folder Tahribat.com Forumları
linefolder Delphi - Pascal
linefolder Yardım Basit Bir Pascal Ödevi

Yardım Basit Bir Pascal Ödevi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Örnek bir programdan baktım, yaptım.. derlemedim, olsa olsa basit yazım hataları olur..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    microkabus
    microkabus's avatar
    Erkek

saol kardeşim yardımların için nasihatlere uyup ve verdiğin örneğe bakarak yazdım programı teşekkürler yardımcı olan ve olmayan arkadaşlara

Coffe and Cigarettes (2003) ;) ! A.L.o.N.e
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Merhaba 

dediğim gibi bascal bilmem, kodu örenk bir programdan bakarak yaptım

öncelikle önemli bir eksiğini farketmiştim kodun fakat sen birşey demeyince

halletmişlerdir deyip konuya yazmadım...

öncellikli eksiklik şu ki tüm katsayıalrın eşit olabileceği durum programda değerlendirilmemiş..

bu durumda

yani a=d AND b=e AND  c=f şartının aynı anda sağlandığı durumda

(aa=0 oalcağından bir sıfıra bölme hatası da ortaya çıkacaktır )

barabollerin çakışık olmasından  söz edilir yani iki parabol her noktada kesişir ve sonsuz çözüm kümesi vardır..

aa=0 olduğunda genel olarak kullandığımız -B+-kök(D)/2A formülü sıfıra bölme hatası üretcektir

aa= 0 olduğunda fark parabolümüz parabol olmaktan çıkacaktır a=d olduğu için

ax^2+bx+c=ax^2+ex+f olacağından

x = -(c-f)/(b-e) programda (cc/bb)

formülü ile tek kök aranmalıdır  bu formul işletilmeden önce yine b-e=0 ise (programda bb)  sıfıra bölme kontrolü yapılıp

(aa=0 AND bb=0 AND cc<>0) koşulu kontrol edilip koşulun sağlandığı durumda  "iki parabol aynı formda( çünkü a ları eşit) aynı eksen üzerinde (çünkü b leri eşit) ve kesişmezler (biri diğerine göre cc kadar y ekseninde ötelenmiştir "

kararı verilmelidir..

yani öncelikle aa=0 and bb=0 and cc ise bu paraboller çakışıktır

sonra  aa=0 and bb=0 and cc<> 0 ise bu parboller aynı eksende ötelenmiştir (<> farklı anlamında kullandım)

sonra aa=0 and bb<>0 ise x=  -(cc/bb) de kesişim hesaplanır

aa  <> 0 ise normal verdiğim programda verdiğim hesaplama kod çalışır 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

KaptanMagaraAdami bunu yazdı:
    -----------------------------

Ödev tesliminden tam bir gün önce konu açılır.

Ödevin aslında basit olduğu söylenir.  

Ödevini kendisinin neden yapmadığına dair derse giremedim / yandı bitti kül oldu denir.

Ödevin kendisiyle ilgili her şey karşı taraftan beklenir.

Ödevi yapması gereken kişi ödeve elini sürmez; ödevi nasıl yapması gerektiğine dair gösterilen yolların hiç birini denemez.

Ödevi yapması gereken kişi buraya yorum yazmayı bilir; ama www.google.com kullanmayı aklına bile getirmez.

Ödevi yapması gereken kişinin aslında iş yapmaya g.tü yoktur.

Ödevi yapması gereken kişi kendisine bunlar söylendiğinde kızgınlık dolu ifadeler kullanır.

Tatil dönüşü veya teslim tarihi gelenlerin ödevimi yapın konuları gerçekten eğlenceli oluyor.

:)

-----------------------------

Çok sıkılıyom
Toplam Hit: 4851 Toplam Mesaj: 15