Türkiyenin Yazılımdaki Yeri?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar,

Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir sorular var.Türkiye'nin yazılım dünyasındaki yeri nedir?Autocad,Solidworks,Photoshop gibi köklü yazılımlar üreten firmalarımız varmı?Türiyede yazılımcılık muhasebe otomasyonlarından ibaret mi?Bu konuda gerek yerli gerek yabancı sektörde isminden söz ettirmiş beyinlerimiz varmı?

Merak ettiğim ikinci konu ise kendi bölümümle ilgili

-Autocad,Solidworks,Anyss gibi çizim,modelleme ve analiz programları hangi dille yazılır?

Cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

arbeit macht frei
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EdepsizPenguen
    EdepsizPenguen's avatar
    Erkek

şahsen yazılım olarak bu bi kaç senedir özellikle mobil yazılımlar konusunda çok ciddi şirketlerimiz var ama bu istikrar ne kadar dvm eder bilinmiz sonuçta mobil bile olsa bi bakarsın farkli bi işletim sistemi yada bi ülke atağa kalkar değişir herşey örnek olarakda pozitron var aklımda ilk olarak..

Yüksek Fizik Mühendisi - Optik Sistem Mühendisi
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

türkiyenin yazılımda yeri yok.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Helyum
    Helyum's avatar
    Erkek

Türkiyenin yazılımdaki yeri...

İyi yazılım kullanırız :)

yani çok büyük projeler için büyük yatırımlar gerekir oda ekonomik durumumuz buna izin vermez diye düşünüyorum :)

http://www.youtube.com/watch?v=n-O0mSUNVlU
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    Helyum bunu yazdı

yani çok büyük projeler için büyük yatırımlar gerekir oda ekonomik durumumuz buna izin vermez diye düşünüyorum :)

Hocam ekonomik durum müsait olsa bir autocad,photoshop yapacak yetişmiş kadro mevcut mu?Masaüstü yazılımı ile ilgili pek bir bilgim yok ve bu projelerin ne kadar karmaşık olduğunu kestiremiyorum

arbeit macht frei
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

www.pardus.org.tr

Minimalist Değilim Tembelim
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek

bi yerde okumuştum ermenistanın en büyük geçim kaynağı yazılımmış, sağlam bi gazeteydi şimdi tam hatırlamıyorum

bunun yanında abd dışında israil çok güçlü sanırım yazılım tarafında.ama türkiyeyi hiç göremiyoruz.en azından kullandığınız programlara bakın hiçbiri türk yapımı değil

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Türkiye'nin nerden başladığına bakarsak....

http://www.computerworld.com.tr/yazilimin-metresi-kaca-blog_7421.html

Pardus bence gurur duyulacak bir proje değil ama yukarıdaki başlangıç noktasından bugüne ; ilerleme mevcut

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    Helyum bunu yazdı

İyi yazılım kullanan ofis personelini az gördüm. Excelde büyüteci bulamayan öküzleri bile gördüm, şirketler genelde her şey lisanslı olsun diye didinir, sonra bakar ki bu iş boka sarıyor 2 3 tane uygulama sunucusuna yükletir korsan yazılımları uzaktan uzaktan korsan kullanır. Koca şirketlerin korsan muhasebe programı kullandıklarına defalarca şahit oldum. İyi yazılımcıların yeri yurtdışıdır, gidecekler insan gibi kazanacakları, insan gibi yaşayacakları ülkelere gidecekler, zaten böyle oluyor işinde iyi adam bir kaç yıl süründükten sonra kapağı yurtdışında daha iyi yaşayabileceği bir ülkeye atıyor. Uyumsoft gibi şirketlerde bir kaç programlama dili bilen programcılara yalnızca 2000 lira veriliyor. Kamudan ve özel sektörde büyük firmalardan iş alabilen şirketlerin hepsi böyle. Yazılım sektörünün gelişmesi türkiyede mümkün değil. Çok ekstrem şeyler bulacaksın ve büyüyeceksin ki yaşam şansın olsun. yeni bir şey icat edeceksin yeni bir şey bulacaksın ve bunu bir şekilde satacaksın bu da kolay değil.

RETRET tarafından 09/Oca/13 19:12 tarihinde düzenlenmiştir

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    lalada bunu yazdı

bi yerde okumuştum ermenistanın en büyük geçim kaynağı yazılımmış, sağlam bi gazeteydi şimdi tam hatırlamıyorum

bunun yanında abd dışında israil çok güçlü sanırım yazılım tarafında.ama türkiyeyi hiç göremiyoruz.en azından kullandığınız programlara bakın hiçbiri türk yapımı değil

Hocam Ermenistan'a baktığın zaman ;

3 komşusu var : Türkiye - Azerbeycan - Gürcistan. Azerbeycan ve Türkiye ile durumları ortadaydı. Yani kısmi ambargo vardı. Ynalış hatırlamıyorsam Gürcistan ile ilgilide sorunları oldu. Bu yüzden sınırlar kapalı, ufacık daralmış bir ülke. Yani tek çözüm internet. Bu yüzden yazılımda ilerlemiş olabilecekleri gibi bir mantık yürüttüm.

Aslında askeri alanda çok çok sağlamız. Gerçekten sağlamız. Hatta şu haberi gördüm şimdi : http://www.habervaktim.com/haber/280355/abd-ordusu-turk-yazilim-kullaniyor.html

Doğrumudur bilmem ama, etrafımızdakilerden, yaşananlardan bildiğimiz kadarıyla TSK sağlam işler yapıyor. Bu konuda sağlamdır ama siville alakasız olduğu için görünmüyordur.

http://yasad.org.tr/UserFiles/File/YASAD_Presentation.pdf

Yazılım derneği var. Yukarıdaki gibi bir belgeye ulaştım

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı
    lalada bunu yazdı

Hocam Ermenistan'a baktığın zaman ;

3 komşusu var : Türkiye - Azerbeycan - Gürcistan. Azerbeycan ve Türkiye ile durumları ortadaydı. Yani kısmi ambargo vardı. Ynalış hatırlamıyorsam Gürcistan ile ilgilide sorunları oldu. Bu yüzden sınırlar kapalı, ufacık daralmış bir ülke. Yani tek çözüm internet. Bu yüzden yazılımda ilerlemiş olabilecekleri gibi bir mantık yürüttüm.

Aslında askeri alanda çok çok sağlamız. Gerçekten sağlamız. Hatta şu haberi gördüm şimdi : http://www.habervaktim.com/haber/280355/abd-ordusu-turk-yazilim-kullaniyor.html

Doğrumudur bilmem ama, etrafımızdakilerden, yaşananlardan bildiğimiz kadarıyla TSK sağlam işler yapıyor. Bu konuda sağlamdır ama siville alakasız olduğu için görünmüyordur.

http://yasad.org.tr/UserFiles/File/YASAD_Presentation.pdf

Yazılım derneği var. Yukarıdaki gibi bir belgeye ulaştım

Hocam artık önüne gelen haber sitesi kuruyor.Onu geçtim görsel ve yazılı basınada pek güvenemiyorum.Bana göre hepsi ekonomik ve siyasi kaygılardan dolayı objektif bir bakış açısı sergileyemiyorlar.

arbeit macht frei
Toplam Hit: 3383 Toplam Mesaj: 40