folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Veri, İstatistik, Analiz İle İlgili Sıkıntılarınız. İş Hayatı - Kişisel Hayat

Veri, İstatistik, Analiz İle İlgili Sıkıntılarınız. İş Hayatı - Kişisel Hayat

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Merhaba üstadlar sizlerden bir kaç konuda fikirlerinizi almak istedim.

Analizini yapmakta zorlandığınız yada sıkıldığınız işleriniz oluyor mu ?

Örneğin her ay yada her hafta sipariş listesi, Müşteri listesi gibi sürekli olarak rapor hazırlamanız gereken verileriniz varmı ? Bunlar neler ? 

Bu verilerde en çok hangi konularda zorlanıyor sunuz ? Örneğin eksik verileri çıkarmak, Yanlış yazılmış veirleri temizlemek. Bunlarla ilgili istatistik oluşturmak yada görsel olarak grafik oluşturmak gibi gibi. 

Örneğin ben elimdeki bu haftanın siparişlerinin olduğu listeyi versem yazılım bana en fazla satılan ürünü, en az satılan ürünü, hiç satılmayan ürünü gösterse, toplam kazancımı masrafını çıkarsa, hatalı verileri çıkarsa bana, bunları görsel olarak sunsa güzel olurdu tek tuşla bunu yapmak isterdim dediğiniz bir işiniz oluyor mu ? 

Bunun dışında ya ben bir iş hayatımda şunu yapmaktan çok zorlanıyorum dediğiniz bir iş varmı ? Şöyle birşey olursa harika olurdu dediğiniz.

Tüm bunların dışında hayalini kurduğunuz şöyle bir web sitesi olsa burdan şu işimi çözsem dediğiniz bir ihtiyacınız varmı ? 

furkiak tarafından 07/Kas/22 21:20 tarihinde düzenlenmiştir

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    furkiak bunu yazdı

Merhaba üstadlar sizlerden bir kaç konuda fikirlerinizi almak istedim.

Analizini yapmakta zorlandığınız yada sıkıldığınız işleriniz oluyor mu ?

Örneğin her ay yada her hafta sipariş listesi, Müşteri listesi gibi sürekli olarak rapor hazırlamanız gereken verileriniz varmı ? Bunlar neler ? 

Bu verilerde en çok hangi konularda zorlanıyor sunuz ? Örneğin eksik verileri çıkarmak, Yanlış yazılmış veirleri temizlemek. Bunlarla ilgili istatistik oluşturmak yada görsel olarak grafik oluşturmak gibi gibi. 

Örneğin ben elimdeki bu haftanın siparişlerinin olduğu listeyi versem yazılım bana en fazla satılan ürünü, en az satılan ürünü, hiç satılmayan ürünü gösterse, toplam kazancımı masrafını çıkarsa, hatalı verileri çıkarsa bana, bunları görsel olarak sunsa güzel olurdu tek tuşla bunu yapmak isterdim dediğiniz bir işiniz oluyor mu ? 

Bunun dışında ya ben bir iş hayatımda şunu yapmaktan çok zorlanıyorum dediğiniz bir iş varmı ? Şöyle birşey olursa harika olurdu dediğiniz.

Tüm bunların dışında hayalini kurduğunuz şöyle bir web sitesi olsa burdan şu işimi çözsem dediğiniz bir ihtiyacınız varmı ? 

excel yapmıyor mu bunu? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

Örneğin ben elimdeki bu haftanın siparişlerinin olduğu listeyi versem yazılım bana en fazla satılan ürünü, en az satılan ürünü, hiç satılmayan ürünü gösterse,  

excel yapmıyor mu bunu? 

Excel üzerinden tabiki yapılabilir hocam ama benim bahsettiğim ham veriyi direkt olarak sadece sürükle bırakla bu şekilde bir rapor almak. örneğin excelde a1 ile a10 arasını topla dedin işte orda sayı yok sonuç hatalı çıktı. benim dediğim olay o hatalı sütunu bulup veriden çıkarıcak ve bu istatistikleri otomatik olarak vericek. Ham veri için otomatik rapor gibi düşünebilirsin. Mesala veride son alınan fiyatı 4 tl olsun ürünün ondan önce 1 tl ye alınsın 7 tl ye 300 ürün satılsın bu ay. önceki ay 150 ürün satılsın 4 tl den. işte sana önümüzdeki ay muhtemel satışın 600 olacak sonraki ay ise 1200 olacak fakat sen şimdiden 1200 ürün siparişi verirsen ürün maliyetinde şu kadar kar edersin ve kazancını şu şekilde arttırabilirsin gibi bir bilgide verse.

furkiak tarafından 07/Kas/22 21:50 tarihinde düzenlenmiştir

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek

PowerBI, tableau falan calıstırabilirsin hocam. Hatta uygun veri girişlerini yapıp, eşleştirmelerini yapabilirsen neden sonuç ilişkisine kadar verir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Hocam excel ile çok rahat yapılabilecek şeyler

daha complex şeyler için powerbi olabilir belki

--

Bazı muhasebe ve erp programları bu dediklerini yapıyor.

tüm bunların dışındaki ksımla ilgili soruna cevap:

Mesela benim her gelen siparişte satın almam gereken ürünler var. Bunların bazıları internetten bazıları tedarikçi firmalardan alınması gerekiyor. 

Tedarikçi firmalarla telefon görüşmesi yapacak, yeni tedarikçileri ekleyip onlardan fiyat alabileceğim, internetten siparş verilmesi gerekenlerin en ucuzunu bulup siparişini verecek bir program olsa güzel olurdu. Her ürün için gereken reçeteyi bir kere yazarım, o üründen sipariş geldiğinde hepsini sipariş verir. Sipariş edilecek ürünleri de bazı matematiksel formüllere bağlamak da gerekebilir. Örneğin genişlik 500'den büyükse şu üründen 2 tane sipariş ver gibi. Sonra da bu ürünlerden gelenleri işaretleyeceğim yada bitenleri işaretleyeceğim bir sistem olması gerekir. işaretlediğim işin kaytlı olduğu tedarikçiye iş bitince banka hesabımdan, başlangıçta sistemin fiyat alıp anlaştığı parayı ödeyecek.

Bu sistem bana yapılan satışları verse gerisini excelde hallederim :)

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    furkiak bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

Örneğin ben elimdeki bu haftanın siparişlerinin olduğu listeyi versem yazılım bana en fazla satılan ürünü, en az satılan ürünü, hiç satılmayan ürünü gösterse,  

excel yapmıyor mu bunu? 

Excel üzerinden tabiki yapılabilir hocam ama benim bahsettiğim ham veriyi direkt olarak sadece sürükle bırakla bu şekilde bir rapor almak. örneğin excelde a1 ile a10 arasını topla dedin işte orda sayı yok sonuç hatalı çıktı. benim dediğim olay o hatalı sütunu bulup veriden çıkarıcak ve bu istatistikleri otomatik olarak vericek. Ham veri için otomatik rapor gibi düşünebilirsin. Mesala veride son alınan fiyatı 4 tl olsun ürünün ondan önce 1 tl ye alınsın 7 tl ye 300 ürün satılsın bu ay. önceki ay 150 ürün satılsın 4 tl den. işte sana önümüzdeki ay muhtemel satışın 600 olacak sonraki ay ise 1200 olacak fakat sen şimdiden 1200 ürün siparişi verirsen ürün maliyetinde şu kadar kar edersin ve kazancını şu şekilde arttırabilirsin gibi bir bilgide verse.

çok bilmişlik yapmak istemiyorum ama kime gösterdiysem şu ana kadar bunu "vay amk nası görmemişim" dedi : excelde verini seçiyosun, satış verisi olur sipariş olur vs vs. sağ tıkla, "quick analysis" gibi bişey var o menüde. (türkçesinde ne yazıyo bilmiyom). sana o veriden çıkarabildiği bir sürü şey gösteriyo. grafik, pivot table, pivot chart vs vs. üstte dediğin şeyleri de otomatik çıkarıyo.

atıyorum excele 3-5 aylık satış datası verip oraya tıklayınca sana : haftaya göre en çok satan ürün, en çok satan kategori, her kategorinin en çok satanı, kategoriye göre ciro vs vs seçenekleri şak diye koyuyo karşına. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Hocam excel ile çok rahat yapılabilecek şeyler

daha complex şeyler için powerbi olabilir belki

--

Bazı muhasebe ve erp programları bu dediklerini yapıyor.

tüm bunların dışındaki ksımla ilgili soruna cevap:

Mesela benim her gelen siparişte satın almam gereken ürünler var. Bunların bazıları internetten bazıları tedarikçi firmalardan alınması gerekiyor. 

Tedarikçi firmalarla telefon görüşmesi yapacak, yeni tedarikçileri ekleyip onlardan fiyat alabileceğim, internetten siparş verilmesi gerekenlerin en ucuzunu bulup siparişini verecek bir program olsa güzel olurdu. Her ürün için gereken reçeteyi bir kere yazarım, o üründen sipariş geldiğinde hepsini sipariş verir. Sipariş edilecek ürünleri de bazı matematiksel formüllere bağlamak da gerekebilir. Örneğin genişlik 500'den büyükse şu üründen 2 tane sipariş ver gibi. Sonra da bu ürünlerden gelenleri işaretleyeceğim yada bitenleri işaretleyeceğim bir sistem olması gerekir. işaretlediğim işin kaytlı olduğu tedarikçiye iş bitince banka hesabımdan, başlangıçta sistemin fiyat alıp anlaştığı parayı ödeyecek.

Bu sistem bana yapılan satışları verse gerisini excelde hallederim :)

Online sistemler entegre olmayabilir ama SAP bunun benzerini yapmıyor mu zaten

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

excel yapmıyor mu bunu? 

Exceli çok yanlış tanıyorsun hocam :)

Titanyumun gücü adına!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Emeksiz yemek olmaz. Bir old olarak tavsiyem ücretsiz basit yazılımlar dağıtarak veri toplaman yönünde olacaktır tabi kanunu ve mevzuatları dikkate alarak. 2000 li yıllarda hunharca veri topladık bu işin cezası yoktu şimdi ipe serdiğin unun yalanıp sindirilip dışkı formuna gelmesini bekliyorsun analiz etmek için... Zor yani. 

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

Yani arkadaş kısaca diyor ki bir ortamda "hacu biz bu rapor işine çok uğraşıyoruz çok zaman alıyor böölee excelde düzenle temizle grafik oluştur çok uğraştırıyor bi program neyim olsa raporları kendisi hazırlasa grafik neyim çizdirse uğraştırmasa " diye konu geçti.Bende yapılır hacu bişey yok bunların veriyi yüklesinler istedikleri raporu oluştursun boşa angarya vakit harcanmasın hemde bize nakit sağlasın.Üyelikli web tabanlı yaparım aylık ücretli olur oohhh miss.Dur bi tbt sorayım orda insanların ihtiyacı varmı böyle birşeye :)

Bu paket yazılım kullanan küçük işletmeler için ihtiyaç olabilir fakat doğru düzgün siksok Erp olmayan gerçek Erp kullanan yerlerde bu işleri zaten ERP yapıyor hatta bazıları raporu oluşturup günün belirlediğin saatinde ilgilisine mail de atıyor.PowerBi ile içeri aktarıp ya da sql data import ile bu işleri yapabilirsin.Yeterli Excel bilgisi ile bu söylediğin işlerin tamamını excel ile de yaparsın.

trooper tarafından 09/Kas/22 09:37 tarihinde düzenlenmiştir

ZzZzZzZ...!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek
    trooper bunu yazdı

Yani arkadaş kısaca diyor ki bir ortamda "hacu biz bu rapor işine çok uğraşıyoruz çok zaman alıyor böölee excelde düzenle temizle grafik oluştur çok uğraştırıyor bi program neyim olsa raporları kendisi hazırlasa grafik neyim çizdirse uğraştırmasa " diye konu geçti.Bende yapılır hacu bişey yok bunların veriyi yüklesinler istedikleri raporu oluştursun boşa angarya vakit harcanmasın hemde bize nakit sağlasın.Üyelikli web tabanlı yaparım aylık ücretli olur oohhh miss.Dur bi tbt sorayım orda insanların ihtiyacı varmı böyle birşeye :)

Bu paket yazılım kullanan küçük işletmeler için ihtiyaç olabilir fakat doğru düzgün siksok Erp olmayan gerçek Erp kullanan yerlerde bu işleri zaten ERP yapıyor hatta bazıları raporu oluşturup günün belirlediğin saatinde ilgilisine mail de atıyor.PowerBi ile içeri aktarıp ya da sql data import ile bu işleri yapabilirsin.Yeterli Excel bilgisi ile bu söylediğin işlerin tamamını excel ile de yaparsın.

Aynen olay dediğin gibi hocam. Sadece bir fikir. Bunların hepsinin excel erp gibi zaten bir şekilde yapıldığını biliyorum. Asil merakım aslında yapılmayan eksik olan kisimlardi. Yani suanki isyeliste is hayatında karsilanmayan yada aksak olan kisimlardi. Ama tam derdimi anlatamadim:D

Toplam Hit: 3014 Toplam Mesaj: 12
istatistik analiz iş hayatı