Windows Server Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhabalar mürit ve müridelerim,

Öncelikle şu sorularımla başlamak istyorum biraz çok zor bir durumdayım. Bir arkadaşım yüz üstü bırktı geliştirdiğim projede ve psikolojim alt üst olmuş durumda. Her neyse.

Windows server'a PHP , APACHE, Mysql (remote) kurulum yapabilir miyim ? Linux ile arasında ne gibi farklar var? Yarın öbür gün bna sorun çıkarabilir mi ?

Windows server'a Php,Apache,Mysql nasıl kurabilirim döküman vs paylaşırmısınız iyi anlaşılır bir döküman. Yoksa google dan öğrenene kadar bir zaman kaybedeceğim. Tecrübelerinize ihtiyacım var. 

Hayırlı geceler.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Xampp kurabilirsin hocam. Söylediklerinin hepsi içinde mevcut

Titanyumun gücü adına!!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Xampp yeterli olacak mıdır hatun ?

EDİT ; Hatun ne alaka ya. Hocam diyecektim kafa kalmadı anasını satayım. Kusura bakma hocam :(

MhmdAlmz tarafından 19/Nis/18 21:43 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Web Platform yükleyiciden mysql, php vs.. hepsini yükleyebilirsin. Şahsen ben kurmadım ama sanal bir windows sunucuda denersen daha iyi olur. Bende sadece mysql kurulu.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Apache'yi şart koşan bir şey kullanılmadıysa IIS + PHP + MySQL kullanabilirsin. MySQL'i sitesinden indirip, IIS'i appwiz.cpl ile yükleyip, Web Platfrom Installer ile PHP yükleyebilirsin.

Benim birkaç PHP uygulamam bu yolla windows serverda çalışıyor fakat bu uygulamaların neler olduğunu bile unuttum. Demek ki kullananlar sıkıntı yaşamıyor.

YeniHarman tarafından 19/Nis/18 21:45 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@ontedi , Tamamdır abi çok teşekkür ediyorum hemen kurmaya falan çalışayım yavaş yavaş tecrübe edineyim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Apache'yi şart koşan bir şey kullanılmadıysa IIS + PHP + MySQL kullanabilirsin. MySQL'i sitesinden indirip, IIS'i appwiz.cpl ile yükleyip, Web Platfrom Installer ile PHP yükleyebilirsin.

Apacheyi şart koşan bir şey yok sistemde , PHP , MYSQL  , NODE.js  ve forever kullanıyorum. Birde excel okuma kütüphaneleri vs var. Başka ihtiyacım olan bir şey yok. 

EDİT ; Tamam abi kullanayım hız açısından falan bir sorun olur mu ? Birde birden fazla kişi sunucuya erişebilir miyiz Linux gibi ? Yani tek oturumda 2-3 bilgisayar bağlanabilirmi RDP ile ? Ekstra program olmadan teamwiever vs olmadan yani.

Sunucuya RDP erişimini tek bir IP ye bağlayabilir miiyim Linuxdaki gibi 20 portunu X IP dışındakilere açma firewall'a takılsın gibi bir şey yapabiliyor muyuz ?

MhmdAlmz tarafından 19/Nis/18 21:48 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Makaleler kısmında RDP'yi birden fazla kişinin aynı anda kullanabileceğinin nasıl olduğunu anlatmışlardı. Bir kurcala istersen.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    ontedi bunu yazdı

Makaleler kısmında RDP'yi birden fazla kişinin aynı anda kullanabileceğinin nasıl olduğunu anlatmışlardı. Bir kurcala istersen.

Tamam abi inceleyeyim .

Teşekkür ederim yardımlarınız için.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

Apacheyi şart koşan bir şey yok sistemde , PHP , MYSQL  , NODE.js  ve forever kullanıyorum. Birde excel okuma kütüphaneleri vs var. Başka ihtiyacım olan bir şey yok. 

EDİT ; Tamam abi kullanayım hız açısından falan bir sorun olur mu ? Birde birden fazla kişi sunucuya erişebilir miyiz Linux gibi ? Yani tek oturumda 2-3 bilgisayar bağlanabilirmi RDP ile ? Ekstra program olmadan teamwiever vs olmadan yani.

Sunucuya RDP erişimini tek bir IP ye bağlayabilir miiyim Linuxdaki gibi 20 portunu X IP dışındakilere açma firewall'a takılsın gibi bir şey yapabiliyor muyuz ?

Hız açısından bir sorun olur mu bilemiyorum. Sonuçta bir nginx, php-fpm değil. Olay PHP yorumlayıcısının windowsta ne kadar performanslı olduğuna bağlı. Arabirim zaten fast-cgi olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Windows Server'a birkaç kullanıcı eş zamanlı RDP ile bağlanabilir. Fakat kullanıcı hesapları ayrı olmalı. Ayrıca eş zamanlı olarak en fazla 2 hesap bağlantı kurabilir, geri kalanı için Remote Desktop Services yüklü ve kullanıcı sayısı kadar lisans alman gerekiyor.

Evet, Windows Firewall ile yapabilmen lazım. O da şöyle oluyor: https://blogs.technet.microsoft.com/leesteve/2017/06/26/allowing-rdp-access-to-only-certain-ips/

Önceden Windows kullanma imkânın varsa Windows kullan savını savunuyordum. Artık *nix kullanamıyorsan Windows kullan diyorum. İnsanlar değişir.

Olaylara karışmayın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

PHPmy admin ile işlerimi msdos üzerinden hallederim dersen hiç apache ile uğraşmadan https://www.zulfumehmet.com/windows-server-iisde-php-ve-mysql-kurulumu/ burda halledebilirsin. ama şöyle bir durum söz konusu değineyim. .htaccess kullanamazsın. .htacces dosyalarını web.config çevirmen gerekiyor. iis üzerinden de çevirebiliyorsun.

PHPMyAdmin kurulumunuda bir ara yazmayı planlıyorum.

Kolay gelsin.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
Toplam Hit: 1703 Toplam Mesaj: 12
php