folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Windows 7 Ve Windows Xp Beraber Kullanma Sorunu

Windows 7 Ve Windows Xp Beraber Kullanma Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

Amacım iki işletim sistemi kullanmaktı.

Bunun için zaten windows 7 kurulu olan bilgisayarım da windows xp kurmak üzere yeni bi partition oluşturarak windows xp kurulumuna başladım

Şimdi başlarken hiç işletim sistemi seçme bölümü gelmiyor :\

Direk windows xp açılıyor

çift işletim sistemi menüsü yapmam lazım ama nasıl?

Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için....

Yapay zeka, zeka değildir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

bende dün yaptım xp vardı sonradan 7 yükledim ama bnm pc de görünüyor ama ilk açılşta bişey yapmadan xp nin seçili olmasını ve onun açılmasını istiyorum ben ne yapablirim acaep:D

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek

hocam windows 7 ye xp mode kursana bu kadar uğraşmana hiç gerek yok :)

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

archair23 bunu yazdı:
    -----------------------------

bende dün yaptım xp vardı sonradan 7 yükledim ama bnm pc de görünüyor ama ilk açılşta bişey yapmadan xp nin seçili olmasını ve onun açılmasını istiyorum ben ne yapablirim acaep:D

sanırım yeninin üstüne eski işletim sistemi yükleyince böyle oluyo

@QuetzCoatl

1. Ben xp yüklemeden önce nerdeydin :)

2. Hiç bir mod gerçeği gibi değildir :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek

ExcellencE bunu yazdı:

archair23 bunu yazdı:

@QuetzCoatl

hocam birebir aynı xp nede olsa ms nin kendi ürünü o konuda sıkıntın olmasın. ayrıca sen windows 7 nin yanına eğer bir de xp kuruyosan uyumluluk sorunların vardır o yüzden kuruyosundur işte bu yüzden xp mode diye bişey çıkardı adamlar :P bak gir şuradan önce xp mode u indir ve kur daha sonra virtual pc yi indir ve kur gayet basit gayet rahat bi şekilde tek tıklamayla xp ni w7 deyken hiç sorunsuz aç :) http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx 

bak bu da benim kurduğum xp mode dan ss

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

ben yine de Xp ve Win7 beraber kurulması taraftarıyım :)

önce harddiskin küçük bölümüne Xp, sonra büyük bölümüne win7 ...

aa iyi olmuş lan. güncelleme yapayım imzaya bi ara :W
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

Valla hep duyuyodum xp mod xp mod diye ama hiç dank etmedi aklıma bende direk kurdum xpyi

Şimdi benim sorunumun çözümü yok mu yani :\

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aluine
    aluine's avatar
    Erkek

Win7 farklı bir boot ekranıyla çalışıyor da onun için.

Win7 Xp bootunu tanımaz, boot ekranında win7 ve daha önceki işletim sistemleri diye iki seçenek vardır.

Yani Win7 üstüne xp kurarsan 7 nin bootu bozulur, onu tekrar düzenlemen gerek.

Bir daha yaparken de önce xpyi sonra 7yi kur, xp 7 nin bootunu bozmasın.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

Windows Vista yüklü bilgisayarınızda bazı eski yazılımların uyumsuzluk sorunu dolayısıyla veya XP'ye alışkanlığınızdan olsa gerek tekrar XP kurmak istiyorsunuz. Fakat aynı anda hem Vista hem de XP'yi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Üstelik XP'yi Vista'dan sonra bile kurabilirsiniz.
    Öncelikle aynı sabit disk bölümüne iki işletim sistemini birden kurmanızı tavsiye etmiyoruz. XP ve Vista'nın ayrı disk bölümlerine kurulmaları gerekiyor. Normal şartlarda Vista yüklü iken XP kurarsanız Vista açılmayacak, sadece XP açılacaktır. XP yükledikten sonra Vista kurarsanız ise açılış ekranında hangisini açmak istediğiniz sorulacaktır. Şu an bilgisayarınızda Vista yüklü ise XP yüklediğiniz an Vista açılmayacak, bunun yerine doğrudan XP açılacaktır. Bunu düzeltmek için ise izlemeniz gerek adımlar mevcut. İlk olarak her şeyi sıfırlayıp önce XP sonra Vista kurabilir veya doğrudan XP kurup bazı hamlelerle Vista'nın yeniden çalışmasını sağlayabilirsiniz. XP kurduğunuz takdirde Vista açılmayacaktır. Bu durumda Vista'yı tekrar eski haline getirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor:

XP, Windows Vista'dan daha önce piyasaya sürüldüğü için kendinden sonra gelen işletim sistemini doğal olarak tanımıyor ve Vista'nın üzerine kurmaya çalıştığınızda herhangi bir uyarı vermeden Vista'yı siliyor. Windows üzerinden XP kurmak ise mümkün değil zira burada da XP'nin yükleme seçeneğinin devre dışı olduğunu göreceksiniz. Zira Vista'nın ön yükleme yapmasını sağlayan boot.ini dosyası ile XP'nin kullandığı boot.ini dosyası birbirinden farklı. Bu durumda XP kurulduğunda Vista ön yükleme yapmayacaktır. Fakat uzun da olsa bu sorunu çözmenin bir yolu mevcut. İlk olarak sabit diskinizde yeni bir bölüm oluşturun zira Windows XP'yi bu bölüme kuracağız. Bilgisayarınıza Windows XP CD'si ile ön yükleme yapın ve az önce oluşturduğunuz bölüme Windows XP'yi kurun. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra doğrudan Windows XP ile açılacaktır. Fakat Vista diğer bölümde kurulu olduğu için Vista'ya herhangi bir zarar gelmeyecektir. Şimdi Windows Vista DVD'si ile bilgisayarınızı açın ve dil ayarlarınızı yaptıktan sonra "İleri" butonuna basın. Bir sonraki ekranda "Yükle" seçeneğine basmayın zira burada amaç tekrar Vista kurmak değil, Vista'nın ön yükleme kaydını yeniden yaratmasını sağlamak. Sol alttaki "Bilgisayarı onar" seçeneğine tıklayın. "Sistem Kurtarma Seçenekleri" ekranında Windows Vista'yı seçin ve "İleri" butonuna basın. Bir sonraki ekranda "Komut Satırı" seçeneğine tıklayın. Karşınıza komut penceresi gelecektir. Açılan komut satırı penceresine aşağıdaki her bir komutu girdikten sonra "Enter"a basın:

bootrec.exe /fixMBR
    bootrec.exe /fixBoot

Bu komutlar yardımı ile işletim sisteminin ön yükleme sektörünü onarmış olacaksınız. Artık bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. Bu aşamada Windows Vista'nın yeniden açıldığını göreceksiniz. İşletim sistemi açıldıktan sonra Başlat menüsündeki arama kutucuğuna "cmd" yazın ve "Ctrl+Shift+Enter"a basın. Buradaki amaç standart haklara sahip bir komut satırı yerine daha üst düzey yetkilere sahip bir komut satırını devreye sokmaktır. Komut satırını açtıktan sonra aşağıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Burada dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise komutları işletim sisteminin kurulu olduğu dizine göre değiştirmektir. Söz gelimi Vista "C" sürücüsüne kurulu değil ise komutlardaki sürücü harfini uygun sürücü harfi ile değiştirmek gerekiyor. Daha sonra komutları girmeye başlayabilirsiniz. Girilen her komuttan sonra "İşlem başarıyla tamamlandı." Şeklinde bir doğrulama yazısı ile karşılaşacaksınız. Doğrulama yazısı gelmiyorsa komutta veya sürücü harfinde hata olabilir. Kontrol edip yeniden yazınız. Sırasıyla girmeniz gereken komutlar ise şu şekilde:

bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
    bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
    bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
    bcdedit -set {ntldr} description "Microsoft Windows XP"

Komutların hepsini eksiksiz girdikten sonra artık açılış esnasında karşınıza Windows Vista ve Windows XP'nin yer aldığı bir menü çıkacaktır. Artık buradan istediğiniz işletim sistemini seçip çalıştırabilirsiniz.

bi deneylim bakalım 7 de yer mi?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

üsttekiler bi yere kadar işe yaradı ters tepti şimdi 7 açılıyo ama xp açılmıyo

diğer komutlar yemiyo windows 7 de :\

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

Quetzalcoatl bunu yazdı:

ExcellencE bunu yazdı:

archair23 bunu yazdı:

@QuetzCoatl

hocam birebir aynı xp nede olsa ms nin kendi ürünü o konuda sıkıntın olmasın. ayrıca sen windows 7 nin yanına eğer bir de xp kuruyosan uyumluluk sorunların vardır o yüzden kuruyosundur işte bu yüzden xp mode diye bişey çıkardı adamlar :P bak gir şuradan önce xp mode u indir ve kur daha sonra virtual pc yi indir ve kur gayet basit gayet rahat bi şekilde tek tıklamayla xp ni w7 deyken hiç sorunsuz aç :) http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx 

bak bu da benim kurduğum xp mode dan ss

benim pc eski win 7de xp modu çalıştırmıoo :D bu arada konuyu açan arkşım bn o işi halletim bi program sayesinde şu linke tıkla bi bak istersen programın anltımıda var orda çok kolay takıldığın bişey olursa sor

http://www.forumpaylas.net/program-tanitim-download/3257-resimli-anlatim-easy-bcd-programi-cift-isletim-sistemi-yapmak.html

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
Toplam Hit: 6158 Toplam Mesaj: 18