Vites Takılarak Geçiyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Megalados
    Megalados's avatar
    Erkek

Seat cordoba 2005. Ustaya söyledim baskı balata dedi. Baskı balata ve şansıman yağı değişti. Debriyaj kavrama fark etti iyi oldu ama takılma düzelmedi. Vites kutusunu kırmızı gressle iyice yagladım. Yaglamadan oncede wd40 sıktım temizledim. Baya yumuşadı vites. Hala gecis sirasinda takılma var.

Mesela bazen 2. Vitese geçerken gayet rahat geçiyor. Sonra 3m vitese gecerken tam geçeceği noktada bir seye takılıyor öyle geçiyor. Takilma takinti oldu bende. Sanki bazen rahat geçiyor bazen takılıyor gibi. Tekrar gosterecem ama belli belirsiz olduğu icin bir sey yok diyebilirler. Arabayi birine test ettirdim ne takilmasi gayet iyi geciyor vites dedi. Baska birine test ettirdim takılıyor dedi. Anlamadım ben bu işi. Önerisi olan var mi ? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

körükde sorun yoksa ayağında kısa değilse yada debraj olayını tam değil yarım yapıosan belki binmeden bişi diyemem..

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Megalados
    Megalados's avatar
    Erkek

Kullanımla ilgili değil hocam kesin. Körüğün orayı iyice gresledim işte baska birşey yapmadım. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BURAK_X
    BURAK_X's avatar
    Erkek

debriyaj pedal teline ya da çatalına ayar gerekebilir; kavrama değiştiyse ondan da yapabilir

<love> <canimcicimaylari> <uzatmalar> <kavgagurultu> </love>
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

senkromeç olabilir mi?

Naber la?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek
    sanane bunu yazdı

senkromeç olabilir mi?

Tam üstüne bastın.

Genel olarak daha çok senkromeç sarısı yada eşleyicilerde sorun olur bazende vites halatlarında.

Şanzımanın içerisine şanzıman yağından başka bir şey koymayın. 

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    THT2005 bunu yazdı
    sanane bunu yazdı

senkromeç olabilir mi?

Tam üstüne bastın.

Genel olarak daha çok senkromeç sarısı yada eşleyicilerde sorun olur bazende vites halatlarında.

Şanzımanın içerisine şanzıman yağından başka bir şey koymayın. 

Konu şanzıman değil vites bağlantılarında.örnek 10 mm bir pin zamanla görevini yitirmiştir bu soruna sebep olabilir veya benzer başka bir noktası.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    caagroup
    caagroup's avatar
    Erkek

yeni baskı balata, kaliteli şanjızıman yağı, vites teli/itici sistem kontrolleri yapıldıysa veya tüm bunları yapmadan hemen öncesinde ;
    araba bazen viteste takılıp çıkarması zor oluyor veya bazen vitese geçmiyor veya bazen gıcırtılı geçiyorsa, hava koşullarına göre bu durum sürekli değişiyorsa özellikle sıcak havalarda veya yoğun trafik/frenleme durumlarında(debriyaj ve fren hidrolik yağı aynı tanktan beslenen araçlar için) iyice artıyorsa, önce hidrolik yağı değişimi yapılıp güzelce sistemin havasını almak, debriyaj pedalı kavrama noktası ayarlatmak, sorun devam ederse debriyaj üst merkezini kontrol etmek / değişmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

debriyaj çok aşağıda ayırmaya başladıysa, bu sorunu ertelemek için paspasınızın pedalın altına ara ara girip çıkmadığındanda emin olmanızı tavsiye ederim.

caagroup tarafından 23/Oca/23 11:39 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

baskı balata değişirken şanzıman takozu da değişse güzel oluyür.. 

senkromeçle alakalı olarak el frenini çek vitesi 1 e tak debriyajdan yarım çek normalden farklı ses geliyosa senkromeçtir..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Megalados
    Megalados's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

baskı balata değişirken şanzıman takozu da değişse güzel oluyür.. 

senkromeçle alakalı olarak el frenini çek vitesi 1 e tak debriyajdan yarım çek normalden farklı ses geliyosa senkromeçtir..

Gelmiyor. Usta bakti gayet güzel sorun yok dedi. Ben anlamadım bu işi 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

hidroliği değişmediysen komple değiş.

Toplam Hit: 1498 Toplam Mesaj: 12
seat takılma vites