Windows 2000 / Registry Hatasi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaslar,

Is yerimizde endüstriyel baski makinasinin viskozite kontrolü icin kullanilan cok eski bir bilgisayar var. Üzerinde Windows 2000 Professional isletim sistemi yüklü. Ayni zamanda bu viskozite kontrol programini üreten firma bilgisayara Linux ve Linux (Emergency Mode) diye iki ayri sistem daha kurmus. Bilgisayarin sorunu ise Windows 2000 acilirken mavi ekran cikiyor ve su hatayi veriyor:

Stop: c0000218 (Registry File Failure)

The registry cannot load the hive (file):

\SystemRoot \ System32\ Config \ SOFTWARE or its log or alternate.

It is corrupt, absent or not writable. Beginning dump of physical memory. Physical memory dump complete. Contact your system administrator or technical support group.

Simdiye kadar denediklerim sunlar;

- Linux Emergency Mode ile baslatip Windows Recovery denedim, searching for bad blocks dedi sonra 292 bad blocks yazdi ama ise yaramadi, hala mavi ekranla basliyor ve restart atiyor.

- Bilgisayari safe mode ile baslattim, sorun devam etti. Bilgisayari use good known settings secenegiyle baslattim o da ise yaramadi.

-BIOS`a gireyim dedim BIOS sifresi önüme cikti. Belki onu anakarttaki pili cikartarak halledebilirim ama simdilik duruyor. 

-Ilk kurulumu yapan Isvicreli firmaya sordugumda o bilgisayardan hayir gelmez biz size yenisini satalim 4500 €` ya diyor. Ilk konustugumuzda uzaktan hallederiz demislerdi simdi yok olmaz tamir edemeyiz dediler.

Ben de dün Windows 2000 Professional bootable CD olusturdum ve en son care bigisayari onla boot edip Repair secenegi var mi ona bakicam. Icinde vizkosite kontrolü programi oldugundan formatlamadan bu isi cözebilecegim baska bir yöntem var mi sizce?

Tesekkür ederim.

https://imgyukle.com/i/y7Jzz1

https://imgyukle.com/i/y7J1fI
    https://imgyukle.com/i/y7JqSf
    https://imgyukle.com/i/y7J2BG
    https://imgyukle.com/i/y7JUMS
    https://imgyukle.com/i/y7Jenb

Edit: resimleri link olarak eklemeye calistim.

herrero tarafından 10/Haz/20 12:58 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

hddyi al programi kopyala, temiz kurulum yap?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Bu baya etkili görünüyor Windows XP'de işe yaradığına göre 2000'de de çözebilir. Bootable UBCD4Win oluşturmam gerekiyor. Bios şifresi belki işi bozabilir ama yine de bir deneyeyim. Teşekkür ederim. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

@abdullahazad hocam 2 farklı XP indirdim hem service pack 3 hem de service pack 2 olan. Ubcd4win ile bir yere kadar geliyor ondan sonra prohibited action tarzı bir hata veriyor işlemi tamamlıyor ama iso dosyasını bir türlü oluşturmuyor. Windows 10 üzerinde bu işlemi yapmaya çalışıyorum acaba o mu tetikliyor durumu bilemedim:/ 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

vay aq hep eş dost sistemcilerden duyardık windows 2000 makinaya geçen el attım diye. üfürmüyorlarmış :D (sistemci tayfa genelde üfürükçü taksici gibi oluyorda)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

vay aq hep eş dost sistemcilerden duyardık windows 2000 makinaya geçen el attım diye. üfürmüyorlarmış :D (sistemci tayfa genelde üfürükçü taksici gibi oluyorda)

Sorma ya bela oldu sistem başımıza. İşin kötü yanı bizim IT elemanı bunu bilmiyor. Ben de direk viskozite kontrol yazılımını yükleyen üreticiye sordum, adamlar uğraşamayız yeni bilgisayar verelim yazılımla beraber diyor. Haklılar 15 senelik sistem. Ben de registry hatasından ötürü firmaya kalkıp yeni bilgisayar alın demek istemiyorum, fiyatı çok yüksek. Az biraz bilgisayar bilgisiyle belki halledebilirim dedim ama beni aşacak gibi duruyor. Bu videodaki yöntem işi çözecek de onun için de bootlu cd yi oluşturamadım hata verdi durdu. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    herrero bunu yazdı

@abdullahazad hocam 2 farklı XP indirdim hem service pack 3 hem de service pack 2 olan. Ubcd4win ile bir yere kadar geliyor ondan sonra prohibited action tarzı bir hata veriyor işlemi tamamlıyor ama iso dosyasını bir türlü oluşturmuyor. Windows 10 üzerinde bu işlemi yapmaya çalışıyorum acaba o mu tetikliyor durumu bilemedim:/ 

sanal makinaya xp kur oradan olusturmayi dene hocam

az insan çok huzur.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

Komut satırına erisebilirsen "chkdsk /f" dene.

Sistem geri yükleme dene.

Bilgisayara bağlı USB vs varsa tek tek çıkartıp dene.

Bios pilini değiş.

Linux tarafindan win 2000 sistem dosyalarına erişebiliyorsan yeni win 2000 kur kurduğun win 2000 sistem dosyalarını çalışmayan win 2000 e kopyala

(yedek almayi unutma)

DE5TROY3R tarafından 10/Haz/20 18:05 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Yarın hem sanal makina ile Ubcd4win kurabiliyor muyum hem de Linux tarafında nereye ulaşabiliyorum bir bakayım.
    Çok teşekkürler fikir verdiğiniz için. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hacı ben olsam ilk iş o diskin bi imajını alırdım bozukta olsa. nolur nolmaz, 4500 euro borumu amk :D 30 bin yapıyo nerdeyse

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 1436 Toplam Mesaj: 12
windows 2000 error registry c0000218