folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Yapay Zeka Gerçekten Var Mı?

Yapay Zeka Gerçekten Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

Arkadaşlar programlama geçmişim yok fakat temel programlama biliyorum. yapay zeka araştırması yaparken birçok kişi c/c++/java gibi dillerle yapıldığını söylüyor fakat bu dillerile benim bildiğim kadar milyonlarca satır if else kodlarıyla yapay zeka yapılabilir. onun adıda yapay zeka olmaz. bu yeni başlayan yapay zeka furyası kocaman bir balon mu? yoksa bunları yapmaya yönellik programlama dilleri var mı? gerçek anlamda düşünebilen bir yapay zeka yapılabilir mi?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

evet

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    C10H15N bunu yazdı

Arkadaşlar programlama geçmişim yok fakat temel programlama biliyorum. yapay zeka araştırması yaparken birçok kişi c/c++/java gibi dillerle yapıldığını söylüyor fakat bu dillerile benim bildiğim kadar milyonlarca satır if else kodlarıyla yapay zeka yapılabilir. onun adıda yapay zeka olmaz. bu yeni başlayan yapay zeka furyası kocaman bir balon mu? yoksa bunları yapmaya yönellik programlama dilleri var mı? gerçek anlamda düşünebilen bir yapay zeka yapılabilir mi?

Bende kafamda düşünürken öyle düşünüyorum , if else blokları ile zaten programlamanın temeli bu , eğer buysa bu , eğer şuysa şu gibi.

Isınma probleminde de işlemciden gelen değer verilerini arkaplanda bir serviste sürekli oku , eğer derece şu değeri geçerse şu işlemleri yap vb gibi. 

Ama yapay zeka denilen konu bence farklı algoritmaları , sinir ağları , derin öğrenme teorileri gibi bir sürü alan ve sadece yazılım değil , fizik , biyoloji , kimya , matematik , cebir , istatistik gibi alanları da içerisine alıyor. Yani sadece bir programcının ya da sadece bir fizikcinin yapabileceği şeyler değil. Öğrenme ve insan psikolojisine yakın yapay sinir ağları geliştirilirse , yapay zeka da gelişecektir diye düşünüyorum. Tabi insana verilen ruh başka bir şeye verilemez ve ruh yoksa , fikir de yoktur tezini savunuyorum. 

Roark tarafından 11/Nis/19 22:47 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek

böyle bir soru yerine nerelerde kullanıldığına baksan nasıl bir şey olduğunu anlarsın sanırım. kısaca amaç şu insan tarzı düşünmeyi, öğrenmeyi gerektiren bazı şeyleri kolay yoldan yapmak. aynı şeyleri yapay zekasız yapmaya çalışırsan binlerce statement bloğu ve hesaplama kullanırsın o da hem yapay zeka kadar verimli olmaz hem boşuna uğraşmış olursun.

TheM4D tarafından 11/Nis/19 23:26 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Yok hocam yalan hepsi, dıj güçlerin oyunu.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Matematiksel olarak ifade edebildiğin (modelleye bildiğin) herşeyi makinaya yaptırırsın.

Yapay zeka içerisinde biraz istatistik bilimi , biraz matematik bilimi , biraz da doğayı taklit ederek oluşturulan yapıladır.

Kendi kendine düşünen bir şey olmuyor . Bu sadece bir olayı analiz edip uygun hareketi bulma olayı. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Ayırt etmek basit, sistem öğrenebiliyorsa zekası vardır. İnsan yapısı ise de yapaydır.

Tesla araçlarıyla uzun zamandır onlarca veri topladı, olayları değerlendirdi. Şimdi araçları kaza olmadan önce büyük oranda öngörüp kaza olacak sinyali verebiliyor. Kendi karar verebiliyor. Burada bir zeka oluştu. Yeni kazalar olunca onları da database'e ekliyor.

Böyle böyle işte

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

dingobeta vardı bir donem o da bu dediğinizden mi

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Şahsen bizim fikir yürütme seviyemize asla gelemezler diyorum.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

Şahsen bizim fikir yürütme seviyemize asla gelemezler diyorum.

Abi Ünlü olsaydın Tarihe geçecek gaflardan biri olurdu senin bu cümle :P

Potansiyelleri kesinlikle bizlerden çok daha fazla, gelecek vaat ediyorlar, hafızaları ve veri depolayıp yorumlayabilme kabiliyetleri insanlara kıyasla inanılmaz iyi.

Bir o kadar da tehlikeli olabilir tabiki.

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aksata
    aksata's avatar
    Erkek

bir yapa zekanın duyguları olabilir mi. olmazsa insan gibi olabilir mi.

Bazıları özgürlüğü sadece kendileri gibi düşünenlere reva görüyor...
Toplam Hit: 5863 Toplam Mesaj: 48
yapay zeka