Uv-C Lamba

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

İnternette çeşit çeşit uv lamba var. En etkilisi uv-c diyorlar.

Kendi odama bundan bir tane alıp evden çıktığımda çalıştırayım diyorum. Dikkatli kullanılmadığında zarar görebilirmişiz.Ben bunu odamda max. ne kadar çalıştırabilirim(Gerekirse saat ayarlı priz kullanıcam). Eve geldiğimde kapattıktan ne kadar süre sonra odaya girersem zarar görmem.

Yorumlara bakılırsa bu cihazişe yarıyor.

https://urun.n11.com/tasarruflu-ampul/osram-11w-pls-uvc-lamba-lambayi-yakacak-set-balastduy-kablo-P413282797

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

1-cildine yakın mesafeden temas ederse direk cilt kanseri olursun 
    2-ciddi miktarda ozon üretir, geldiğinde iyi havalandırıp zehirlenme riskinden kurtulsan bile sen gelene kadar metal ne varsa paslanır kullanılmaz hale gelir. -> çalışır halde bırakırsan tabi. 

3- ne gereği var? 

Çok sıkılıyom
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

25 m2 lik bir oda için ortalama 10 saat kadar açık kalması lazım bu zaman zarfında ürettiği ozon ile elektronikler bozulur metaller paslanır yetmez havalandırmadan girersen senide patates eder onun yerine odana girmeden 1 saat önce camını aç havalandır

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

Alternatiflere yönel derim zaten odana koyabileceğin bir uv-c lambanın virüse yakalanıp yakalanmama riskini azaltacağını sanmıyorum. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek
    sRcN bunu yazdı

25 m2 lik bir oda için ortalama 10 saat kadar açık kalması lazım bu zaman zarfında ürettiği ozon ile elektronikler bozulur metaller paslanır yetmez havalandırmadan girersen senide patates eder onun yerine odana girmeden 1 saat önce camını aç havalandır

Sen bilirsin :) Bu full spekturumlardaki uv bu kadar etkili değil demi.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek
    Wort bunu yazdı
    sRcN bunu yazdı

Sen bilirsin :) Bu full spekturumlardaki uv bu kadar etkili değil demi.

yok değil olsaydı kururdu bitkiler :) Yüzdesel olarak bilmiyorum ne kadar UVC içeriyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek
    SweetyVolty bunu yazdı

1-cildine yakın mesafeden temas ederse direk cilt kanseri olursun 
    2-ciddi miktarda ozon üretir, geldiğinde iyi havalandırıp zehirlenme riskinden kurtulsan bile sen gelene kadar metal ne varsa paslanır kullanılmaz hale gelir. -> çalışır halde bırakırsan tabi. 

3- ne gereği var? 

Anladım. O iş olmaz o zaman.
     Hurda malzeme topluyorum. Akşam eve geldiğimde üstüm toz , yağ oluyor. Elbiselerimi , it çamaşırlarımı kendi odamda çamaşır sepetinde tutuyorum.Başka odaya koyma gibi bir imkanım yok.Hergün farklı kıyafet giydiğim için baya kirli birikiyor.Hafta da bir makineye atıp yıkarım. Her evden çıktığımda pencereyi açar öyle giderim. Tozu dumanı geçtim , mikropdan virüsden tedirgin oluyorum.Farklı bir fikriniz varsa dinlerim

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

üzerinde taşıdığın virüs senin için riskli olan anladığım kadarıyla gelince hemen izole bir yerde üzerini değiştirip sıcak şu ve şampuan ile duş alırsan bence bir sorun olmayacaktır. Ayrıca gün içinde de gözlük kullanabilirsen daha iyi olur gözden de bulaşıyor malum. Bende eve gelince önce dezenfektan ile yıkanıyorum resmen ardından elbiseleri kirli sepetine atıp direk duşa gidiyorum. Allah kolaylık versin. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

https://www.hepsiburada.com/ufo-o2-uzaktan-kumandali-hava-temizleme-cihazi-p-EVUFOO2-B

bende şu var kardeşim 999a aldıktan 3 ay sonra 399a almıştım

içinde UVC lamba da var. son 1 senedir günde 12 saat çalışıyor en az. havayı uvcden geçiriyor.

herhangi bi paslanmaya falan şahit olmadım veya ozona dair "hissedebildiğim" bi rahatsızlık yok

belki bu tarz bişey de işinizi görür

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

uv-c oda, ameliyathane vb. için zayıf dezenfeksiyon sınıfına girer. Işığın materyala dik açı ile doğrudan ulaşması lazım ki oda için zor, su, yağ ve çoğu cam gibi malzemelerin iç katmanlara geçemez, etkisi çok zayıflar.

Ayrıca kısa süreli gözün retinasına ve uzun sürede cildine geri dönüşümsüz zarar verir.

Ancak ufak kapalı bir kap yapıp, içine bu ışıklardan doldurursan yüzeysel strelisazyon cihazı elde etmiş olursun. En güvenli kullanım yöntemi bu.

Berber, dişçi, ameliyat aletleri gibi şeyler yıkandıktan sonra bu tarz uvc sterilizatör belli süre bekletilir. Bazı plastik, deri, vinil gibi ürünlerde renk değişime sebep olur.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

Hay derdini ya. 

Kardeşim kendine başka yöntemler geliştir. Bu şekilde kendine çok zarar verirsin. En mantıklısı kendine bir 40-50 ayrı giysi bul. Onları dinlendire dinlendire kullan. Başka türlü dediğin yöntemler ile çok zarar verirsin kendine.

Boş İşler Uzmanı..
Toplam Hit: 2222 Toplam Mesaj: 21
uv-c lamba