folder Tahribat.com Forumları
linefolder Android - IOS Programlama
linefolder Unbalanced - Xamarin Nedir ?

Unbalanced - Xamarin Nedir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

çıktı olarak apk boyutlarında büyük farklılıklar oluyormu ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

güzel soru.. Bana göre boyutlar aslinda cok önemli degil ama kücük bir app icin boyut büyükse rahatsiz edici. Evet flutter'in boyutu diger teknolojilere göre büyük (xamarin haric)

burda xamarin haric karsilastirmalar verilmis

https://android.jlelse.eu/comparing-apk-sizes-a0eb37bb36f 

asagidaki linkte de xamarin ve flutter karsilastirilmasi verilmis ve söylenene göre xamarin'in boyut farki flutter'dan 2 kat yüksek. 

https://medium.com/@lewixlabs/xamarin-vs-flutter-565b58088a40

Ben bunun testlerini yapmadim o yüzden kendi acimdan kesin böyledir diyemem. Xamarin.forms ile yaptigimiz uygulama gayet 65 mb civari ve bence o uygulama icin uygun bir boyut. Aynisini flutter ile yapsaydik, %50 fark olacagini sanmam. 45-50 mb arasi olacagini varsayardim cünkü icerisinde grafikler var ve onlar baya yer kapliyor.

Hangisi daha cabuk aciliyor ve daha cabuk reaksiyon veriyorsan dersen, flutter diyebilirim. Tabi ayni app üzerinden test etmek gerek.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    CnkGn bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Selam hocam, düşüncelerinize saygı duymak ile birlikte sormak istediğim bir şey var. Kotlin faciası derken tam olarak neyi kastetmiştiniz?

Konudan bağımsız olarak, dil fanatikliğini pek anlamlı bulmuyorum. En nihayetinde ikisi de yazılım geliştirmek için bir araç. Amaç değil. O an eğer projenizin ihtiyaçlarını karşılıyor ise kullanılır. Aksi durumda alternatifleri düşünülür. Tabiki paralelinde yeni teknolojileri de takip etmek kaydı ile.

Hocam adamlar kotlin diye bir dil çıkardı. Daha sonra android'i bu dille kodlattılar. Fuschia'yı bu dille kodlatacağız dediler. Her şeyi bu dil üzerinden geliştircez falan fistan bir çok şey vaad etti. JAVA yazanların bir çoğu kotlin'e geçmedi (Bende geçmedim) herkes JAVA yazmaya devam etti. Kotlin'e yönelim çok ama çok azdı. Son 1 senede google bunu görüp zorla ama zorla kotlin'e geçirdi herkesi. Hatta son konfreansında Android JAVA'yı artık desteklemiyor kodları Kotlin'de yazın dedi. Yeni Android Studio versiyonunda falan hep kotlin ile açılıyor projeler.

Flutter'da veya React-Native de Kotlin'i seçmemenize rağmen proje kotlin diliyle oluşturuluyor artık. JAVA Yazamıyorsunuz yeni projeler için (Belki bir yöntemi vardır ama sonuçta bunu yapan ve isteyen google ben buna bakıyorum). 

Referans olarak nereyi baz alıyorsun bilmiyorum fakat github trend repositorylerine bakalım.

https://github.com/trending/kotlin

https://github.com/trending/java

Java trend listesinde android ile alakalı geliştirmelerde son yıllarda ciddi azalma var.

Stackoverflow.com'un 2019 için açıkladığı verilere göre de ciddi derecede kotline eğilim olduğunu görüyoruz

https://insights.stackoverflow.com/survey/2019#technology-_-most-loved-dreaded-and-wanted-languages

Ek olarak, yerli ve yabancı olmak üzere çoğu android etkinlikleri kotlin üzerine kurulu. Reddit androiddev topici kotlin ile yıkılıyor :)

Dip not : javadan kotline geçtim. 1 yıl oluyor. 

CnkGn tarafından 21/Eyl/19 20:53 tarihinde düzenlenmiştir

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saybirs
    saybirs's avatar
    Erkek

1 yıldır kotlin ile geliştiriyorum iyidir hojdir ama flutter daha hojdır

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek

Yukarıda bahsettiğim şeyler dil, platform veya framework yarıştırmak değil. Kotlin çok başarısız bir dil, google zorla geçirdi gibi şeyler biraz ütopik geldi o yüzden sayılar ile konuşmak istedim :) 

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    CnkGn bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    CnkGn bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Selam hocam, düşüncelerinize saygı duymak ile birlikte sormak istediğim bir şey var. Kotlin faciası derken tam olarak neyi kastetmiştiniz?

Konudan bağımsız olarak, dil fanatikliğini pek anlamlı bulmuyorum. En nihayetinde ikisi de yazılım geliştirmek için bir araç. Amaç değil. O an eğer projenizin ihtiyaçlarını karşılıyor ise kullanılır. Aksi durumda alternatifleri düşünülür. Tabiki paralelinde yeni teknolojileri de takip etmek kaydı ile.

Hocam adamlar kotlin diye bir dil çıkardı. Daha sonra android'i bu dille kodlattılar. Fuschia'yı bu dille kodlatacağız dediler. Her şeyi bu dil üzerinden geliştircez falan fistan bir çok şey vaad etti. JAVA yazanların bir çoğu kotlin'e geçmedi (Bende geçmedim) herkes JAVA yazmaya devam etti. Kotlin'e yönelim çok ama çok azdı. Son 1 senede google bunu görüp zorla ama zorla kotlin'e geçirdi herkesi. Hatta son konfreansında Android JAVA'yı artık desteklemiyor kodları Kotlin'de yazın dedi. Yeni Android Studio versiyonunda falan hep kotlin ile açılıyor projeler.

Flutter'da veya React-Native de Kotlin'i seçmemenize rağmen proje kotlin diliyle oluşturuluyor artık. JAVA Yazamıyorsunuz yeni projeler için (Belki bir yöntemi vardır ama sonuçta bunu yapan ve isteyen google ben buna bakıyorum). 

Referans olarak nereyi baz alıyorsun bilmiyorum fakat github trend repositorylerine bakalım.

https://github.com/trending/kotlin

https://github.com/trending/java

Java trend listesinde android ile alakalı geliştirmelerde son yıllarda ciddi azalma var.

Stackoverflow.com'un 2019 için açıkladığı verilere göre de ciddi derecede kotline eğilim olduğunu görüyoruz

https://insights.stackoverflow.com/survey/2019#technology-_-most-loved-dreaded-and-wanted-languages

Ek olarak, yerli ve yabancı olmak üzere çoğu android etkinlikleri kotlin üzerine kurulu. Reddit androiddev topici kotlin ile yıkılıyor :)

Dip not : javadan kotline geçtim. 1 yıl oluyor. 

Hocam insanlar zorunda kaldığı için popülerleşti :) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam kotlin, flutter'dan daha önce duyruldu ve daha cok pohpohlandi. Verdigin linkte kotlin %72 iken dart da %66 da ki dart dili google'un dili degil. Ben kotlin cok iyi ya da kötü demedim benim haddim de degil böyle bir sey demek ancak vaad edilen java'nin yerine konulacak bir dil degil (henüz) ve ilerde olacagini kesinlikle düsünmüyorum, flutter tanitildikca popülerligi daha cok artiyor.

Istiyorsan bu konuyu sakla ve 1 yil sonra tekrar ac, flutter ve kotlin popülerligini tekrar karsilastiralim, flutter'in fark atacagi düsüncesindeyim. Kotlin beklenen patlamayi yapamadi en azindan ilk söylendigi gibi bir patlama olmadi, benim söylemeye calistigim hayal kirikligi bu. Kotlin'in diger dez avantaji sadece android uygulama gelistirmek (mobil icin konusuyorum) ancak flutter ile ios programlama da yapabiliyorsun (cross platform zaten ama windowsun mobile tarafi henüz desteklenmiyor). Hal öyle olunca neden insanlar kotlin'e yönelsin ki? Java bilmek bir cok acidan avantaj cünkü java bilen adamin sadece android uygulama gelistirmesine gerek yok, bir cok firma özelikle avrupa'da javaci ariyor. O yüzden mobile baslayacak biri kotlin mi flutter mi karsilastirmasi yapinca flutter'i tercih edecektir. Ben kendi tecrübe ve bilgime dayanarak flutter'in asiri popüler olacagini düsünüyorum, google da zaten flutter'a daha cok yatirim yapiyor ve popülerligi arttigini gördükce daha da artacak.

aslinda flutter ve kotlin'i karsilastirmak biraz mantiksiz cünkü flutter bir dil degil, kotlin bir dil ve flutter cross platform destekleyen bir teknoloji. 

Kisaca bu ise girismekte olanlara tavsiyem ne diye sorulursa; cross platform icin bir dil/teknoloji araniyorsa xamarin.forms dan ziyaede flutter'a yönelmeleri (profesyonel anlamda is bulmak suan zor olabilir cünkü yeni), sadece android yazilimcisi olmak istiyorsa kotlin'e yönelebilir ama ben terchimi yine java'dan yana kullanirdim.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 6398 Toplam Mesaj: 28
xamarin unbalanced xamarinnedir