Ubuntu Performansı Nasıl?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Lenovo yoga3 pro var elimde ancak m71 değil m51 işlemcili yani 1.10 ghz lik bi  mobil işlemcisi var, youtubeda bile tam ekrana geçerken kasıyo, sürekli kasıyo, heryerde kasıyo. şuan masaüstünde ubuntu kullanıyorum çok hızlı geliyo ancak masaüstü i7 16gb ram li olduğu için ben bile binsem hızlı açar.
    linux olarak Ubuntu kurmakta kararlıyım çünkü biolinux(ubuntu 14.04) kullanmam gerekiyo, acaba yine yavaş olur mu yoksa gözle görülür bir hızlanma olur mu?

Birde format atmadan önce önerileriniz neler

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlpBTN
    AlpBTN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Eminim sizin bir işletim sistemini daha hızlı çalıştıran yöntemleriniz vardır. Ancak hem windowz hem lınüx kullanmış, şu anda da lınüx(LinuxLite(Ubuntu)) kullanan biri olarak:

WINDOWS, Lınuxten dahah ızlı. Belki kernel, processler tipi konularda linüxün kanıtlanabilir hız avantajı vardır (teorik olarak) ancak şu bir gerçek ki gunumuz programlarını ve dunyasını dusundugumuzde WINDOWSun yeni versiyonları Lınuxun tum versionlarına hız konusunda üstün.

4gb ram, 2 .2*4 ghz işlemci(İ3) makine ile,
            -> Windows kullanırken: "Vay be kaç yıllık makine, 750tlye almıştım hala canavar gibi çalışıyor"
            -> Linux kullanırken: "Bu makineyi değiştirmem gerek çok takılıyor"
    diyorum. Ve bu, belki de lınuxun en hafif versionlarından biri olan linuxlite için geçerli.

Ama şu da var, linuxlite'ı internetten indirip kullanabilirken neden windowsa o kadar para ödeyeyeim? Bu makineyi ilk aldığımda wındows yukluydu(işletim sistemi parasını ödemişim yani alırken)
    Sonra sorunlar olmuş makine sıfırlanmış ve şu an wındows kullanmak istersem yeniden para ödemek zorundayım. 

Ve Linuxlite'ın hesap makinesinde bulunan bariz bug yüzünden hesap makinesi için chromu kullanıyorum ve daha bir çok şey

AlpBTN tarafından 07/Ağu/17 11:02 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

donanım belli, gücü belli

işletim sistemi değiştirerek bir şeylerden kaçamazsın

hatta genel olarak windows için konuşmak gerekirse,

intel/nvidia/amd tarafındaki driver güncelleme desteğiyle linux'dan bi tık önde olduğu aşikar

linux sunucuyu çok severim, lakin kişisel bilgisayarlarda performansa bir katkısını gördüğüm söylenemez

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlpBTN
    AlpBTN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam bir sunucu ihtiyacı olduğu zaman ben de $5-10'a bir linux vps alıp, centos kurup; php, nodejs ne istersem kullanıyorum istersem upgrade ediyorum ve gayet memnunum

ancak pc olarak, windowzu ozluyorum denebilir.

En basitinden, geçen telefonu usb kabloyla makineye bağladım 1 saat uğraştım ki bir dosya alabileyim. windowz olsa kabloyu takınca ding dong deyip her şeyi anında gösteriyor. Tabi linuxun da birçok dağıtımı var hepsini bilemem ben ubuntudayım(linuxlite) belki de en meşhuru bu

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

orjinalinde hangi işletim sistemi vardı bunun ? 

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

çok bilgili değilim fakat şimdiye kadar (15 yıllık masaüstü olsun notebook olsun) tüm bilgisayarlarımda linuxün bariz hızlı olduğunu gördüm. win7 ile bu fark azaldı diyebilirim yine de özellikle eski pclerde linux hep önde görünüyor. tahminim biraz da pc ile ilgili. donanımlara göre değişebilir. nvidia driverları çok uyumlu çok performanslı olmuyor linuxte. günlük kullanım için internete girmek için ise windows birçok açıdan eziyet.

linuxün herhalde biraz da doğru versiyonunu bulmak lazım. hem donanım hem kullanım açısından uyumlu olanı windowsu aratmaz diye düşünüyorum.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Cİhazınız ubuntu ile stabil olmayabilir, ama linux mint kurmanız daha iyi olacaktır. Hafif sürüm olarak başlayın kasmaz ise kde gnom vs geçersiniz. 1 kişiye daha linux'u aşılarsak ne mutlu bize :)

Siper et klavyeni, Dursun bu hayasızca akın...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Aslına bakarsanız standart kurulumlarda hız olarak çok büyük farklar yok. Ama Linux tarafında şöyle bir şey var: İstediğin paketin kaynağını alıp eğer derleyici parametrelerinı nasıl kullanacağını çok iyi biliyorsan kendi makinene özel olarak derleyebilirsin. Bunun için tabi işlemci özelliklerini falan çok iyi bilmen de gerek. Paketler genelde işlemcilerin sağladığı ekstra özezllikleri düşünmeden genel parametrelerde derlenir.

Standart olarak gelen dağıtımlarla hızı pek fark edemezsiniz. İpi kendi eline alıp birçok ayarı optimize etmen lazım. Bunu yaptın mı cidden hız farkı oluyor. Bir de SSD varsa daha hızlı olur.

Ayrıca Mint XFCE denemenizi öneririm.

SkynetX tarafından 07/Ağu/17 10:48 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

ben 6 yıllık bilgisayarımda ubuntu kullanıyorum uzun zamandır performansı tatmin edici ancak SSD önemli bir faktör.

Realist tarafından 07/Ağu/17 10:51 tarihinde düzenlenmiştir

..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Dün yazmıştım gitmemiş şuan fark ediyorum,telefondan yazdığım için herkesi tek tek alıntılayamadım kusura bakmayın.

8gb ram var 1600 den fazla diye biliyorum frekansı, 256gb da ssd var, masaüstünde ubuntuda baktığımda 1gb ram harcanıyo, benim laptopta masaüstüne geldiğimde 3,70 gb ram harcanıyo, ubuntuda daha hızlı olmaz mı?ssd işi kurtarmaz mı hız konusunda?

birde çift işletim sistemi kurma dedi bi arkadaş illaki yorar 6 ayda yada senede bir format gerektirir dedi, çift linux kursam da aynısı geçerlimi ki?

çünkü benim ubuntuyu kurmam gerek bazı analizler yapıyoruz ve uygulamalar ubuntu tabanlı tutorial ların hepsi ubuntudan gösteriyo, çalışacak olduğumda ubuntuya geçerim sonra geri mint veya dediklerinize, acaba öyle olmaz mı?

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    erebos bunu yazdı

Dün yazmıştım gitmemiş şuan fark ediyorum,telefondan yazdığım için herkesi tek tek alıntılayamadım kusura bakmayın.

8gb ram var 1600 den fazla diye biliyorum frekansı, 256gb da ssd var, masaüstünde ubuntuda baktığımda 1gb ram harcanıyo, benim laptopta masaüstüne geldiğimde 3,70 gb ram harcanıyo, ubuntuda daha hızlı olmaz mı?ssd işi kurtarmaz mı hız konusunda?

birde çift işletim sistemi kurma dedi bi arkadaş illaki yorar 6 ayda yada senede bir format gerektirir dedi, çift linux kursam da aynısı geçerlimi ki?

çünkü benim ubuntuyu kurmam gerek bazı analizler yapıyoruz ve uygulamalar ubuntu tabanlı tutorial ların hepsi ubuntudan gösteriyo, çalışacak olduğumda ubuntuya geçerim sonra geri mint veya dediklerinize, acaba öyle olmaz mı?

1- Linux mint kur hocam. Bak sorun yok ise ubuntu kur. Windows kadar linux sistemi yormaz.

2 - Windows ta az ram ve cpu kullanıyor, linux da daha hızlı olur diye düşünmek pek doğru olmaz donanım uyumu gerekir.

3 - Hiçbir sisteme gerekmedikçe format atılmaz. Format ise geri dönüşümü olmayan sistem hataları için kullanılır.

4 - Yok ben arkadaşıma inanırım dersen o zaman sanal da kuracaksın.

Siper et klavyeni, Dursun bu hayasızca akın...
Toplam Hit: 2233 Toplam Mesaj: 15
ubuntu