Windows 10 Bad Sector HDD Kurtarma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

Dün gece bir yandan dizi izlerken bi yandan da IDM dosya indiriyordu. Baktım Media Player Kasmaya başladı. IDM dosyaları birleştiriyor herhalde dedim oluyor öyle falan takmadım.

Sonra bayağı kasınca baktım 4 GB dosya indirmişti. Birleştirmenin sonuna gelince Bozuk dosya CRC vs. gibisinden hata verdi, iyice kastı PC.

Bekledim bekledim kasıyor ben de tuştan kapattım. Tekrar açtım dönüyor dönüyor açılmıyor.

Tekrar açtım yine dönüyor.

Tekrar açtım otomatik onarım şeysi çıktı. Bayağı bi bekledi. Onarım başarısız dedi. CMD'den chkdsk C: /F şeklinde dedim, yaptı. 16 Bad Sector dedi. Düzeltildi falan dedi.

Tekrar otomatik onarım çıktı yine onaramadı.

USB'ye System Rescue CD yazdırıp C:\ içersindeki dosyalarımı yedekledim. Fakat D:\ içersine girdiğimde kullanılan alan şu kadar demesine rağmen 0 öğe var diyordu.

GParted'tan D:\'ye Check ettim sorunsuz etti.

C:\ Check et dedim. Hata verdi Bad Sector var chkdsk /f /r yaptır dedi. Yaptırırsam eğer 14-15 saat sürecek gibi geliyor.

Şimdi ben Win 10 ISO indiriyorum. Baştan C ve D formatlayıp kursam kurtarır mıyım yoksa HDD gitti mi?

İmza...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Kaç senelik HDD Eski ise gitmiştir bilgilerini al yenisini tak.Birde HDD tune ile bak şu resimdeki gibi ise başın sağolsun. İlla ki kırmızı olmasına gerek yok sarı ise de yakında iptal olacak demektir.

Ne anlama geldiğinide söyleyeyim bad sektör toleransını doldurmuş HDD demek.

siberturq tarafından 13/May/16 13:44 tarihinde düzenlenmiştir

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

Kaç senelik HDD Eski ise gitmiştir bilgilerini al yenisini tak.Birde HDD tune ile bak şu resimdeki gibi ise başın sağolsun.

3-4 seneliktir sanırım. Maksimum 5 olsun.

Windows açılmadığı için bu programla kontrol edemem linux da kontrol edebileceğim bir yöntem var mı acaba?

İmza...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Çok eski de değilmiş belki de dediğim gibi olmamıştır.Linux ile varmıdır bilemiyorum.

Dediğim şekilde kontrol etmende fayda var çünkü öyle olmuşsa değişmesi lazım,  değiştirmesende bilgilerini yedeklemen gerekir.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

smartctl --all /dev/sda sonucu HDD gitti sanirim..

http://paste.ubuntu.com/16387296/

İmza...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Şimdi sonda yazdığını tam olarak anlamadım. D sürücüsündeki dosyaları kurtarmak istiyorsan birkaç farklı seçenek mevcut. Önce bir live linux distrosu ile bilgisayarı aç, daha sonra bak bakalım içindeki dosyaları görebiliyormusun. Eğer göremiyorsan testdisk ile partition table geri getirmeyi deneyebilirsin. Yalnız burada önemli olan geri getiriken, eğer hddye önceden format atıldıysa doğru partition table ı geri getirmen lazım yoksa dosyaların tümden kaybolur.

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Buradan ister kendi kullandığın live linux distrosuna göre indir, ister aşağıda verdiğim gparted live içinden testdiski çalıştır:

http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

Tavsiyem gparted live kullanman yönünde olur.

Eğer içindeki dosyaları görebiliyorsan c bölümünü formatlayıp windows kurduktan sonra eğer pc açılırsa d bölümündeki dosyaları unstoppable copier ile başka bir yere aktarailirsin. Bu program da kopyalama hatalarını es geçerek kopyalayabildiği herşeyi kopyalar.

http://www.roadkil.net/program.php?ProgramID=29

Bad sector düzeltme(?) için ise yapabileceğin benim bildiğim etkili olabilen iki şey var.

Birincisini zaten sen söylemişsin chkdsk nın r özelliği.

Diğeri de seagate in seatools(ya da benzeri) yazılımı ile low level format atmak:

http://www.seagate.com/tr/tr/support/downloads/seatools/

Ama eğer hdd de bad sector var ise tavsiyem bir an önce önemli verileri yedekleyip emekliye ayırman olacaktır.

Çünkü bu işlemler sonunda, herhangi bir sıkıntıda olur olmadık zamanda cortlamaya hazır sadece patlama süresini biraz uzatığın bir bombaya sahipsin demektir :D

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cenk88
    cenk88's avatar
    Erkek

Windows boot ekranında kalıp açılmıyorsa F1 ile geçiş yapıp açabilirsin. Bundan 1 ay öncesinde benimde başıma geldi ve yeni hdd alarak rahatladım. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

@TorpedoXL

Hocam yaptıklarımı şöyle bir anlatayım.

Öncelikle USB'de bi Win 10 vardı. Onunla başlatıp kurmaya çalıştım C: kısmını biçimlendirdim sonra yükle dedim fakat "Windows bu bölüme yüklenemez. Bölüm EFI stilinde..." tarzında uyarı verdi.

Sonra GParted ile başlatıp C: ve D: kısımlarını check ettim herhangi bir hata vermedi.

Daha sonra dışarı çıkacaktım.

chkdsk C: /f /r yapıp dışarı çıktım. Geldiğimde düzeltildi tarzında bir mesaj hata yoktu.

Geldikten sonra

chkdsk D: /f /r yaptım ve uyudum. Uyandığımda aşağıdaki sonuç ekranı vardı.

Daha sonra arkadaşın Win 7 PC'sinde Windows Media Creator mü ne onlar Win 10 Pro x64 ISO indirdim ve DVD'ye yazdırdım.

DVD ile kurulumu başlattım yine C: kısmını formatladım D:'ye dokunmadım. Kurulum bitti.

Şuan PC çalışıyor D: kısmında da veri kaybı yok gibi ama henüz bir şey çalıştırmadım o kısımdan. Program Setup'ları ve Yedeklerim var.

Durum ne olur merak içersindeyim?

İmza...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

hocam benim laptopunda 750 gb hdd  sıkıntısı yoktu ama hdd tune ile tarattım bi baktım relocate bölümü kırmızı vb.. tbt den bi kaç mürid degiştir dedi neyse değiştirdim ama eski hdd backup olarak kullanıyordum sonuç hdd gitti kafa vurmaya başladı...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

Benim de yakında gider sanırım. Sonuçları anlayamadım. Ölü mü sağlam mı Healt : OK diyor.

İmza...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cenk88
    cenk88's avatar
    Erkek
    pSkpt bunu yazdı

Benim de yakında gider sanırım. Sonuçları anlayamadım. Ölü mü sağlam mı Healt : OK diyor.

Hocam, 2.fotoğrafta yer alan 5.sıraya  bakarsak bad sector gözükmüyor. Benim oradaki yer kırmızıydı ve data yazan yerde sayısını hatırlayamadığım rakamlar vardı. Daha deneyimli arkadaşların yorumlarını bekleyelim genede, bakalım ne diyecekler.

Toplam Hit: 2827 Toplam Mesaj: 13
windows 10 hdd bad sector