı yıkamışlar gibi geldi..

Hocam devlet yurdundayım zaten beyin yıkama olayı yok. Öyle birilerinin düşüncelerinden de etkilenmem kolay kolay. Deep webteki olan güzel şeyler (neyse artık o ben karşılaşmadım yasadışı silah alımı mı kaçak telefon getirtmek mi seri katil tutmak mı ne?) Real webte yayın yapsın neden deep web ? Deep webin amacı ne ozaman? Neresi güzel deep webin anlamıyorum. Ha dersen ki hack işleri organizasyon vs için deep web ideal. Ayrıca kimlik gizlemek için. Tamam kullanıcı açısından eyvallah da devlet açısından düşünürsen "hop kardeşim yasalara aykırı" damgası yersin buna da birşey diyemeyiz.

Yani deep webi düz mantıkla söylemedim.

Ha bilmediğim şeyler vardır belki "güzel şeyler" onları söylersen sevinirim hocam bilmiş olurum.

Buarada konuya gelince elbette kötü bişey yukarda da söyledim. Provake zannettim. Daha önce benzer biton şey görmüştük. Daha geçen gün interneti kapatma düğmesi dedilerdi.

Hatta TTnet bilgisayardaki verileri alabilecek teknolojiye sahipti cookieler güvensizdi vs.vs.vs birton şey vardı.

Ama kaynak gösterdi üstte bir mürid.

Araştırıyorum phorm nedir ne değildir. Ama ingilizce sıkıntı tabi :)

Bence sen de iyice bir karıştır ne var ne yok hocam :)

Edit: Hem ben anlamıyorum arkadaş Google Adsense bile bana reklamları gösterirken ucuz host, web tasarım reklamları, okulda eğitim ile ilgili reklamlar gösterebilirken. Hatta en çok takıldığım konulara göre reklamları ask.fm'de görebilirken Google'a bu denli bir tepki olmuyor. Ancak devlet böyle birşey yapacağı haberi çok yayılıyor. Hayır ben ikisine de karşıyım. Fakat okadar provakasyon kokusu geliyor ki burnuma. Yani düşünün bi.

by_Tet tarafından 06/Eyl/12 14:57 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
Toplam Hit: 4758 Toplam Mesaj: 31