WSUS Yapılandırması(Soru)?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

Çalıştığım şirkette internet bağlantımız biraz yavaş olduğu için 140 a yakın bilgisayar update yapmaya başlayınca internet felç oluyor, bu yüzdende mecburen geçici olarak cyberoamdan engelledik update i internettede Windows Server Update Services rolesini gördüm ama nasıl dağıtıyor active directory den mi yoksa sistemler kendimi buluyor  anlayamadım bi türlü videolardan bilen kullanan bilale anlatır gibi anlatırmı ?

Windows Server 2008 var kullanıcı bilgisayarlarımız ise XP dahil 7,8,10 sistemlerimiz mevcut şimdiden teşekkürler

ÖNEMLİ EDİT: telden açtığım için yazmayı atlamışım şirketimizde active directory yoktur o yüzden bunu kullanıcı bilgisayarlarına hangi mantıkla dağıtacağımı merak etmekteyim.

emnimax tarafından 13/Şub/18 20:05 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naps
    Naps's avatar
    Erkek

server 2008'de yeterli alanın var mı ?

yoksa farklı bir serve üzerinden çalıştıracaksın ? WSUS yapılandırmasını yaptıktan sonra istediğin update'leri sen seçebiliyorsun. kritik update'ler güvenlik update'leri gibi.

wsus ile tüm makinalara istediğin güncellemeleri dağıtabilirsin.

Hayat Ölüme Giden Yolda Bir Düştür...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Wsus un nasıl çalıştığı basit, şöyle anlatmaya çalışayım. Bir adet Domiane üye windows server makinaya wsus rolünü yükleyip internetten clientların updatlerini indiriyorsun. liste halinde gösterecektir. gpo ile client makinalara ayar ile clientları update etmek için windows update sitesine değil. Localdeki wsus servera gidiyor. bakıyor wsus serverin diskinde internetten indireceği güncelleme var internere bakmadan localden alıp yazıyor.

özetle. 1 adet sunucu diğer makinaların ihtiyacı olan güncellemeleri önceden indirip dağıtıyor. her makina bir bir internet update sunucularına gitmiyor. localde çözülüyor.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

Server üzerindeki ayarlar tamam onda sorunum yok ama kullanıcı bilgisayarlarında hangi ayarı yapmam gerekiyorki ağdaki server 2008 de kurulu wsus u görsün lütfen bilale anlatır gibi  :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/wsus-3-kurulum-ve-konfigurasyonu.aspx

Server 2008 ile win 10 a ayar çekebiliyormusunuz adc ile ? Denemedim ama yapılmıyor deniliyordu.

dcpromo tarafından 13/Şub/18 17:29 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

@ilteris

denemedim bend cunku şirket içinde adc yok malesef o yüzden adcsiz nasıl olur diye merak ediyorum bende de şansıma 2008 server var.

@Naps

yeterli alanı neden sordunuz hocam ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Emmi pfsense bunu araştır bubüy ihtimalle isini cozer

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    emnimax bunu yazdı

@ilteris

denemedim bend cunku şirket içinde adc yok malesef o yüzden adcsiz nasıl olur diye merak ediyorum bende de şansıma 2008 server var.

@Naps

yeterli alanı neden sordunuz hocam ?

140 bilgisayarı nasıl yönetiyorsunuz hocam adc olmadan. Zor olmuyor mu.

next next next install
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

@ilteris

zor olmuyor pek sadece şifresiz girişler oluyor kullanıcı tanımladıgı içinde lazım olunca şifre bilmeyince zor oluyor tabi ama AD ye geçmemişler ben geçireceğim zamanla bakalım

@Mycity

araştırıyorum hocam teşekkürler

Toplam Hit: 2639 Toplam Mesaj: 17
server update 2008 wsus clients