folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Türkiye'deki Sıcaklık Değişimleri ( Küresel Isınma )

Türkiye'deki Sıcaklık Değişimleri ( Küresel Isınma )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek

Dostlar özellikle başta akdeniz bölgesi olmak üzere Türkiye'nin her yerinde garip hava değişimleri söz konusu. Haziran ayına girmek üzere olduğumuz şu günlerde havalar özellikle akdeniz'de normalin çok altında seyrediyor. Adana'da çukurova bölgesinde son bir haftadaki dolu yağışları neticesinde binlerce dönüm ekin yerle bir oldu. Haberlerde bunları göremiyorsunuz ne yazık ki. Ancak bu afaki değişimlerin farkında olmak gerektiğini düşünüyorum. Mart nisan aylarına baktığınızda yine Adana'da bunaltıcı sıcaklar söz konusuyken şuanda sürekli olarak yağmur ve dolu gibi etmenlerden tarlalar, bahçeler ürün veremez hale geliyor. Karpuz, narenciye, nar, v.b birçok ağaç ve bitki verim yapmıyor, çiçek açmıyor, açan çiçekler dökülüyor. Önümüzdeki kış fiyatlarda ciddi bir artış olacağını düşünüyorum.

Bütün bunların yanında Haziran ayında düşen sıcaklıklar ve anormal dolu yağışlarının yerini temmuz ağustos aylarında yüzyılın en sıcak dönemi olacağı yönünde de açıklamalar var.

Trabzon'da da bir gün hava 25'lere çıkıp bunaltırken ikinci veya üçüncü gün 10-15 derece aralığına düşerek mont giymemize sebep oluyor. Bu son 2 haftadır bu şekilde devam ediyor.

Meterolojinin sitesinden bazı araştırmalar yaptığımda bunun tablo olarak da yayımlandığını gördüm ancak anlaşılan kimse bu değişimleri ciddiye almıyor.

http://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/sicaklik-analizi.aspx?s=m

http://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/sicaklik-analizi.aspx#sfU

Ben buraya 2 link koydum. Biraz araştırmayla çok daha detaylı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin acilen tarım alanında bir çalışma başlatması gerekiyor. Son 2 yılda da akdeniz bölgesinde üretimin ciddi anlamda düşmesi bunun önemli bir göstergesi. Çukurova bölgesi ciddi anlamda Türkiye'yi besleyen bir atar damar. Neler yapılabilinir bilmiyorum elbette ancak kesinlikle normal olaylarla karşılaşmıyoruz. Ben aslen Adanalı'yım, tamam zaman zaman dolu yağışları oluyor ekinleri yerle bir ediyordu ama bu mayıs haziran aylarında ve bu kadar çok olmuyordu. Sıcaklık, nem ve rüzgar böylesine garip dalgalanmalar göstermiyordu.

Diyeceğim o ki değişimin farkında olun. Elinizden bir şey gelir veya gelmez ancak durum bu.

edit: 20 bin dönüm alan zarar görmüş.

exchanger tarafından 27/May/16 12:52 tarihinde düzenlenmiştir

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..." Y.Kemal
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugrahan45
    bugrahan45's avatar
    Erkek

ege bölgesinde de dolu ve don yüzünden çoğu üzüm bağları ,domates tarlaları büyük zarar gördü. birde üstüne ramazan is coming. pazar fiyatları tavan yapar.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek

"

Türkiye'de 900 yılın en kurak dönemi

NASA Türkiye'yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesi için kritik bir açıklama yaptı. Buna göre 1998 yılında başlayıp halen süren kuraklık son 900 yılın en etkili kuraklığı...

NASA Türkiye'yi de içine alan  Kıbrıs, İsrail,  Filistin, Ürdün, Lübnan ve Suriye'yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde 1998 yılında başlayan kuraklığın son 900 yılın en kötüsü olduğunu açıkladı.

Dış basının yer ayırdığı ve tam olarak Amerikan Jeofizik Birliği'nin 'Geophysical Research-Atmospheres' dergisi tarafından yayınlanacak araştırmada ABD'nin New York kentindeki NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nden iklim bilimci Ben Cook ve ekibi 9 asırlık verileri inceledi.

Ben Cook ve ekibine göre  Türkiye'nin de yer aldığı Doğu Akdeniz'de 1998 – 2012 yılları arasında görülen kuraklık, son 500 yılın en kurak döneminden yüzde 50 oranında daha şiddetli geçti. Son 900 yıla göre ise en kurak dönemden yüzde 10 – 20 arası daha kuraktı. Kısaca son 9 asır boyunca yaşanamdığı kadar şiddetli bir kuraklık yaşanıyor. Bu kuraklığın etkileri ise halen sürüyor.

Doğu Akdeniz'in iklim koşullarını ve suyun azalışını anlamak için yapılan araştırma sonunda elde edilen veriler, kuraklığın oluşumunda doğal etkenlerle, insan kaynaklı küresel ısınma arasındaki farklılıkları gösterdi.

KURAKLIĞIN SEBEBİ İNSAN KAYNAKLI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Ben Cook, "İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin önemi ve büyüklüğü, doğal iklim değişkenliğinin boyutlarını anlamamız gerektiğini gösterdi. Asırlar süren doğal değişkenliğin dışında kalan  olaylara ve anormalliklere bakınca bunlara insan kaynaklı iklim değişikliğinin sebep olduğunu görebiliriz" ifadesini kullandı."

Haber milliyetten alınmıştır.

"Orman Bakanlığı: NASA'nın ‘Akdeniz'de 900 Yılın En Kötü Kuraklığı’ Tespiti Bizde Geçerli Değil"

“NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor? Onlar global ve kuşbakışı bakıyor iklim verilerine. Biz noktasal ve bölgesel tahminler yapıyoruz. Sadece Türkiye’ye değil, çevre ülkelere de bu hizmeti veriyoruz. Denizlerde kurduğumuz istasyonlarla bölgemizdeki en etkin tahminleri yapıyoruz. Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk’ümüz var.”

Hürriyetten alıntı.

exchanger tarafından 27/May/16 12:50 tarihinde düzenlenmiştir

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..." Y.Kemal
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

haziran oldu yağmur yağıyor istanbulda . bu kuraklık yazın yüksek sıcaklıktanmı olacakmış. 

Minimalist Değilim Tembelim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Savastir bombadir, atom bombasidir, silah denemeleridir dunyanin dengesini bozdular.

Dunya bu donuyor. Hep o kirli hava v.s. dunyaya yayiliyor. Sonra da Mayis ayinda kis havasi yasaniyor.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TOMBLACK
    TOMBLACK's avatar
    Erkek

hep aynı haberler

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

haziran oldu yağmur yağıyor istanbulda . bu kuraklık yazın yüksek sıcaklıktanmı olacakmış. 

Hocam mevzu yağmur değil.Yıllık ve aylık sıcaklık değişimleri önemli olan. Zaten küresel ısınma her ne kadar sıcaklıklarda artış olarak yorumlansa da bu büyük değişimlerin yağmur, rüzgar, dolu ve kar yağışında yarattığı dengesizlik bunun en önemli göstergesi.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek
    TOMBLACK bunu yazdı

hep aynı haberler

5 10 yıl içinde sadece bu haberleri okuyacağız muhtemelen.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    satrekarte
    satrekarte's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    exchanger bunu yazdı

"

NASA Türkiye'yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesi için kritik bir açıklama yaptı. Buna göre 1998 yılında başlayıp halen süren kuraklık son 900 yılın en etkili kuraklığı...

NASA Türkiye'yi de içine alan  Kıbrıs, İsrail,  Filistin, Ürdün, Lübnan ve Suriye'yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde 1998 yılında başlayan kuraklığın son 900 yılın en kötüsü olduğunu açıkladı.

Dış basının yer ayırdığı ve tam olarak Amerikan Jeofizik Birliği'nin 'Geophysical Research-Atmospheres' dergisi tarafından yayınlanacak araştırmada ABD'nin New York kentindeki NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nden iklim bilimci Ben Cook ve ekibi 9 asırlık verileri inceledi.

Ben Cook ve ekibine göre  Türkiye'nin de yer aldığı Doğu Akdeniz'de 1998 – 2012 yılları arasında görülen kuraklık, son 500 yılın en kurak döneminden yüzde 50 oranında daha şiddetli geçti. Son 900 yıla göre ise en kurak dönemden yüzde 10 – 20 arası daha kuraktı. Kısaca son 9 asır boyunca yaşanamdığı kadar şiddetli bir kuraklık yaşanıyor. Bu kuraklığın etkileri ise halen sürüyor.

Doğu Akdeniz'in iklim koşullarını ve suyun azalışını anlamak için yapılan araştırma sonunda elde edilen veriler, kuraklığın oluşumunda doğal etkenlerle, insan kaynaklı küresel ısınma arasındaki farklılıkları gösterdi.

Ben Cook, "İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin önemi ve büyüklüğü, doğal iklim değişkenliğinin boyutlarını anlamamız gerektiğini gösterdi. Asırlar süren doğal değişkenliğin dışında kalan  olaylara ve anormalliklere bakınca bunlara insan kaynaklı iklim değişikliğinin sebep olduğunu görebiliriz" ifadesini kullandı."

"Orman Bakanlığı: NASA'nın ‘Akdeniz'de 900 Yılın En Kötü Kuraklığı’ Tespiti Bizde Geçerli Değil"

“NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor? Onlar global ve kuşbakışı bakıyor iklim verilerine. Biz noktasal ve bölgesel tahminler yapıyoruz. Sadece Türkiye’ye değil, çevre ülkelere de bu hizmeti veriyoruz. Denizlerde kurduğumuz istasyonlarla bölgemizdeki en etkin tahminleri yapıyoruz. Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk’ümüz var.”

Hürriyetten alıntı.

hürrüyetse yalan haberdir farklı kaynaklara bakmak lazım fox -cnnturk haber güvenilir bence

havada durdum,şahitlerim var
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek
    satrekarte bunu yazdı
    exchanger bunu yazdı

"

Hürriyetten alıntı.

hürrüyetse yalan haberdir farklı kaynaklara bakmak lazım fox -cnnturk haber güvenilir bence

Nasıl bir önyargınız var bilmiyorum ama al hocam : http://www.cnnturk.com/bilim-teknoloji/bilim/nasanin-raporuyla-ilgili-bakanlik-aciklamasi

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

@satrekarte

http://climate.nasa.gov/news/2408/

Burası güvenilir midir? Değilse yeniakit'ten falan araştıralım, orada varsa doğrudur.

Austen tarafından 27/May/16 13:13 tarihinde düzenlenmiştir