Windows Serverlar Ve Zaman Farkı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Arkadaşlar tehşet verici bir sekilde sorun yaşıyorum ki elimde 15 windows 5 linux sunucu var ve bunların asrasında zaman farkı benim açımdan ölümcüll. Windows sunucular ve linux veritabanı sunucuları arasında ki zaman farkı yuzunden Google Auth calişmaması, başta olmak üzere x sunucu da gerçekleşen işleme y suncuda bakarken işlemin gerçekleşme anı 3 dk sonrası gibi gözükmesi, app'in baziyerlerinde sp icinde veritabani sunucusunun tarih saati alınıyor, bazi yerlerinde app kendi zamanını insert ediyor. bu yuzden satış emri girilişi 19:03 satış tarihi 18:59 gibi abzurt bir iş cikiyor. Linux ve Windows sunucularda ortak kullanabileceğim ve düzgün saat tarih ayarları yapabilecek. bir sey biliyor musunuz ?

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Öncelikle bu konuyu değerlendirin. Hepsi ya db de time üretsin ya uygulamadan time üretip insert edin.

Ayrıca uygulama sucunuları arasında neden zaman farkı oluyor ki? Sunucuların global zamanları farklı mı da böyle bir sorun oluşuor?

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

bütün sunucu ayalari +3 istanbul şeklinde ama suncuular arası -+ 4 DK civarinda toplamda 8 dk fark olan yerler var. oracle sql mysql gibi farkli veri tabanları ile çalışan bir durum söz konusu soap micro servis mimarisi ile bir birinden bağımsız calisan micro app ler mevcut sistemde.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Sunucularınızı aynı zaman dilimine getirmeyi denediniz mi bilmiyorum ama bu problemi çözer gibi görünüyor. 

https://www.cozumpark.com/forums/thread/462417.aspx

zeybekustasi tarafından 23/Eyl/18 19:45 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

bütün sunucu ayalari +3 istanbul şeklinde ama suncuular arası -+ 4 DK civarinda toplamda 8 dk fark olan yerler var. oracle sql mysql gibi farkli veri tabanları ile çalışan bir durum söz konusu soap micro servis mimarisi ile bir birinden bağımsız calisan micro app ler mevcut sistemde.

Mikro servisler hakkında bir kaç bilgim var ama probleminiz microservis kanyaklı mı anlayamadım. 

"x sunucu da gerçekleşen işleme y suncuda bakarken işlemin gerçekleşme anı 3 dk sonrası gibi gözükmesi"  Sunucular mirror amaçlı mı? Aynı işleme farklı sunuculardan neden bakıyorsunuz ki?

Mainframe ve açık sistem arasında paralel çalışan işler yazdım. İşlem zamanı gibi kritik verileri örneğin önce mainframe e yazıyorsam açık sisteme gönderirken o zamanı c/p yapıyorum. Sizin uygulamaların kullanım amaçlarına göre çözüm bulunabilir sanırım. 

zeybekustasi tarafından 23/Eyl/18 19:51 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

soyle düşün dostum application onunde bir loadbalancer mevcut. gelen talebi o an ki serverlerin yük durumuna göre farkli bir server a yönlendiriyor. Servis ler ile moduller bir birleri ile konusup hepsi kendi veritabanlarina uygun kayitlari atiyorlar. Gün sonunda micro servislerin veri tabanlari data werehouse a aktariliniyor, sorgular raporlar ve genel kontroller icin. spof mantiğinda tamamen farkli sunucularda calisiyor sistem. 

birde son kullanıcıların kullandığı servis kısılarında google auth zaman a bağımlı çalıştığı icin adamın talebini kabul etmiyor. 5 dklik zaman damgasına sahip bazi tokenlar üretildiği an exp olmuş olarak üretiliyor gibi sorunlar oluşuyor. linux suncularda aslında time.windows.com adresinden senronize olacak sekilde ayarlı ama düzgün senkronize olamiyorlar. sorun gerci linux lerden cok windowslar da. son kullanıcıların eriştiği mobil app lerin servisleri vs hep windows da 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Sorunun kokenine inmek icin c# ile time.windows.com a bağlanıp oradan network time'ini cekecek bir uygulama yazdim, 8 sunucu buraya ulaşamaması. Fakat lanet windows senronizasyon success diyor. doğal olarak oradan patlıyorum. simdi altanatif bir tane girdim sorun galba çözüldü.

liste : http://www.nlsa.com/help/alternative_time_servers.html

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BEDB1N
    BEDB1N's avatar
    Erkek

kendi ntp sunucunu kur hocam. bazen sunucu domain'de olsa bile anlamsız şekilde geri kaldığı ya da ileri gittiği oluyor. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Datacenterin icinde anlamsız bir sekilde ntp sunucularina erişim calismiyor. sadece pool.ntp.org aktif. localden 1-2 tanesi hariç hepsine erişebilirken server da:

NTP servers will be testing. Connection Timeout set 5 sec. pool.ntp.org Testing... Server IPs : 62.12.173.11; 5.103.139.163; pool.ntp.org not response time.windows.com Testing... Server IPs : 51.141.32.51; time.windows.com not response time-a.nist.gov Testing... Server IPs : 129.6.15.28; time-a.nist.gov not response time-b.nist.gov Testing... Server IPs : 129.6.15.29; time-b.nist.gov not response time-a.timefreq.bldrdoc.gov Testing... Server IPs : 132.163.96.1; time-a.timefreq.bldrdoc.gov not response time-b.timefreq.bldrdoc.gov Testing... Server IPs : 132.163.96.2; time-b.timefreq.bldrdoc.gov not response time-c.timefreq.bldrdoc.gov Testing... Server IPs : 132.163.96.3; time-c.timefreq.bldrdoc.gov not response utcnist.colorado.edu Testing... Server IPs : 128.138.140.44; utcnist.colorado.edu not response time.nist.gov Testing... Server IPs : 129.6.15.27; 2610:20:6f97:97::4; time.nist.gov not response nist1.datum.com Testing... Server IPs : 204.232.226.192; nist1.datum.com not response nist1.nyc.certifiedtime.com Testing... nist1.nyc.certifiedtime.com not response nist1.sjc.certifiedtime.com Testing... nist1.sjc.certifiedtime.com not response

edit:  pool.ntp.org un da her ip adresi değil sonu 40 li bir ip si var o cevap veriyor test toolum onu yakalayamaz ise yukarida ki gibi o da patlıyor.

rakkoc tarafından 23/Eyl/18 21:48 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

bunla ilgili bir tool hazırlıyorum yarin öbür gün burada da paylaşırım (bittiğinde) fakat simdilik bu link burada kalsın cok yardımcı oldu bana, başlalarına da lazım olacaktir :

https://community.spiceworks.com/how_to/5765-configure-windows-server-to-query-an-external-ntp-server

https://www.ntppool.org/zone/@

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

kendi toolumu bitirmek nasip olmadı :( bilgi işlemci bir arkadasa toolu gosterirken oda bana bunu gosterdi :

https://appnee.com/advanced-time-synchronizer-industrial/

sizinde işinize yarar diye düşündüm.

Toplam Hit: 2041 Toplam Mesaj: 15
saat tarih servera kum saati bağlama senkronizasyon