Win98 Kurma Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oki
    oki's avatar
    Erkek
    bilmem daha önce karşılaşan oldu mu?
    yeni aldığım P4 3.0 işlemcili, Gigabyte anakartlı, 1GB ramli bilgisayara XP yi 20 dakkada kuruyorum sorun çıkmıyor
    ama muhasebede kullandığımız program sebebiyle win98 kurmam gerekti
    kaç kere denediysem hep kurma işleminin aynı yerinde takılıyor
    anakartın ayarlarıyla da oynadım ama nafile
    sizce neden olabilir

tuğra
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    dandik bir oyun bile 1,5 2GB yer tutarken win98 sadece 180mb tutuyor o yüzden olabilirmi ? Yada win98 çıktığı zamanlarda senin makinenin icat edilebileceğini bilmeyen mühendisler daha düşük modeller için tasarlamış olabilirler mi bu win98i acaba ????
    Tamam tamam ya dalga geçmiyor :p

Bak şimdi muhtemelen aklıma gelen ilk sebeb ram uyuşmazlığıdır.Ramları kontrol et değiştri yada farklı ram dene. Başka bi neden de BIOSunu güncelleştir. Daha başka bi neden kullandığın cd dandiktik.WINDOWS 98 SE kullan. Kurulumu da önce cdden aç bilgisayarı sonra fdisk yap ama fdiski de sıfırdan yap yani tüm bölümleri kaldır sonradan yeniden kur daha sonra da full format çek yani format c: ile format at. Daha sonra win cdsini D sürücüsüne kopyalayıp D den windows yükle CD den değil. Artık bunlarda olmazsa yine de yaz buraya nerde hata verdiğini ne hata verdiğini felan yaz bakarız..

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oki
    oki's avatar
    Erkek
    şimdi detaylı açıklayayım bilgisayar daha yeni 1 haftalık
    hdd sıfır, herhangi bi partition falan açılmamış henüz
    Bios tan açılışı cd ye ayarladım, boot için virüs kontrolünü disable yaptım, bütün USB girişlerini disable yaptım,hatta onboard ses ve ağ kartını bile disable yaptım (win98 aygıt arama işini çok embesil yaptığı için uğraşmasın istedim)
    orjinal win98 SE ile açtım bilgisayarı
    hdd yi partitionlara ayırdım bilgisayarı kapatıp açtım
    format çektim
    kurulumu başlattım
    hep aynı yerde donanım ayarlanıyor yazdığı yerde takılıp kalıyor
    en sonunda gene XP kurdum abi sorunsuz kuruldu ve sorunsuz çalışıyor
    muhasebe programının ise kilit ünitesinin yenisini aldık (iyi para bayıldık) eskisi XP de çalışmıyordu
    şimdi sorunumuz yok
    ama benimkisi merak acaba neden kurulmadı bu win98

tuğra
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Yüzlerce kez win kurdum ama ben de anlamadım neyse geçmiş olsun iyi bayılmışsın :)

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek
    işlemcinin 64 bit olmasından kaynaklanan salak bi sorun olabilir?
    acaba öölemi?

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Microsoft Win98 den elini kolunu cektiya darilmistir 98.Donanimsal bir hata.Buyuk ihtimalle islemci veya Anakart.Zaten sorun cozulmus...Ama sunu neden denemedin...98 gereken programi xp ye uyarlamaya calismadinizmi 32bit uygulama dalgasi...sagtikla uyarla falan...belki calisirdi o kadar para bayilmazdiniz.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Centinex
    Centinex
    Centinex's avatar
    Erkek
    başka bi cd den denedin mi? ntfs ile formatlamıyon dimi?fat32 yap.o da olmazsa anakarttan pili bi çakar bakalım

Gül filizlendiği andan itibaren. Güneşe aşıktır. Her ne kadar güneş ayın çekimine kapılıp gülü unutsa da. Gül asla yıldızlara kanıp guneşi unutmaz...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oki
    oki's avatar
    Erkek
    dediklerinizin hepsini yaptım
    ama olmadı
    muhasebe programı XP de çalışıyor ama kilit ünitesi denen bi alet var paralel porta takılıyor
    XP de muhasebe programı o kiliti sağlıklı okumuyor
    XP için yeni kilit yapmışlar mecburen aldık
    az çok bu işin içinde olanlar varsa bilirler muhasebe vs tarzı program üreten firmalar her yeniliği para karşılığı verirler
    mesela KDV beyannameleri artık bilgisayar ortamında doldurulup yazıcıdan bastırılabilir hale geldiğinde o modül içinde para istemişlerdi bizden zamanında her neyse konu bu değil
    win98 kurulumu sorununda benim de aklıma gelen en olası sebep win98 aygıt sihirbazının anakartı sağlıklı algılayamaması
    ilginiz için teşekkürler

tuğra
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    win98 tamamen bi basarisizlik ornegi. Zavalli bi isletim sistemi. O kadar buyuk bi basarisizlik oldu ki 2 yil icinde win2000 cikarildi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rojava
    rojava's avatar
    Erkek
    ms dos modunda verdiğin kur komutu yerine setupcor yazarsan bu sorun çözülebilir (belki)

""Direnmek yaşamaktır!""
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    musket haci valla ben 98 i xp den daha cok sevmistim 2004 yilina kadar 98 de kalmakta diretmistim :)...simdi birsey soylerim ama windows-linux tartismasi cikar :)...icimde kalmasin amk windows un kendisi hayal kirikligi :)...yok yok o kadarda degil severim win i :)

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
Toplam Hit: 1997 Toplam Mesaj: 12