Vekaletin Tek Taraflı Feshedilmesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    roccocan
    roccocan's avatar
    Erkek

Sevgili dostlar hayırlı akşamlar...

İki kişi arasında imzalanan vekaletin kişilerden birisinin tek taraflı olarak iptal etmesi söz konusu olabilirmi.

Şu sebepten sordum:

ALLAH nasip eder ise, ev alma düşüncemiz var fakat evi bize satan adam evle ilgili ödenecek banka borçlarından dolayı evi bizim üstümüze devir edemiyor. Biz de tanıdığımız birini (anne, baba, eş, dost, akraba...) araya sokup evi alacağımız kişiden, vekil olarak tüm haklarını, imza atma yetkisini, borçlanabilir hakkını, devir edebilir hakkını,vb. alıp sonrasında vekil olan aracığıyla da evi üstümüze devir almak istiyoruz... Bu işlem her üç kişinin de rızasıyla olacak hukiki noterde yapılacak olan bir işlemlerdir.

Sorunumuz şu olabilir, bizim tanıdığımıza vekillik verecek olan evin sahibi sonradan bu hakkını tek taraflı iptal edebilirmi... Bu hakkı elinde olabilirmi varmıdır.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lacuradeamore
    lacuradeamore's avatar
    Erkek

Bir ara dayımın arsasını satmak için dayımdan vekalet almıştım tapu müdürlüğüne gittik tapuya sgk tarafından haciz koyulmustu satış olmadı eğer evin üzerinde haciz veya ipotek varsa devir olamaz bankadan temiz kağıdı alınması lazım diye biliyorum genede daha iyi bilen arkadslar yardımcı olur

Mesaj 17 Temmuz 2012 (Sali) Saat: 21:42'da lacuradeamore tarafından düzenlendi.

Ben veremden öldüm Belki ölmezdim Sıkıntım olmasa Paradan yana.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

vekaleti çıkardıgın noterden azilname çekebiliyorsun. vekalet iptal olmuş oluyor 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek

kimse sahip olduğundan fazlasını devir edemez. kanımca o kişinin vekalet vermesi birşeyi değiştirmez, devir işlemini başkası aracılığıyla da yapamazsınız.

Rakı, şarap içiyorsam sana ne, Yoksa sana bir zararı içerim. İkimiz de gelsek kıldan köprüye, Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flassy
    flassy's avatar
    Erkek

Sakın bulaşma başın ağrır başka ev mi yok.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    roccocan
    roccocan's avatar
    Erkek

flassy, alibaba, FCN,lacuradeamore 

Hepinize teşekkür ederim,

"flassy" evet işin karmaşıklığı boşver dedirtiyor adama  güzel bi fırsat benim için ısrarım o yüzden.

"FCN" azilname yapmaması için ne yapabilirim

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

hocam ev sahibi evi devredemediğine göre banka eve ipotek koymuş anlaşılan ev sahibinin tüm haklarını elinize alsanızda bu adamın sizden habersiz bir başkasıyla (tefeci falan) sözleşme imzalamışsa ve haklarını sizden habersiz ona verdiyse o evi siz alamazsınız alsanızda zor uğraştırırlar adamı mahkemelik olursunuz veyahutta bu ev sahibi vefat ettiğinde (Allah korusun) devir işlemi nasıl olacak oda var. ev sahibinin size biraz güvence vermesi lazım bana kalırsa hiç bulaşmayın derim başka temiz bir ev bakın hocam..

Mesaj 17 Temmuz 2012 (Sali) Saat: 22:28'da essan tarafından düzenlendi.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek

Hocam evi alacagınız parayla adamın banka borçlarını ödeyin böylelikle ipotek bi hipotek mi neyse o da ortadan kalkar evi de devralırsınız, buna dair noter onaylı birde sözleşme yaparsınız öncesinden olur biter gibi bir mantık kurdum :D

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    roccocan
    roccocan's avatar
    Erkek

ALLAH razı olsun dostlar teşekkür ederim evden vazgeçtim... 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maskelisinek
    maskelisinek's avatar
    Erkek

Bahsettiğiniz şekilde vekalet verme işlemi 3 kişi tarafından yapılamaz zaten, sadece evi satacak olan şahıs sizin tanıdığınızı notere sunacağı tek taraflı irade beyanı ile vekil tayin edecek. Bu durumda ise bu kişi dilediği zaman vekil tayin ettiği kişiyi vekaletten azledebilir.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    senet imzalatmaniz veya ev ile ilgili sozlesme yapmaniz daha mantikli veya banka ile gorusun direk evi haciz etsinler satisi icin ihale yapilacak ihaleye girip ayni fiyati verip.alirsin ustu adama verilir zatenMesaj 20 Temmuz 2012 (Cuma) Saat: 12:25'da Asker tarafından düzenlendi.
Toplam Hit: 2805 Toplam Mesaj: 12