Vekalet Hakkinda Sorularim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhabalar

bir anonim şirketim var, bu şirketteki her türlü işi halletmesi için birine vekalet vermek istiyorum noterde. ilerde sorun yaşamamak için nelere dikkat etmem gerekiyor ?

noterler her ayrıntıyı tek tek yazdıkları için bişeyi atlamasınlar istiyorum sonra uğraşıp dururum

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Süreli olmasina dikkat et.

Yapilacak islemler icin ikinci birinin daha onayinin olmasi sarti kosabilirsin.

Herseyi acik acik ve tek tek yazili olmasinda fayda var. Sadece sunu sunu yapabilir ama sunu sunu yapamaz veya su su yapacaklari icin 2. vekalete sahip kisinin onay imzasi gerekir gibi seyler olabilir.

Orn: Sirket adina hat actirmaya, kapattirmaya, tarife degisikligi yaptirmaya, adres degisikliği yaptirmaya tam yetkilidir ama hattin devredilmesine yetkisi yoktur gibi.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    underzero bunu yazdı

Süreli olmasina dikkat et.

Yapilacak islemler icin ikinci birinin daha onayinin olmasi sarti kosabilirsin.

Herseyi acik acik ve tek tek yazili olmasinda fayda var. Sadece sunu sunu yapabilir ama sunu sunu yapamaz veya su su yapacaklari icin 2. vekalete sahip kisinin onay imzasi gerekir gibi seyler olabilir.

Orn: Sirket adina hat actirmaya, kapattirmaya, tarife degisikligi yaptirmaya, adres degisikliği yaptirmaya tam yetkilidir ama hattin devredilmesine yetkisi yoktur gibi.

abi işte şu an şirketle ilgili bişey yok kafamda. ben yurt dışına gideceğim ,eşime vekalet vereceğim. bi iş çıkınca tekrar dönmem gerekmesin diye.

atıyorum şirket adına telefon hattı alabilir hiç aklıma gelmemişti, bu tarz detaylar önemli mi ? yarın bi gün şirketi satmak istedim diyelim "bu vekalette xx yok" diye sıkıntı çıkar mı ? 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Vekalet işi saçma sapan işliyor bizim ülkede. Aynı şekilde babamda yurt dışına giderken anneme vekalet verdi. Akla gelebilecek her maddeyi ekledik. Ama mesela bankada bir işlem yapılacak atıyorum A şubesi ben yapamam, asıl kişi lazım derken B şubesi hiç sorgulamadan yapıyor filan. Biz çok sıkıntı çektik ne yapsak asıl kişi lazım dediler ee biz niye vekaletname çıakrdık o zaman. Birde aynı bankanın bir şubesi yapıp diğeri yapmayınca filan da güven sorunu oluyor. En temizi vasi yapmak sanırım ama onun da prosedürleri nasıl bilmiyorum.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    RaAmLis bunu yazdı

Vekalet işi saçma sapan işliyor bizim ülkede. Aynı şekilde babamda yurt dışına giderken anneme vekalet verdi. Akla gelebilecek her maddeyi ekledik. Ama mesela bankada bir işlem yapılacak atıyorum A şubesi ben yapamam, asıl kişi lazım derken B şubesi hiç sorgulamadan yapıyor filan. Biz çok sıkıntı çektik ne yapsak asıl kişi lazım dediler ee biz niye vekaletname çıakrdık o zaman. Birde aynı bankanın bir şubesi yapıp diğeri yapmayınca filan da güven sorunu oluyor. En temizi vasi yapmak sanırım ama onun da prosedürleri nasıl bilmiyorum.

ben de böyle saçmalıklardan korkuyorum. noter az para da değil, şimdi gitsem kelime başı sayfa başı vs derken bin liralık olcam

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tri
    tri's avatar
    Erkek

elektronik sistemden almaya yetki koydurmayı unutma, suret alırken sorun yaşamamak için

yetkileri başkasına tevkil teşrik ve azle yetkisi yazdılrabılırsın  (yetkilerin bir kısmını veya tamamını başkalarına devredebilir anlamı taşıyor) eşin her işlemi kendi yapamaz, Muhasebe yetkisi, araç işleri veya avukat vekaleti kısmını başkalarına devretmesi gerekebilir

birde vekaletname her işi yapmaya şeklinde çalışmıyor mutlaka yapılacak işi belirtmen gerekiyor istersen 100 sayfa yazdır mutlaka eksıkler cıkacaktır. özellikle bankalar kendi içyönergelerine göre hareket ediyor.

sorun olursa pm atabılırsın.

Birde Noterde başkatibim 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    metalati
    metalati's avatar
    Erkek

Çok para ister noter oyle Bin TL ye cozulcek iş değil

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

ahzu kabz yetkisine gerek yoksa çıkart vekaletten

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

Eger spesifik bir durum yoksa, gerektiginde gittigin ulkedeki buyukelcilik/konsolosluktan o is icin velaketname hazirlatir yollarsin. Boylece ortada bir gerek yokken masraf da yapmamis olursun.

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    gkhn bunu yazdı

Eger spesifik bir durum yoksa, gerektiginde gittigin ulkedeki buyukelcilik/konsolosluktan o is icin velaketname hazirlatir yollarsin. Boylece ortada bir gerek yokken masraf da yapmamis olursun.

ordan daha pahalı olmazmı ? 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı
    gkhn bunu yazdı

ordan daha pahalı olmazmı ? 

Dolarin son atagiyla 13'lere gelmesinden once passport basvurulari falan turkiyeden daha ucuza geliyordu, simdi azcik daha pahali.

Velaketnamede de Ekstrem bir fiyat farki olacagini sanmiyorum. Kaldi ki her sey icin sayfalarca hazirlatmaktansa, spesifik bir sey icin hazirlatmak daha ucuza gelir.

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
Toplam Hit: 1223 Toplam Mesaj: 15
vekalet noter