Türkiye'de 5G Yayını Başladı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Ek olarak; Ayrıca fiber döşemenin maliyeti, bakır kablo döşeme maliyetinin neredeyse yarısı. Daha önce bulunan bakır şebekeyi fiber ile değiştirmekde bir o kadar kolay.

sadece kablo ile bitmiyor hocam onun diğer maliyetleri de var ve fiber bakır kablo gibi elektrik tellerinin yanından değil yerden geçiyor.

4.5g nin tam randımanlı olmasını beklersen dünyanın kalanı 10g ye geçmiş olur.

zaten altyapının yenilendiği öncelikli yerlerde değişim daha hızlı oluyor.

lte nin ilk aktif olduğu hafta Türkiye de hız testlerim hep 200mbps üstü idi.

zaten 5g ye geçiş başladığında hemen gigabit hızlar beklentimiz yok ama başlamasının zararı da yok.

vdsl Türkiye de ilk aktif olduğundan 5 sene sonra gördüm ben gerçekten vdsl paket kullanmaya başlayanları.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Ya şimdi 300-400 megabit 4G ile görülemiyor çünkü baz istasyonları yetersiz kalıyor. Turkcell deneme amaçlı ilk Superbox çıktığında full hız sundu. Yani baz istasyonu kaç megabit verirse o hızda indirebiliyorduk.

İlk zamanlar problem yoktu ama abone sayısı artıp baz istasyonları yetersiz kalmaya başlayınca hız limiti koydular. Baz istasyonu sadece size değil bölgedeki diğer insanlarada hizmet veriyor. 

Birde bir makale okumuştum. Türkiye'de sağlığa zararlı korkusundan baz istasyonlarının çıkış gücü Avrupa'ya göre çok düşükmüş. Atıyorum Avrupa'da 10 güç ile yayın baz bizde 2 güç ile yayın yapıyor. O yüzden Avrupalı operatörlerin tek baz istasyonu ile kapsama alanına aldığı alana bizim operatörler bir kaç tane istasyon kurmak zorunda kalıyor.

Üstüne bizim ülkede binalar bitişik nizam. Baz istasyonu sinyalini baraj gibi kesiyor binalar. 

Son zamana kadar operatörler baz istasyonu kurmak için yerel belediyeden izin almak zorundaydı. Bazen kaçak bazda kuruyorlardı. Çünkü belediyeler operatörleri domuzdan kaç kıl koparsak kardır gözüyle bakıyordu. 

Tabi belediye yakalarsa kabloları kesip bazı bozuyordu. Meclis karar alıp bu kaçak istasyonları affetti ve operatörlerin belediyeden izin alma şartını kaldırdı.

mkyb tarafından 11/Şub/21 10:54 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

dün turkcell de hız testi yaptım 2mb aldım tamam dedim 5 g geliyo :) 3g de öyle olmuştu 

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı

dün turkcell de hız testi yaptım 2mb aldım tamam dedim 5 g geliyo :) 3g de öyle olmuştu 

manisada kablonet var napcan sen 5g yi , bizde ne fiber ne kablonet yok :W mk

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    PanxeR bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı

abi o kablonet ne güzel teknolojidir öyle.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı

abi o kablonet ne güzel teknolojidir öyle.

Kablonet bir kaç aya Türknet gibi Telekom altyapısı üstündende hizmet verecek. Ayrıca 200 megabit paketlerde çıkacak.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Önümüzdeki sene frekans ihalesi yapılacak, 2023 yılbaşından itibaren ise sinyal verilmeye başlanacak.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    HanDSomE bunu yazdı

5g yaygınlaşsın. bu korona aşısıyla bize enjekte ettikleri çip ile bizi yönetsinler. Şaka bi yana bu turkcell ve vodafone taşınabilir internet box kutularında iyileşme olurmu 5g ile beraber. Kablolardan kurtulsak artık. 

En ucuz Vodafone'da var şuan. Hotspot için ayrıca her ay 15 GB kota veriyor. 

Ya zaten bana YouTube, Instagram, Whatsapp ve Netflix sınırsız olsun normal internette gezme içinde 3-4 GB versin yeterde artar. Akıllı telefonda tüketilen içerik belli zaten. 

TTL'i sabitleyerek aşarsın hotspot sıkıntısını.

Turkcell'de 30-140 mbps arası download alıyoruz şu an.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
Toplam Hit: 4238 Toplam Mesaj: 39
telekom turkcell