Video Server Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Merhabalar üstadlar bir iş aldım bu işle ilgili olarak bir web sitesi yapacağım. bu web sitesinin temel amacı video izlemek üzerine. web sitesini normal hostingte tutmayı düşünüyorum fakat sitenin videolarını nasıl bir yerde tutmalıyım. bu konuda daha önce hiç çalışmadım. toplamda aynı anda max 500 kişi video oynatacak. videoların boyutları ortalama 1 gb civarı birşey. tabi bu her zaman 500 kişi değil bazen 40-50 bazen 100-200 de olabilir.   toplamda videoların boyutu max 1 tb olacak.

bu videoları nasıl biryerde tutmalıyım ? CDN mi yoksa farklı bir yer mi nasıl birşey yapabiliriz bunun için en uygun çözüm ne olur sizce ?

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

benim de cok bilgim yok ama sirkette benzer bir is icin aws lambda kullanildigini hatirliyorum.

https://www.google.com/search?client=ms-android-xiaomi-rev1&sxsrf=ALeKk02C49F8HK-BYljnSFwzbqg1iygsfw%3A1590326851880&ei=Q3bKXsenNeHB8gKMvZPwAg&q=aws+lambda+video+streaming&oq=aws+lambda+video+streaming&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAMyAggAOgQIABBHOgQIABBDOgYIABAWEB46BAghEBU6BQghEKABUOEnWMc-YIhAaABwAXgAgAGCAogBwxeSAQYwLjEyLjSYAQCgAQE&sclient=mobile-gws-wiz-serp

goz atmakta fayda var gibi

black implies white, self implies other, life implies death.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Vimeo premiuma bak

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

Anahtar Kelimemiz : CDN

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JerusaLem
    JerusaLem's avatar
    Savaş Madalyası Developer Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Yakın zamanda aynı şekilde bir proje geliştirdim.

Trafik için mutlaka CDN kullanmalısın. Bu konuda cdn77.com'u öneririm. Hem aylık sabit hem de kullandıkça ödediğin paketler mevcut. Önünü göremediğin projelerde kullandıkça öde paketleri çok daha mantıklı oluyor. Başladıktan sonra oluşan trafiğe göre paket değişikliği yapabilirsin.

İşin disk kısmına gelince; Video dosyaları yüklü olduğu için domain'e ait hostingde tuttmadım. Neticede CDN'e bağladığın hosting domainle aynı olursa siteye gereksiz bir trafik sağlayacaktır. Bu konuda da cdn77.com'u tercih ettim.

Sonuç olarak videolarım cdn77.com serverlarında, cdn'de buradaki videolara bağlanıp cacheleniyor.

cdn77.com çok kolay ve ayrıntılı bir paneli var. Kim, nereden, kaç defa, bağlanmış; özel tarih seçimlere göre günlük/haftalık/aylık tükettiğin kota ve bunun karşılığına denk gelen tutar hepsini ayrıntılı görebiliyorsun. Videoların başka siteler tarafından embed edilmesini istemiyorsan whitelist'e sadece kendi siteni ekleyerek çok basit bir şekilde bunun önüne geçebilirsin. vs.

Kolay gelsin.

ey ulu TÜRK öğün, eşin yoktur altında göğün..!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

cevaplarınız için çok teşekkür ederim üstadlar. aklıma şey geldi yandexdisk ten 3 tb lık alan alsam burdan video yükleme ve silme işini zaten yapabiliyorum. bunun dışında stremingde yapılabilir ? sizce bir sıkıntı oluşturur mu ?

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

youtubea yükle liste dışı yap kanalda görünmesin sadece linkden baglantı al 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Yandex benzeri alan sağlayan yerlere video yükletip oynatmak erişilebilirlik açısından performanslı olmayabilir hocam. Sonuçta büyük boyutlu dosyalardan bahsediyorsun ve bunlara yüksek trafik geldiğinde hız limitleri yeteriz kalır diye düşünüyorum.

Ayrcıa youtube, vk gibi platformlarda reklam yerleştirebilir firmalar. Yapıyorlar mı bilmiyorum ama yerlerinde ben olsam yapardım muhtemelen :)

Yatırım yapan kişi parayı sorun etmiyorsa CDN en mantıklı yol olacaktır.

coder2 tarafından 24/May/20 21:36 tarihinde düzenlenmiştir

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

rtsp.me veya VXG Server deneyeyebilirsin kendin APİ felan uğraşacaksan.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

cdn en mantıklısıda hocam 200 mb düşürsem videoların boyutunu yinede kurtarmıyor aylık dolar bazında parası çok fazla ya. https://www.pcloud.com/tr/ https://www.sync.com/ e bakıyorum şimdide

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

vimeo premium kullanabilirsin

ya da buna bakabilirsin geçenlerde cdn bakmıştım en ucuzu buydu gördüğüm : https://www.digitalocean.com/products/spaces/

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 3637 Toplam Mesaj: 12
video