folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder "Türk" Türklerin Gerçek Adı Değil Mi ?

"Türk" Türklerin Gerçek Adı Değil Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek

Az önce otururken aklıma geldi sizlerle paylaşayım dedim. Bildiğimiz gibi Türkçede sesli ve sessiz harfler vardır.

Türkçe kelimelerin en büyük özelliği ise bir kelimede iki sessiz harfin yanyana olmamasıdır.

Yani Türkçe Dil Bilgisine göre iki sessiz harf yan yana ise kesin olarak Türkçe kelime değildir. 

Örnek: Jandarma, tren, takvim vb. 

Bu açıklamalara göre Türk kelimesinde de görüldüğü gibi iki sessiz harf yan yana bulunuyor. Yani Türkçenin temeline ters bir kelime.

Aklıma gelen şu; 

Türk isimi nereden çıktı ? 

Eğer bizim kendi öz ismimiz ise neden en başta kendi dilimizin kurallarına uygun değil ?

Eğer Türk isimi doğru ise dil kuralları mı kendisiyle çelişiyor ? 

Bu konuda bilginizi düşüncenizi öğrenmek isterim...

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    diamonique
    diamonique's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Türkçede iki sessiz yan yana gelebilir. Sen milliyet, hürriyet gibi kelimelerle karıştırıyorsun

Reecep Tayyip'in Askerleriyiz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek

Mantıklı :|

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    code_46
    code_46's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

atalarımızın bulduğu çoğu kelime, kelime uyumlarına uymuyo zaten. mesela atalarımız bir şey gördüğünde işlevine ve ağızda kayma yapısı ve kulağa güzel gelme kriterlerine göre eşyalara ad verirlermiş. bu toplum içinde zaman ilerledikçe değişir.

merdiven'e atalarımız merdüvan derlermiş ona bakarsan bu da uymuyo ama durum senn sandığın gibi diil. yani o zaman atalarımız kendi başlarına bi ad takıyolarmış sonra bu yayıla yayıla değişe değişe bu günlere geliyo.

yani adamlar "lan biz bişey uydurduk ama acaba Türkçe kelime uyumuna uyuyor mu " diye düşünmüyorlarmış:D

bu konuda bilgi açlığın varsa Nihat Sami Baharlı'nın Türkçe'nin Sırları adlı kitabı alıp okuyabilirsin. Ben bu yaz okudum ve çok şey öğrendim.

En mükemmel insan yaptığı hatayı tekrar yapmayan insandır; hatasızlık Yaratıcıya aittir, insanlar ulaşamaz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

Aslı Türük'tür. Zamanla ses değişimine uğramıştır. Türemekten gelir.

Orhun Kitabelerinde ilk olarak geçer.

Çelişki filan yok. Şimdide burdan vurmaya başladılar. 

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

aynı şekilde "Türkiye"de Türkçe değildir.. Bu konu hakkında zannedersem taraf gazetesinde bir makale + wikipedyadada bu konuyla ilgili bilgi bulabilirsin..

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Hoca göktürkler zamanında dil bilgisimi varmış

Orjinali Türük zaten

senin tarih hocana ben :)

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FeRoCi
    FeRoCi's avatar
    Erkek

XanTos bunu yazdı:
    -----------------------------

Mantıklı :|

-----------------------------

Allah ı da göremiyoruz.. yoktur belki ?  araştırıp etmeden mantıklı gibisinden yorum yapmayın arkadaşlar... sonra bu konu çürütülsede ilerde bi yerde başka yerlerde kulaktan kulağa geçiyor... zaten Türklüğümüze herkesin kastı var.. bence polemik olmasın böyle şeyler.. soruyu soran arkadaşa sözüm yok.. merak etmiş sormuş... 

nette biraz araştırdım böyle bişey buldum..

"Türk" Kelimesinin Anlamı

Türk kelimesinin anlamı konusunda bazı İslam kaynaklarında Türk ve terk kelimelerinin imla benzerliğine dayanılarak Türkler Kaf dağının ardına terk edilmiş bir kavim olarak açıklanmıştır. Sui-şu adlı Çin kaynağında Türklerin yaşadıkları ülkedeki miğfer biçimindeki dağla ilgili olarak adlandırıldıklarını belirtilmektedir. A.Vambery Türk kelimesinin türe fiilinden -k ekiyle "türemiş" olduğu görüşündedir.
    Kaşgarlı Mahmut Türk adının Türklere Allah tarafından verildiğini ve bu kelimenin "gençlik olgunluk ve kuvvet kudret çağı" anlamına geldiğini söyler. Ziya Gökalp töre-türe kelimesinden -k ekiyle yapılmış ve "töreli nizamlı ve yasa ile düzenlenmiş kavim" anlamına gelen ad olduğunu kabul eder.
    F.W.K. Müller Uygur metinlerinde Türk kelimesinin "kuvvet ve güç" anlamındaki erk kelimesiyle yan yana anlamı kuvvetlendirmek için kullanıldığını söyler. Von Le Coq Türk kelimesinin "güç ve kuvvet" anlamı taşıdığını açıklar. W. Thomsen ile Gyula Nemeth bu görüşü benimser. L. Bazin ise kelimenin türe fiilinden geldiğini kabul ederek Vambery'e katılır; aynı zamanda kelimenin "güç ve kuvvet" anlamı taşıdığını söyleyerek de diğer dilcileri destekler; Kaşgarlı Mahmut'tan da ilham alarak Türk kelimesinin Törük > Türük > Türk biçiminde değişime uğrarken anlam bakımından da "türemiş gelişmiş gelişip olgunlaşmış" şeklinde geliştiği görüşünü benimser.
    Genel olarak Türk demek Güçlü kuvvetli manasında kabul edilir.

düşünüyorum oysa aklım var; aklım var oysa düşünmem gerek; düşünmem gerekse düşünülmesi gereken şeyler var; bazı var olan şeyleri düşünürsem zamanımı düşnmeye harcarım;harcanılan bi zaman varsa kıymeti bilinmeli; kıymeti bilinmeyen zaman tek canı kalmış süpermario ya benzer; süper marionun mantarı şirinlerin evine benzer; şirinlerin evinde bi kaltak var şirine o şirineyi bütün şirinler s*kmek ister... şirinler çok şey isterde ben hala neyi düşünüyorum anlamadım !!!!!...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek

"Türkçe'ne sokayım"   derken mesela  hepsi büyük küçük ünlü uyumuna uyar.Ayrıca Türkçe, Türk, Türkiye kadar Türkçe bir kelimedir.Kaldı ki ismimiz Jordian olsaydı bile Jordianlar aslında Jordian değil demek mantıksal açıdan saçmadır

http://yigitdemirag.com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek

Benim tarih hocam bende ;)

Arkadaşlar polemik için açılmış bir konu değil. Lütfen sağa sola çekmeyin. Bir anda aklıma geldi paylaştım. Ha eksik bilgiden dolayı veya yanlış bilgiden dolayı

olabilir insanca söylersiniz tamam der kenara çekiliriz. Türük kelimesinden geldiğini yeni öğrendim ben sizden şimdi.

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zodiac
    Zodiac's avatar
    Erkek

"Türk" ismi ilk kez Göktürk Yazıtlarında geçiyor diye bilir herkes. Halbuki M.Ö 2500'lü yıllarda bir kurganda bulunan Sülyek Yazıtları'ndada geçer. Çincede bozulmuş hali "Ty-ke" diye geçer.

Bu günkü Türk ismi ırk olarak sarı ırkın Moğollarla birlikte kuzey kökenli göçebe yarı-göçebe halkların ortak ismidir. Kimlik olarakta zaten Cumhuriyetin ilanından sonra Türk bir kimlik olarak kullanılmıştır.

mantığın korkunu yenemiyorsa kendini düşünenden sayma,
Toplam Hit: 6029 Toplam Mesaj: 43