Uzun Aktarmalı Uçuşlarda Ne Yapılır

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saposcol
    saposcol's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

ara sıra yurtdışına tatile biletlere baktığımda bazen 15-20 saatlik aktarma süreleri oluyor.

Mesela İstanbul Bangkok uçuşlarında dubaide 20 saate yakın bekleme süreleri oluyor.

bu kadar uzun beklemelerde ne yapılır bilen duyan gören tecrübesi olanlar varmı.

Daha önceki seyehatlerimde genelde 3-4 saatlik aktarmalı uçuşları sseçiyordum ben ondan bu konu hakkında bi fikrim yok

Hakedeni hayatıma sokarım, haketmeyenin hayatına sokarım..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

3 kez endonezya bali ye gitmiş birisi olarak öncelikle biletlerimi www.skyscanner.com dan ayarlayıp gidiyorum 2 veya 3 ay öncesinden. Uzun havaalanı bekleme sürelerini seçme derim. Biraz fazla ödersin ama gideceğin yerde geçireceğin tatilin her dakikası değerli inan havaalanlarında 1 günün heba olsun istemezsin. Bali uçuşlarında ilk qatar airways ile gittiğimde 8 saat bekleme sürem vardı. Help desk e gittiğim zaman amacım sadece uçuş saatini teyit etmekti prosedürleri bilmediğim için. Kadın bana imzalı kaşeli bir kağıt verdi. Bir tane limuzin gösterdiler 5 yıldızlı otele kadar götürdüler konaklamam için. Hiçbir ücret ödemedim tamamen havaalanı karşıladı. Bunun haricinde havaalanlarında yolcu bekleme alanları oluyor orada vakit geçirebilirsin. Bu arada Qatar airways gerçekten konforlu bir hava yolu şirketi artı uçakları rahat. Şirketten şirkete değişebilir belki durumlar. Not: Doğal afetlerde de havaalanı kapanır veya herhangi bir sebepten aksama yaşanırsa o zamanda hotel veriyorlar 5 yıldız düzeyinde.

Syntax error..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

en uzun uçuşumu tayland'a yapmıştım , oradada uzun bir bekleme sürem olmadı zaten, 8 saat'i aşan sürelerde seni en yakın otele aktarmak zorunda havayolu şirketi diye biliyorum..

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek
    DevilKingtr bunu yazdı

en uzun uçuşumu tayland'a yapmıştım , oradada uzun bir bekleme sürem olmadı zaten, 8 saat'i aşan sürelerde seni en yakın otele aktarmak zorunda havayolu şirketi diye biliyorum..

Bu yanlış.

yolcunun kendi iradesi ile aldığı biletler kendini bağlar.

havayolu kaynaklı (2 veya daha fazla bağlantılı uçuş aynı hava yolu olma koşulu ile) bir aksama gecikme iptal olması durumunda

2s> ücretsiz içecek, yemek ve iletişim
    8s> konaklama 

sağlamak zorundadır.

bu uluslararası sivil havacılık örgütünün her yolcu için koyduğu bir kuraldır. ICAO.

bu yazdıklarım kendi için uçuş mesafesine göre değişebiliyor sanırım o kısımda tam net değilim.

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/pdf/yolcular_icin/yolcu_haklari_brosur.pdf

hocam senin soruna gelecek olursak fiyat daha uygun diye sana 20saatlik aktarmalı uçuş sunuyordur sistem sen aktarma sürelerini azdan çoğa sıralayarak fiyatlara bakabilirsin

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek

Valla geçen gün ben de bu ikilemde kaldım 45€ fazla verip 2 buçuk saat aktarmayı beklemeyi sectim. Diğerinin bekleme süresi 20 saat falandı. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

peki yurt dışından türkiyeye geliorum. ilk uçak pegasus ve gecikme oldu, 2. aktarma uçusumda herhangi bir firma diyelim ki bora jet yada thy. bu durumda pegasusun gecikmesinden dolayı biletim yanar mı? ben hep 2 uçuşuda pegasustan alıodum 1 kere geciktiler onda da aynı firma olunca sıkıntı cıkmadı

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Casablanca'da 9 saat bekledik. 3 film izledik.

Donuşte de istanbulda havalimanını patlattı orospu cocuğu teroristler, çıkış verdiler otelde kaldık. Ertesi gün geri dönüp bindik geldik...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

peki yurt dışından türkiyeye geliorum. ilk uçak pegasus ve gecikme oldu, 2. aktarma uçusumda herhangi bir firma diyelim ki bora jet yada thy. bu durumda pegasusun gecikmesinden dolayı biletim yanar mı? ben hep 2 uçuşuda pegasustan alıodum 1 kere geciktiler onda da aynı firma olunca sıkıntı cıkmadı

Şöyle duymuştum, 2. Uçuşun başka bir firmaya ait ise, uçak kalkar gider, bir ücret ödemezler ama aynı firma ise o zaman bilet yanmıyor diye biliyorum. Zaten o yüzden aktarmalarda aynı firmayı tercih edin diyorlar genelde. 

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek
    cuneyd bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

Şöyle duymuştum, 2. Uçuşun başka bir firmaya ait ise, uçak kalkar gider, bir ücret ödemezler ama aynı firma ise o zaman bilet yanmıyor diye biliyorum. Zaten o yüzden aktarmalarda aynı firmayı tercih edin diyorlar genelde. 

aynı havayolu ise bağlantılı uçuş oluyor hocam zaten bavulda verip almazsınız yolculuğa devam edersiniz.

eğer bi gecikme veya iptal olursa uçuşlardan birinde havayolu kalan uçuşları değiştirir.

ama misalen istanbul köln THY, köln peru Lufthansa ile gidiyorsunuz. THY gecikme veya iptal yaparsa bu lufthansanın sikinde olmuyor banane diyor.

ama mesela şöyle bir olayda var

istanbul new york yaptınız. devamında new york teksas yapıcaksınız bunu american airlines veya delta yapıyor ama bilet alımı sırasında THY ortak uçuş bilgisi paylaşırsa(bilet üzerinde THY uçuşu gözüksede altında operated by DELTA AIRLINES yazar) dolaylı yoldan sizin istanbul new york uçuşunda gecikme iptal olursa kalan uçuşlarıda değiştirirler.

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Hocam mesela Antalya - İstanbul a Pegasus ile ordan da yurtdışına THY ile gideceğini varsayalım. Biletlerin ayrı ayrı olacağı için Pegasus un gecikmesi THY bağlamaz. Eğer böyle olmak zorunda ise iki uçuş arasında 2 saat değilde 5-6 saat bekleme süresi olmalı her ihtimale karşı. Diğer taraftan her iki biletin de aynı havayolu şirketine ait olursa bagaja verdiğin bavulların otomatik taşınır en son nerede ineceksen oradan alırsın. Minik olan beraberindeki kabin bagajın hariç. Herhangi bir aksaklıkta diğer bağlantılı uçuşunda otomatik olarak değişir.   

Syntax error..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Aynı sorunu bende yaşıyorum.

yılda 2 kez tayland a giderim, aktarma esnasında bekleme sürelerini içeride gezerek yada uyuyarak geçirmekten sıkıldım.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
Toplam Hit: 2731 Toplam Mesaj: 17
bilet uçak