folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Uygun Fiyatlı Backup Çözümü Arıyorum

Uygun Fiyatlı Backup Çözümü Arıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Senelerdir yazılmış programlar, fotograflar, git repolar, filmler falan derken TB larca veri birikti.

Ne harddisk ne de SSD lere çok fazla güvenmiyorum onun için onları kopyalamak için başka diskler alıyorum fakat çok maliyetli olmaya başladı

Eskiden DVD lere güvenle backuplardım, fakat tanesi 1 tl falandı çok ucuzdu kiloyla alıyordum. Şimdi onlara alternatif olarak Blurayler var 25 GB lık fakat çok fazla kullanılmadıkları için fiyatları yüksek, ve bi tane disk için 30 tane Bluraye yedek yapmak pratik bi çözüm değil.

Online sistem hayatta kullanmam

Sanırım serverlarda Tape Backupla çözüyorlar bu işi ama hiç kullanmadım bunlar güvenlimidir hızlımıdır hiç bilmiyorum ama 16 TB lık bir tape backup gayet uygun fiyatlı satılıyor ama yazıcıları çok pahalı

Aklınıza gelen, mevcut kullandığınız bi çözüm varmı

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

şıhım için upp

Yav he he
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek

Backup demişken alakasız olacak ama, mail.ru 1 tb disk alanımı kapattı. Nasıl tekrardan açabilirim hiç bilmiyorum. Herşeyi de oraya yedekliyordu telefon.

Varsa çözümü olan söylerse çok makbule geçer. 

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Sanırım serverlarda Tape Backupla çözüyorlar bu işi ama hiç kullanmadım bunlar güvenlimidir hızlımıdır hiç bilmiyorum ama 16 TB lık bir tape backup gayet uygun fiyatlı satılıyor ama yazıcıları çok pahalı

Tape'lerin belli standartları var, 5-6-7-8-9 fln seriyle gider, günceli 9 şu anda kullanımda ama okuyucular belli jenerasyonları destekler

tüm yedeklerini tar.gz'ye basarsan gayet hızlı şekilde backuplayıp geri okuyabiliyorsun, Google bile gmail ve drive verilerinin büyük bölümünü kasetten kurtarmıştı hatırladığım kadarıyla(tüm backup sistemleri bozulmuştu, hack de olabilir)

Tape'ler pahalı ve mümkünse birkaç yedek yapman lazım kaset olarak; ayrıca sakladığın ortam da önemli

Onun dışında, storage server toplamak için gayet güzel bir pazardasın; enterprise sas takabileceğin bir chassis'ye raid 10 şeklinde büyük bir küme yaparsan ve arada kontrol edersen 0 veri kaybıyla ilerlersin

aklına takılan bir şey olursa yaz, destek olurum şıh(tapedir odur budur)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek

duplike mesaj

Deleted001 tarafından 03/Haz/22 11:53 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

https://www.45drives.com/products/storage/

şu tarz bir şey al. anladığım kadarıyla verine çok erişmeyeceksin.

unraid + freenas la zfs volume oluşturursun. hem disk arızalarından korursun kendini hem de yanlış yazılan verini düzeltebildiği kadar düzeltir.

unraid sayesinde ilerde başka işler için kullanmak istersen o sunucuyu kolayca kurarsın üstüne.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Senelerdir yazılmış programlar, fotograflar, git repolar, filmler falan derken TB larca veri birikti.

Ne harddisk ne de SSD lere çok fazla güvenmiyorum onun için onları kopyalamak için başka diskler alıyorum fakat çok maliyetli olmaya başladı

Eskiden DVD lere güvenle backuplardım, fakat tanesi 1 tl falandı çok ucuzdu kiloyla alıyordum. Şimdi onlara alternatif olarak Blurayler var 25 GB lık fakat çok fazla kullanılmadıkları için fiyatları yüksek, ve bi tane disk için 30 tane Bluraye yedek yapmak pratik bi çözüm değil.

Hocam eve NAS al raid 1 yap geç.

istediğin yerden de erişirsin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

tape neymiş öyle ilk defa görüyorum, şaşırdım

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı

Hocam eve NAS al raid 1 yap geç.

istediğin yerden de erişirsin.

nas 1 fakir işi, allaha emanet demek hocam; bir disk çöktüğünde tamir sürecini bekleyecek sabrım var demek

ama raid 10 ve hot spare yaptın mı, diskler ardı ardına düşsün yeterli disk koyduysan kümeye sorun olmadan kullanmaya devam edebilirsin demek ama bunu raid 1 ile yapman imkansız

raid 5 ve 6 da değerlendirebilir ama önemli olan, düşük-orta boyutlu sayıca fazla disk kullanarak raid yapmak bir de kartın bunu kaldırabilmesi

@holyone bu arada atanmış sunucu alacaksan emc, hpe 3par gibi şeylere bakmanı tavsiye ederim ama depolamada ucuza kaçacağım dersen lto 9 kaset kullanırsın keyfine bakarsın

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

lto9 kaset dediniz ve anilarim canlandi

bankada tum db kasetlere yedeklenirdi :)

az insan çok huzur.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DracuLax
    DracuLax's avatar
    Erkek

Bende verileri gecircem izlemedeyim.

Toplam Hit: 2535 Toplam Mesaj: 28
yedek arşiv arşivleme backup