Veganizm

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Çok enteresan noktalara değiniyor, dikkatle izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Lütfen hem izlemeyip hem de konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar ( bkz. fikir sahibi olmak bilgi sahibi olmak değildir ) yorumlamasın.

Teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=8ocqCy0qEkA

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Gordugum sey: Birkac markanin reklamini cok guzel bir sekilde yapmis.

Dusundugum sey: Keske dogdugunda annesi kendi sutunu vermek yerine bezelye verseymis de bugunlere oyle gelmeye calissaymis.

sigara değil, balık olan.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Dusundugum sey: Keske dogdugunda annesi kendi sutunu vermek yerine bezelye verseymis de bugunlere oyle gelmeye calissaymis.

Hiç bir haklı yanını sezemedin mi hocam

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    noname bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Hiç bir haklı yanını sezemedin mi hocam

Yok vallahi sezemedim. Biz omnivoruz zaten varligimizin tanimi boyle. Ama hitabi, konusma bicimi ve vegan olmasina ragmen o vucudu yapabilmis olmasi gercekten takdire sayan.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ARIZALI
    ARIZALI's avatar
    Erkek

Tüm bunlari izledigi halde hala et yemeye devam edenlere inanamiyorum. Dedigi gibi, kurban siz olmadikca sorun yok.

Mütesekkirim, 1 yildan fazla oldu et yemiyorum. Vicdanim cok rahat.

Siyasi ve dini dogma aksini iddia etse de hayvanlar bize ait degiller.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    ARIZALI bunu yazdı

Tüm bunlari izledigi halde hala et yemeye devam edenlere inanamiyorum. Dedigi gibi, kurban siz olmadikca sorun yok.

Palm, soya, seker kamisi gibi bitkilere talebi artirarak iyi bir sebeple oldugunu dusunup cevrenin katledilmeye devam edilmesine de katkida bulunuyorsun.

Bence icin o kadar rahat olmasin.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Social_and_environmental_impact_of_palm_oil

http://wwf.panda.org/what_we_do/how_we_work/businesses/transforming_markets/mti_solutions/certification/agriculture/palm_oil/

http://wwf.panda.org/what_we_do/how_we_work/businesses/transforming_markets/mti_solutions/certification/agriculture/soy/

http://wwf.panda.org/what_we_do/how_we_work/businesses/transforming_markets/mti_solutions/certification/agriculture/sugarcane2/

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    ARIZALI bunu yazdı

Takdir ettim, şu bir sene içerisinde vücudunda özellikle sağlığınla ilgili fark ettiğin değişiklikler var mı hocam, bağışıklığın zayıflayıp daha kolay hasta olma/daha zor iyileşme vs. gibi yan etkiler veya eskisinden daha mı sağlamsın :))

Yani hayvansal gıdaları kesip veganizme başladığın o bir sene içerisinde gözle görülür ne farklılıklar sezebildin, şunu şunu bil diyebileceğin herhangi bir şey var mı?

@izzmarit hocam verdiğin linkleri inceleyeceğim, ama verdiğin linkler her ne olursa olsun, sokaktaki kedi köpeğe eziyet edildiğinde (umarım)gösteriyor olduğun hassasiyeti, hayvanlar sırf senin  karnını doyurmak için katledildiği zaman da göstermek zorundasın. 

Konudaki ilk yorumdaki bezelye esprini de şimdi gördüm, eğer anne sütü dahil hayvansal gıdalardan arınmak olarak algıladıysan çok yanlış olmuş

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SDANACI
    SDANACI's avatar
    Erkek

Katılmıyorum. İnsan hem etçil hem de otçul bir yaratıktır. Sizin et veya ot yemeniz tabiat anayı gıdıklamaz bile... İnsan anatomisinin iki gıda türüne de ihtiyacı vardır. Katliam şeklinde hayvan kesimlerini tabii ki onaylamiyorum ama tek tip beslenme, yaşlanınca üstesinden gelemeyeceginiz rahatsızlıklar yasamaniza neden olacaktır, bunu bilin...

All is well !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    noname bunu yazdı

...

@izzmarit hocam verdiğin linkleri inceleyeceğim, ama verdiğin linkler her ne olursa olsun, sokaktaki kedi köpeğe eziyet edildiğinde (umarım)gösteriyor olduğun hassasiyeti, hayvanlar sırf senin  karnını doyurmak için katledildiği zaman da göstermek zorundasın. 

Konudaki ilk yorumdaki bezelye esprini de şimdi gördüm, eğer anne sütü dahil hayvansal gıdalardan arınmak olarak algıladıysan çok yanlış olmuş

Oyle bir zorunlulugum yok hocam zira kedi kopegin yenmesine de karsi degilim. Ayinin biri beni parcalasa yese buna da yapacak bir seyim yok. Bu konuda yapabilecegimiz tek sey de daha hizli bir olum varken yavas ve aci verici olmamasini tercih etmektir.

Benim karsi oldugum sey zevk icin aci cektirmek ya da aci icinde birakmak. Biz yemek icin hayvan oldururuz. Kaplan da oldurur. Aramizda fark var falan demeye gerek yok, hicbir fark yok. Kedi kopek orneginden gidip dost oldugun sevdigin hayvanin yenmesine bir sey demiyorsun diyeceksen, kaplan da keciyle arkadas olup onu yemeyebiliyor. Insani diger canlilardan cok farkli cok ulvi sanmayi birakin bi her seyden once. Bildigin memeliyiz.

Anne sutu de hayvansal gida evet, neresi yanlis olmus? Ustelik var cocugumun hayvansal hicbir sey yemesini istemiyorum o yuzden emzirmeyecegim diyen bezelye kafali anneler de. 

Kendin izlemeden yorum yapmayin dedikten sonra "linklere bakmadim ama ne olursa olsun," diye cumleye basladigin icin sana fikir sahibi olmak bilgi sahibi olmamaktir diyebilir miyim?

izzmarit tarafından 03/Şub/16 20:06 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ARIZALI
    ARIZALI's avatar
    Erkek

Peki ya hayvan, balik ciftliklerine ne demeli? Ineklerin saldigi ve dünyayi isitmakta en fazla etkisi olan gazlara? Bu hayvanlarin sayisini arttirmak icin ciftlikler kuruyoruz, onlari zorla hamile birakiyoruz, sonra bebeklerini ellerinden aliyoruz. Yillarca kullandiktan sonra en acimasiz yöntemlerle öldürüyoruz. Ne oluyor bize?

Insan hem etcil hem otcul degildir aktivist, belli ki video izlenmemis.

Ben vegan degil de vejeteryan oldum. Benim farkedebilecegim kadar bir degisiklik olmadi vücudumda bir yildir. Tabi bir uzman daha saglikli bilgi verebilir.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

Allah vegan olmamızı isteseydi Hz.İbrahim'e koç değil roka indirirdi.

le le le sakine