Web Teknolojileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

Merhaba hocalar istemsizce tüm işler web üzerine geliyor veya birazda ben o tarafa çekiyorum o yüzden bazı konularda sizinde fikrinizi almak istedim.

Öncelikle şuanda aktif olarak Laravel kodluyorum bir süre CodeIgniter kodladım PHP tarafında .Net tarafına çok ısınamadım acaba bu konuda yanlış mı yapıyorum bir şans vermem gerekiyor mu genel olarak .Net teknolojilerinden çok uzaktayım ilerisi için pişman olur muyum bu kadar uzak olmamdan dolayı

Diğer bir konu sürekli Admin panelleri hazırlıyorum Vue tasarımlar çok hoş gözüküyor genel olarak JS kullanılan şeyler gözüme güzel geliyor interaktif bir şekilde sayfa yenilemeden data gönderip alma vb. şeyler ilgimi çekiyor ama JS tarafına bakmadım JS frameworklerine baksam mı yoksa Laravel dewamkee mi desem şuan Laravelde seri şekilde işimi görecek seviyede paneller hazırlayabiliyorum JS de NodeJs ye geçersem çok zaman kaybı yaşar mıyım

Son olarak gelecek teknolojisini web alanında hangi dil, framework te görüyorsunuz (Türkiye şartlarında)

TheAvenqer tarafından 12/Kas/21 17:15 tarihinde düzenlenmiştir

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kUz3y
    kUz3y's avatar
    Erkek

Arayan yok, Soranı skim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gececi
    NighT_JudGe
    NighT_JudGe's avatar
    Erkek

laravel   güzel  bir çok  konuda   kolaylık sağlıyor   özellikle   vue  ile   devam edersen  tadından yenmez  

kişisel  fikrim  Gelecek   JS de  şuan react - node.js  dışında  hiç bir şeye bakmıyorum  web işlerinde 

mobil  tarafta  ise   react  native baktım  hatta amatörcede olsa  2*3   proje  geliştirdim  sonra  Flutter  bakayım dedim   şuan dart ve  flutter  ufak  defek  işler  yapıyorum  tabi bakalım bende  merak  ediyorum  uzmanların    yorumlarını 

Cahildim Dünyanın Rengine Kandım
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

laravel + inertia takıl bence , biraz vue öğren. zaten çok basit. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Vue öğreneceksen vue3 ile başla direkt. Performans ve kullanım kolaylığı farkları var.

Composition api bir harikadır.

Üstelik bu şekilde öğrenirsen reacta da kolay isinirsin.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Özel sektörde Türkiye de çalışacaksan C# dışında iş bulmak biraz zor. Ama C# dışındaki dillerin de C# a nazaran maaşları yüksek. Riskli bir hamle olur.

Web için de Vue veya React öneririm. Kurumsal firmaların çoğu Angular/React arası git gel yaşıyor ama çoğunluk React ile ilerliyor diyebilirim.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

React öğrenen aç kalmaz. React-React Native-React Native Web üçlüsü üzerine uzmanlaşan adamı direk kaparlar. Sektörde büyük bir talep var. Native mobil app yerine çoğunluk artık react native ile projeyi hızlıca ayağa kaldırmanın derdinde. 

Backend işi el yatkınlığına bakar. Banka gibi büyük firmalar haricinde kimse ne kullandığına bakmıyor. İster node yaz ister django yaz sana kalmış. Projeyi hızlıca neyle ayağa kaldırabiliyorsan onu kullan. Bankalarda hala bir "java" tutkusu söz konusu o ayrı. Bazı firmalar da (özellikle devlet destekli projelerde) .net den kopamamış vaziyette. Yeter ki pure php yazmayın kafi. 

Front çalışacak adamın sass bilmesi her türlü avantaj. Yine büyük bir front ui/ui geliştirici açığı var ve çoğunluğun eli buna gitmiyor. İnce işçilik gerektirdiği için burada da uzmanlaşan aç açıkta kalmaz.

Javascripti temelden öğrenin, asenkron yapıyı kavrayın, node js bilginiz olsun (vue da kullansanız react da işiniz mutlaka düşecek), güncel frameworklerden haberdar olun, ecmascript'in güncel standartlarını ve dile katkılarından haberdar olun. Single page olayını kavrayın, backend'de rest apiyi adam akıllı tasarlamayı/kullanmayı öğrenin (her isteğe 200 status döndürüp saçma sapan response obj döndürmeyin, sadece get-post falan almayın) her türlü iş tutarsınız.

Şükür ki ekmeğimi birkaç yıldır vue ve node ile yiyebiliyorum. Hala saçma sapan ve anlamsız şekilde "Angular" dayatmalarına, sırf adı çok yaygın diye react diretmelerine mantık çerçevesinde yanıt verip örneklerle aynı işi yapabildiğimi gösterebildiğim için insanları ikna edebiliyorum. Ama TR'de Vue hala ne yazık ki en azından iş verenler ve güya yazılım sektörünü bilip talebini ona göre yapan müşteriler tarafından pek bilinmiyor, hoş görülmüyor o ayrı.

DB konusunda da sektörde gördüğüm postgre bu sıralar çok yaygın. Mysql'den daha çok talebi var. 

Şu da ultimate özet olsun: projeleri en hızlı nasıl ayağa kaldırabiliyorsanız o teknolojiyi kullanın. Gerisi teferruat. Özel sektörde deadline olayı hangi dili "daha estetik" kullandığınızdan çok daha önemlidir.

antichrist tarafından 12/Kas/21 20:45 tarihinde düzenlenmiştir

~
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Şuanda iş açısından Laravel-Js (Vue-React) ile iş bulma ihtimali yüksek bence.

Tabii takip ettiğim camia bu çevreden olduğu için bana öyle geliyorda olabilir :)

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    MhmdAlmz bunu yazdı

Özel sektörde Türkiye de çalışacaksan C# dışında iş bulmak biraz zor. Ama C# dışındaki dillerin de C# a nazaran maaşları yüksek. Riskli bir hamle olur.

Web için de Vue veya React öneririm. Kurumsal firmaların çoğu Angular/React arası git gel yaşıyor ama çoğunluk React ile ilerliyor diyebilirim.

kaynak var mı ? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gececi
    NighT_JudGe
    NighT_JudGe's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Tabii takip ettiğim camia bu çevreden olduğu için bana öyle geliyorda olabilir :)

o kadar  çok aradım ki inanamassın (sende biliyorsun :)  ) en sonunda   bıraktım  flutter bakıyorum  :=)

Cahildim Dünyanın Rengine Kandım
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    NighT_JudGe bunu yazdı
    coder2 bunu yazdı

o kadar  çok aradım ki inanamassın (sende biliyorsun :)  ) en sonunda   bıraktım  flutter bakıyorum  :=)

Senin duruma kısmetten öte köy yoktur diyelim :)

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
Toplam Hit: 2785 Toplam Mesaj: 21
web