folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Türk Milleti Ve Herşeye İnanma Huyu

Türk Milleti Ve Herşeye İnanma Huyu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek

http://www.tahribat.com/Haber-Milyar-Dolarlik-Turk-Icadi-5016/

şurayı baz almak istiyorum ilk olarak. Bahsedilen malzemeler sürekli geliştirilen, dünyanın üzerinde oldukça çalıştığı ve baya ileri gidilmiş bir konu. ama adamlar neye çalışıyo biliyo musunuz? Malzemeyi en ucuza nasıl üretebileceğini bulmaya çalışıyo. American Ceramic Society yayınlarına bi göz atın, her sayısında yeni bi piezoelektrik malzemeden bahseder, ne kadar geliştirildiğini anlatır vs.

Ama bizim cahil basınımız, erke dönencesini manşetlerde, ana haber bültenlerinde flaş haber diye halkımıza aktarmış. Bi allahın kulu da çıkıp böyle bişey olamaz a.q Lord Kelvin in kemiklerini sızlatıyonuz dememiştir.

Yine aynı medya şişirerek sıradan haberleri dünyanın bu sefer anasını ağlatçaz diye önümüze sürmektedir. bunu yaparkende hep aynı numara. Haberdeki hesaba bakın 12 milyar dolarlık piyasanın kaderi değişçekmiş. Yaptıkları hesap resmen şu: "lpg li arabayı bulduk, bütün benzinli, dizel, elektrikli vs. arabalar piyasadan kalkçak, yerine bizim lpg li arabalar gelcek"...

Ondan sonra tabiki bizim müritlerimiz bile " tamam yarın öldürürler bunu, evinde ölü bulunur, uçağı düşer vs.." şeklinde yorumlar yapıyo, yapmaları da normal tabiki çünkü o şekilde lanse ediliyo. ama alakası yok.

Bakın wikipedia da bile piezoelektrik malzemeler hakkında ne kadar bilgi var. 

Man-made ceramics

Lead-free piezoceramics

More recently, there is growing concern regarding the toxicity in lead-containing devices driven by the result of restriction of hazardous substances directive regulations. To address this concern, there has been a resurgence in the compositional development of lead-free piezoelectric materials.

• Sodium potassium niobate (NaKNb). In 2004, a group of Japanese researchers led by Yasuyoshi Saito discovered a sodium potassium niobate composition with properties close to those of PZT, including a high TC.[11]
    • Bismuth ferrite (BiFeO3) is also a promising candidate for replacement lead-based ceramics.
    • Sodium niobate NaNbO3

Aynı şekilde kurşunsuz olanları da var üstte görüldüğü gibi. Ama bunları bulan adamlar ülkelerinde hiç böyle lanse edildi mi acaba? neden onlar 12 milyar dolarlık piyasanın kaderini değiştirmiyo da bizimki değiştiriyo.Üstelik onlar bizimkinden çok daha önce bulundu.

Artık şu basın elemanlarının yanına birer mühendis mi koycaklar, bilim adamı mı koycaklar napçaklarsa yapsınlarda halkımızı boşu boşuna gaza getirip çok ileri de olduğumuza inandırmaktan vazgeçsinler. Zira alakası yok.
    Çünkü bilim parayla yapılır. Üniversite açmayı 4 tane duvar dikmek olduğunu düşünen bir zihniyetteki hükümet başımızdayken nah bilim yaparız. Duvar dikene kadar gelde şu okulların laboratuarlarını bi gez. doğru belki de en iyi elektrik özelliklerine sahip piezoelektrik malzemeyi bulduk ama mukavemetini ölçmek için istanbula, x-ray difraktometresi için eskişehire, elektrik özelliklerini ölçmek için ankaraya, termal özelliklerini ölçmek için izmire, korozyon özelliklerini ölçmek için kayseriye vs.. göndermekle uğraşırsak nah bilim yaparız nah!
    20 yıldır bilim adamı değil dershane hocası yetiştiriyoruz, kimbilir kaç tane deha yı bu yolda kaybettik, bilimden uzaklaştırıp fabrikada sigortalı bi işe soktuk, memur yaptık.. yazık yazık..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

TrKomando89 bunu yazdı:
    -----------------------------

.........Üniversite açmayı 4 tane duvar dikmek olduğunu düşünen bir zihniyetteki hükümet başımızdayken nah bilim yaparız. Duvar dikene kadar gelde şu okulların laboratuarlarını bi gez........

önce insanlara üniversiteyi iş bulma yeri değil bilim yapılan yer olduğunu öğretmek lazım :S

tayyip in bir tane doğru sözü var onda da burada millet yargara kopartı

"her üniversite bitiren iş bulacak diye bişey yok"

zaten o zihniyette olanda üniversitedeki kültürü alamaz :S

işe girecen hadi bakıyon elemana 3.30 ortalama ile bitirmiş süper ama

yaratıcılık yok

pratik zeka yok

hadi geçtim bunları

proje yönetimi ile ilgili bilgi yok

vücut dili okumakla ilgili bişey yok

insanlarla etkili iletişim konusunda bişey yok

alan dışı konularda bir bilgi yok(genel kültür)

bir hobi(ki bunun önemide oluyor hatta daha fazla) yok (mesela ben model araba yapıyorum birde tasarım var)

vsvsvsvsvs

bunların hepsinin eğitimini veriyorlar  üniversitede ücretsiz bir şekilde

babam geçen bir katılım belgemi gördü

katılmak için para verdimi dedi yok dedim

aferin git böle eğitimlere

iş yerinde bizede verdiler bu eğitimleri kişi başı 200-300 dolar.ben 53 yaşındayım abin yaşında çocuktan ders aldım :S

konuyu nereye bağlayacam

üniversiteyi iş bulma kurumu değilde insana bilim ve kültür öğretilen yer olarak baktığımızda çok iyi bilimde yaparız çok rahat işte buluruz

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hezarfen
    hezarfen's avatar
    Erkek

wert bunu yazdı:

üniversiteyi iş bulma kurumu değilde insana bilim ve kültür öğretilen yer olarak baktığımızda çok iyi bilimde yaparız çok rahat işte buluruz

bende katılıyorum buna..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GebesH
    GebesH's avatar
    Erkek

Her şeye inanmaktansa son sözlerin çok daha etkileyici bence.

Sonuç olarak duygusal toplumuz kimsenin yalan söylediğini düşünmeden inanırız.

Ama yıllardır nice bilim adamlarımız dediğin gibi köreltilip memur ya da fabrikalarda eblek görevlerde kaldı ya da çok daha başarılılarını ya da şanslılarını yurt dışına kaçırdık malesef. Aynen dediğin gibi dört duvar dikip "ula adam memleketin her tarafına üniversite yaptı vallaha" dersek NAH eğitimli insan çıkartırız memlekette çıkartsak bile NAH istihdam sağlarız.....

Keep Going !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    7-19
    7-19's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kimse oyle herseye inanmiyor herkes cin olmus

la liberte ne meurt jamais.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek

hocam al işte diyelim ki piezo elektrik malzemelerle çalışıyosun, elektrik özelliklerini ölçebileceğin makina, farklı sıcaklıklarda ki davranışlarını ölçebileceğin makina, kimyasal analiz yapabilceğin makina, mineralojik analiz yapabilceğin makina, korozyon özelliklerini ölçebileceğin makina, mikroyapısını gösterebileceğin elektron mikroskobu olmazsa sen nasıl çalışabilirsin.

Pratik yemek tarifi gibi "100 gr baSO4 aldım, 200gr TiO2 aldım bunları karıştırdım 1200 derecede pişirdim BaTiO3 piezoelektrik malzeme oldu."

bunu uluslararası bi yayında yayınlayabilceğini mi sanıyosun. kusura bakmada adama götüyle gülerler hocam. Hangi koşullarda kullanılabileceğini, kaç N kuvvete karşılık, kaç V elektrik ürettiğini % kaç daralabildiğini hangi sıcaklıklar arasında piezoelektrik özellik gösterebildiğini, kristal yapısını vs. göstermezsen nerde kaldı bilim? 

fizik de iyisin ama kimya fizik gibi teorik de yürütülebilecek bişey değil hocam, labaratuar lazım makina lazım.

iş bulma konusunda bende katılıyorum elbetteki her üni okuyan iş bulacak, yada mezun olduğu dal da iş yapacak diye bişey yok. Ama en azından bilim yapmak isteyen insanlara yapabilecekleri imkan tanınsın.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek

7-19 bunu yazdı:

kimse derken hoca? o haberin altındaki yorumlara bak bakalım :)

yanlış anlaşılmasın o arkadaşlara bişey dediğim yok, oldukça teknik bir konu, öyle hemen araştırılıp a doğruymuş yada yanlışmış denilebilcek bir konu değil. benim eleştirim memleketin bilim bütçesi, labaratuara, araştırmalara vs, ayrılan ödenekler

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

TrKomando89 bunu yazdı:

7-19 bunu yazdı:

yanlış anlaşılmasın o arkadaşlara bişey dediğim yok, oldukça teknik bir konu, öyle hemen araştırılıp a doğruymuş yada yanlışmış denilebilcek bir konu değil. benim eleştirim memleketin bilim bütçesi, labaratuara, araştırmalara vs, ayrılan ödenekler

dai kızma ama önce memleketteki

mühendisleri düzeltmek lazım

birde mühendis fetişi olan insanları :S

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Umut dünyası.

λ
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

FireX bunu yazdı:

Umut dünyası.

bizimkide züğürt tesellisi işte , bir umut :P

Boş İşler Uzmanı..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek

wert bunu yazdı:

TrKomando89 bunu yazdı:

7-19 bunu yazdı:

dai kızma ama önce memleketteki

mühendisleri düzeltmek lazım

birde mühendis fetişi olan insanları :S

kağıttan kitaptan mühendislik eğitimi vermeye çalışırsan tabi sonrada düzeltmeye çalışırız hoca :)

Toplam Hit: 2953 Toplam Mesaj: 13