folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Üniversite Harç Parası 2547 Sayılı Kanun Değişikliği - Alttan Aldığın Derse Ek Harç

Üniversite Harç Parası 2547 Sayılı Kanun Değişikliği - Alttan Aldığın Derse Ek Harç

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbbsg.
    agrilion
    agrilion's avatar
    Erkek

Durumun kısaca özetleyeyim: Alttan dersin çok ise ve bu derslerin üçüncü, dördüncü ( ya da daha fazla ) kez alıyorsan harç parasını denkleştirmek biraz zor olacak gibi. Çünkü normal harç ücretinin yanı sıra alttan aldığın dersler için de ek harç yatıracaksın.

- Önümüzdeki bahar dönemi benim 3. kez alacağım bir dersim olacak, belki benim durumumda olan başka arkadaşlar da vardır diyerek konuyu açıyorum.

İŞTE O YASA!

Yapılan yasa değişikliği ile sessiz sedasız getirilen uygulama aşağıdaki gibidir:

a. 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasındaki süreler içinde aynı yükseköğretim kurumundaki öğrenimi  sırasında bir   derse  üçüncü  defa kayıt yaptırılması halinde,  ilgili  dönem için öngörülen katkı payı ya da öğrenim ücretinin yanı sıra kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için belirlenen kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde elli fazlası, dördüncü defa kayıt yaptırılması halinde yüzde yüz, beşinci veya daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde üçyüz fazlası ile hesaplanır.

b. 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasındaki süreler içinde öğrenimin tamamlanamaması halinde, her bir ilave ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c)  fıkrasına göre belirlenecek olan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde yüzü, ikinci defa kayıt yaptırılması halinde yüzde ikiyüzü, üçüncü defa kayıt yaptırılması halinde yüzde üçyüzü, dördüncü ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde dörtyüzü olarak hesaplanır.

c. 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasında belirlenen süreler içerisinde yandal veya çift anadal öğreniminin tamamlanamaması nedeniyle ilave ders alınması halinde, her bir ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasına göre hesaplanan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde yüzü, ikinci defa kayıt yaptırılması halinde yüzde ikiyüzü, üç ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde üçyüzü olarak hesaplanır.

d. Lisansüstü öğrenimin,  2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasındaki süreler içinde tamamlanamaması  halinde, tez aşamasında  ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti, lisansüstü öğrenim için belirlenen dönemlik katkı payı veya öğrenim ücretine bu maddenin (b) fıkrasındaki oranlar uygulanarak hesaplanır.

Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek

hoca kaynak ne ? bnm ev arkadaşının alttan 10dan fazla dersi var :D

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbbsg.
    agrilion
    agrilion's avatar
    Erkek

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/universitelilere-inanilmaz-harc-tuzagi-haberi-46201

ekşide de buldum: http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=2011-2012+üniversite+harçları

hocam alttan ders olması problem değil, altta kalan dersini 3. veya daha fazla kez alman sorun çıkartıyor. 

Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek

valla hiç dersim yok alttan son yılıma girdim sorunum yokta ev arkadaşım sıkıntılı artık 5-10 milyar öder herhalde :)

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

göt korkusuna asılırız artık derse :d

"bea"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bitirin de siktirin gidin bence bir ders alttan 3den fazla alınır mı ya 10 kat harc almaları lazım bence böylelerinden zamanında bitmeyen okuldan hayır gelmez

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Harç oldu haraç :/ ama iyi de oldu ders bırakmaya yemez artık alttan :)

Si vis pacem para bellum.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Smirnoff
    Smirnoff's avatar
    Erkek

Götümüzdeki donu alıcaklar yakında. O zaman bütün oscarlar kalkıcak tayyeba.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeYeT
    HeYeT's avatar
    Erkek
    5dersim alttan kimisi 3. kimisi 4. 170 normal 39 tl ek katki payi yaziyor kayit sisteminde. gecen yil donem basi 360 tl ye yakin yatirmistim boyle indirim li gibi bise olmus ii yani. yuzde arttirrma olayi zaten vardi yillardir yeni gelmis bise degil her uzattigin seene icin otomatik artardi ama boyle uygun olmus. (fen ede. matematik)

matematik24.com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetcan
    mehmetcan's avatar
    Erkek

iyide bu yeni gelmedi ki

bizde keyfine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik ; hayatla erken seviştik herşey üstümüze kaldı
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    66albay
    66albay's avatar
    Erkek

KaRaKuLe bunu yazdı:
    -----------------------------

bitirin de siktirin gidin bence bir ders alttan 3den fazla alınır mı ya 10 kat harc almaları lazım bence böylelerinden zamanında bitmeyen okuldan hayır gelmez

-----------------------------

dur tahmin edeyim; işletmemi okudun iktisat mı....

c farz , java sünnet, msdn kutsal kitaptır, f1 yardımcın olsun. Cumaya gittim dahada gelmem
Toplam Hit: 11148 Toplam Mesaj: 74